Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Na zdjęciu przedstawiona jest uroczystość podpisania dokumentów w East Poland House w Brukseli. Na pierwszym planie trzech mężczyzn w garniturach siedzi przy stolikach, podpisując dokumenty. Za nimi znajduje się niebieskie tło z napisem „East Poland House in Brussels” oraz mapą Polski z zaznaczonymi na czerwono regionami.

 


 Autor tekstu: Adrian Biernacki
 Rzecznik Prasowy UMWP

Autor zdjęć: Anna Magda
Oddział współpracy międzynarodowej UMWP

 

W Domu Polski Wschodniej w Brukseli odbyła się konferencja "20 lat Polski w Unii Europejskiej - rozwój transportu w Polsce Wschodniej”, która zgromadziła przedstawicieli władz regionalnych oraz instytucji europejskich. Wydarzenie otworzył marszałek Władysław Ortyl. W konferencji wzięli również udział wicemarszałek Piotr Pilch oraz wiceprzewodnicząca sejmiku Joanna Bril.

 

Marszałek Władysław Ortyl w swoim przemówieniu inaugurującym podkreślił znaczenie współpracy międzynarodowej w rozwijaniu infrastruktury transportowej.

„Dzisiejsze wydarzenie to doskonała okazja, aby podsumować 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim, by spojrzeć w przyszłość i wspólnie wytyczyć kierunki dalszego rozwoju. Niewątpliwie rozwój korytarza Via Carpatia to dla nas nie tylko inwestycja drogowa – to symbol nowoczesności, łączności i współpracy międzynarodowej” – mówił.

 

W swoim wystąpieniu zaakcentował również jak istotną rolę odgrywa polityka spójności w rozwoju infrastruktury transportowej, podkreślając jednocześnie, że należy chronić tę politykę przed pojawiającymi się ideami jej ograniczenia i centralizacji.

 

W debacie na temat sieci korytarzy TEN-T w kontekście Via Carpatia wicemarszałek Piotr Pilch przedstawił szczegółowy stan realizacji wszystkich odcinków tej kluczowej inwestycji infrastrukturalnej w województwie podkarpackim. Podkreślił znaczenie szlaku jako jednej z głównych osi transportowych, która nie tylko poprawi komunikację regionalną, ale także wzmocni integrację Polski z państwami sąsiednimi.

 

W ramach konferencji podpisano Deklarację o Partnerstwie i Współpracy w ramach Sieci Regionów Trójmorza. Dokument ten, będący wynikiem wielomiesięcznych przygotowań, stanowi zobowiązanie do dalszej współpracy pomiędzy regionami Trójmorza. Deklaracja ma na celu wzmocnienie więzi pomiędzy państwami i regionami Środkowej Europy oraz stworzenie spójnej sieci transportowej, energetycznej i cyfrowej, która będzie sprzyjała zrównoważonemu rozwojowi i integracji w regionie.

 

Marszałek Ortyl wziął również udział w panelu dyskusyjnym „Przyszłość transportu w kontekście współpracy wewnątrz UE – polityczny okrągły stół”. W dyskusji marszałek zwrócił uwagę na konieczność integracji transportu multimodalnego oraz rozwój infrastruktury kolejowej i drogowej w Polsce Wschodniej. Jako bardzo dobry przykład takiej transformacji wskazał wzrost znaczenia strategicznego Portu Lotniczego Jasionka, który miał miejsce w ostatnich latach.

 

Wydarzeniu organizowanemu w Domu Polski Wschodniej towarzyszył wyjątkowy występ młodych talentów. Podkarpacie reprezentował Jakub Chachura, który swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 10 lat, uczęszczając do klasy gitary dr. hab. Leszka Suszyckiego. Obecnie jest uczniem piątej klasy II stopnia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Artura Malawskiego w Przemyślu. Jakub zdobył liczne nagrody w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, które odbywały się w Polsce, Czechach, Włoszech, Austrii, Bułgarii, Serbii, Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych.

 

Galeria zdjęć: