Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupka mężczyzn na scenie. Siedzą na krzesłach. jeden mówi do mikrofonu.

 


 W Lublinie rozpoczął się Samorządowy Kongres Trójmorza z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. To druga edycja tego wydarzenia i trzecie spotkanie państw Trójmorza w tym formacie. Pierwsze odbyło się w 2018 r. w podrzeszowskiej Jasionce. W wydarzeniu uczestniczą marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Ewa Draus.

Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w 2018 r. Jego pierwsza edycja odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce. Celem wydarzenia jest zdefiniowanie szans i zagrożeń istotnych dla regionów Trójmorza.

Pierwszego dnia forum, obecny podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki nawiązał do sytuacji w Ukrainie, mówiąc, że nie ma Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy:

Nie będzie Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy, dlatego obok Trójmorza zaczęliśmy używać określenia – „Międzymorze” – podkreślał premier Morawiecki.

Tegoroczny kongres zdominowały tematy związane z bezpieczeństwem energetycznym i z sytuacją na rynkach rolno-spożywczych w kontekście wojny na Ukrainie, a także współpracy z regionami ukraińskimi, także w obliczu przyszłej odbudowy tego kraju.

Premier Mateusz Morawiecki nawiązał w swoim wystąpieniu podczas forum także do trwającego kryzysu migracyjnego wywołanego rosyjską agresją na Ukrainę.

Chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom Lubelszczyzny i Podkarpacia. Te województwa przyjęły największą fale uchodźców od czasu II wojny światowej. To była ogromna praca, ale był to też odruch serca połączony z praktycznym wymiarem wsparcia – podkreślił premier.

Premier przypomniał też o wyzwaniach jakie czekają Polskę po zakończeniu wojny.

Lubelszczyzna i Podkarpacie będą gospodarczym hubem odbudowy całej Ukrainy.

Marszałek Władysław Ortyl wziął udział w debacie: „Sieć Regionów Trójmorza – współpraca z regionami ukraińskimi”. Debatę moderował dr hab. Marcin Szewczak, Prezes Instytutu Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego. Wśród prelegentów znaleźli się także: Jarosław Stawiarski - Marszałek Województwa Lubelskiego, Mykhaylo Golovko - Przewodniczący Tarnopolskiej Rady Obwodowej, Borys Voloshenkov - Pierwszy Zastępca Przewodniczącego Odeskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, Rostysław Dobosz - radny Lwowskiej Rady Obwodowej, Ádám Karácsony - Wiceprzewodniczący Okręgu Pest z Węgier, Marcin Chruściel - prezes Zarządu Instytutu Nowej Europy.

Odbudowę Ukrainy powinniśmy rozpocząć od dedykowanej na ten cel pomocy technicznej. Bez przygotowania odpowiedniej dokumentacji i pracy ekspertów, odbudowa nie będzie możliwa. Niestety, jest to bardzo kosztowne, dlatego pierwsze środki z Unii Europejskiej powinny być skierowane na ten cel – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas debaty.

Marszałek Ortyl podkreślał także wagę i znaczenie Strategii Karpackiej, która może być instrumentem przyczyniającym się do zachowania spójności w całym makroregionie:

W momencie wojny i po jej zakończeniu nikt nie będzie myśleć o ochronie przyrody i dziedzictwa kulturalnego, dlatego nie możemy zapominać również o tym – dodał marszałek Ortyl.

W trakcie forum przyznano specjalną nagrodę za zaangażowanie na rzecz walczącej Ukrainy. Z rąk lubelskiego marszałka Jarosława Stawiarskiego nagrodę odebrał premier Mateusz Morawiecki. 

Forum Regionów Trójmorza to wydarzenie, które skupia przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier), przedstawicieli partnerów strategicznych (Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Niemiec) oraz regionów partnerskich z Europy Środkowej i Wschodniej.

Autor tekstu: Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP