Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi pozuje do zdjęcia

 


 

Autor tekstu: Daniel kozik, Katarzyna Gieroń

Autor Zdjęć: Katarzyna Gieroń

Kancelaria Zarządu UMWP

 

Rozmowy o współpracy, prezentacja potencjału województwa podkarpackiego oraz spotkania z Polonią – tak pokrótce wyglądała wizyta wicemarszałka Piotra Pilcha w Gruzji. Wicemarszałkowi w wizycie towarzyszyli Radni Województwa Podkarpackiego.

 

W składzie delegacji znaleźli się: Kamila Piech, przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego oraz Mariusz Król, przewodniczący Komisji Rolnictwa, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska w sejmiku województwa.

 

Najważniejszym punktem wizyty był Region Kacheti, gdzie w Telavi – stolicy regionu, odbyło się spotkanie z Platonem Kalmakhelidze, zastępcą gubernatora. Podczas spotkania wicemarszałek Piotr Pilch zaprezentował Podkarpackie pod kątem możliwości inwestycyjnych oraz opisał perspektywiczne i rozwijające się branże gospodarki. Rozmowy dotyczyły możliwej współpracy pomiędzy regionami.

 

Gruzja to dynamicznie rozwijający się i perspektywiczny kraj, gdzie poszukujemy nowych możliwości współpracy. Mamy wiele punktów stycznych, jakimi są chociażby rozwój winiarstwa i enoturystyki. Dlatego dostrzegamy wiele możliwości współpracy i wymiany doświadczeń zwłaszcza w tym zakresie. Chcielibyśmy, aby podkarpaccy i gruzińscy winiarze mogli wykorzystać tę współpracę w jak najlepszym stopniu – mówi wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Delegacja polska wzięła udział w trzecim, ostatnim już etapie projektu Polskiej Pomocy Rozwojowej „Winnym szlakiem. Podróż po lepszy smak”. Tym samym dołączyła do zespołu projektowego i ekspertów w Gruzji, gdzie poprowadzono cykl szkoleń w dziedzinie winiarstwa. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni eksperci posiadający największą wiedzę związaną z uprawą winorośli oraz rozwojem enoturystyki. Ponadto delegację podjął Irakli Cholobargia z Krajowej Agencji Wina w Tbilisi, która realizuje swoje działania poprzez współpracę z państwowymi i prywatnymi firmami działającymi w branży winiarskiej.

 

Polską delegację  przyjął także Mariusz Maszkiewicz, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Gruzji. Rozmowy dotyczyły głównie możliwości wsparcia gruzińskich i podkarpackich winiarzy w zakresie transferu wiedzy i dobrych praktyk, umożliwiających tworzenie lepszych procedur w produkcji wina.

 

Ważnym punktem wizyty w Gruzji były spotkania z Polonią. Delegacja odwiedziła Polską Szkołę im. św. Królowej Jadwigi w Tbilisi, która wychowuje dzieci polskiego pochodzenia. Działalność szkoły jest bardzo zróżnicowana, oprócz tradycyjnych lekcji, nauki języka, dzieci mogą także rozwijać się artystycznie. Przy szkole istnieje zespół taneczny i chór „Orlęta”, który wielokrotnie brał udział w festiwalu pieśni i tańca w Tbilisi.

 

Delegacja spotkała się także z członkami Związku Kulturalno-Oświatowego Polaków w Gruzji „Polonia”, w tym z prezesem związku prof. Marią Filiną. Związek prowadzi działalność kulturalną i charytatywną, w tym kursy języka polskiego, wystawy malarstwa polskiego, a także koncerty muzyki polskiej i gruzińskiej.

 

Delegacja odwiedziła także Centrum Medyczne Kamilianów w Tbilisi, które funkcjonuje od 1998 roku i jest prowadzone przez Ojca Pawła Dyla. Centrum oferuje szeroki zakres usług, posiada gabinety diagnostyczne wyposażone w nowoczesny sprzęt, a zatrudnieni tam specjaliści są szkoleni w całej Europie. We wrześniu 2012 roku w Centrum Medycznym Kamilianów otwarto ośrodek rehabilitacyjny, który jest wyposażony w nowoczesne technologie medyczne.

 

Galeria zdjeć: