Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi na wystawie w muzeum.

 


Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Autor zdjęć Anna Magda 

Biuro prasowe UMWP  

 

Cieszę się, że mogliśmy sprawić, iż Andy Warhol przyciągnął do naszego muzeum tysiąceodwiedzających oraz, że było to możliwe dzięki współpracy z naszymi przyjaciółmi z Kraju Preszowskiego -  powiedział marszałek Władysław Ortyl, podczas finisażu wystawy Andy’ego Warhola w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.  – Dziękujemy, że pomagacie nam promować nasz region, że możemy tak dobrze współpracować, prezentując na Podkarpaciu, to czym się szczycimy  - mówił w Rzeszowie predseda Kraju Preszowskiego Milan Majersky.

 

 Specjalne oprowadzanie po ekspozycji prac Warhola, wykład o sile oddziaływania pop-artu, którego Andy Warhol był twórcą i ikoną oraz koncert zespołu Tołhaje pod gołym niebem – w wirydarzu muzeum, wśród licznie zgromadzonych gości wydarzenia. Tak wyglądało pożegnanie kultowego artysty - Andy’ego Warhola z Podkarpaciem. 

 

Z tej okazji na Podkarpacie przyjechała delegacja z regionu partnerskiego, czyli Samorządowego  Kraju Preszowskiego na Słowacji. W naszym regionie gościł  predseda Kraju Preszowskiego Milan Majersky wraz ze swoimi współpracownikami.  Obecna była także Zlata Siposova – konsul generalna Republiki Słowacji w Krakowie oraz Martin Cubjak, dyrektorMuzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach. Wśród gości finisażu  była także członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska - Jedynak. 

 

Wystawa Andy’ego Warhola żegna się z Podkarpaciem po ponad dwóch miesiącach, podczas których gościła w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. W dalszą drogę prace artysty wyruszą już 17 kwietnia. Na pożegnanie „odwiedzin” Warhola na Podkarpaciu w Muzeum Okręgowym zorganizowano wydarzenie kulturalne, które było okazją do obcowania ze sztuką, ale i okazją do rozmów o miejscu sztuki w przestrzeni regionu oraz sile, jaka płynie ze współpracy międzynarodowej regionów.  

 

Obecność wystawy w Rzeszowie to efekt współdziałania Województwa Podkarpackiego z Samorządowym Krajem Preszowskim. Partnerzy ze Słowacji zaproponowali, w porozumieniu z Muzeum Sztuki Współczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach, by prace i artefakty światowej sławy artysty zaprezentować na Podkarpaciu. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, instytucja kultury Województwa Podkarpackiego zyskało dzięki wystawie tysiące odwiedzających.  Finisaż był swoistym pożegnaniem z wystawą, zwieńczeniem ponad dwóch miesięcy obecności prac Warhola na Podkarpaciu. 

 

Gromadzące nas wydarzenie ma dziś podwójny wymiar. Z jednej strony jest to swoisty smutek, gdyż trwający wiele tygodni „karnawał” światowej sztuki i pop-artu w stolicy województwa podkarpackiego, nieuchronnie dobiega końca. Była to z pewnością wspaniała uczta dla wszystkich tych, którzy zdecydowali się zwiedzić wyjątkową wystawę „Andy Warhol przed i po”. Nietuzinkowa, specjalna oferta przyniosła imponującą frekwencję ponad 7 tysięcy osób!  Cieszę się, że wystawa okazała się sukcesem – o czym świadczy choćby wspomniana frekwencja – a jej zamknięcie stało się impulsem do wykreowanie kolejnego, bardzo interesującego wydarzenia kulturalnego – mówił podczas finisażu marszałek Władysław Ortyl - Kultura, to bez wątpienia znakomita przestrzeń do zacieśniania relacji partnerskich, czego przykładem są nasze relacje z Krajem Preszowskim. Jest ona także niezbędna przy budowaniu i trwaniu w czasie wszelkich relacji. Doskonale przypomina nam o tym konstrukcja i przesłanie dzisiejszego koncertu – podkreślał marszałek podczas finisażu.

 

Cieszymy się, że Podkarpackie stało się miejscem skąd dzieła mistrza pop - artu mogły emanować, docierając do kolejnych odbiorców - podkreślał marszałek  Władysław Ortyl. 

 

Predseda Milan Majersky w swym wystąpieniu mówił o świetnych relacjach między regionami i współdziałaniu w wielu dziedzinach i sferach życia regionów.    

 

Zdarza się że ktoś nie wie, gdzie właściwie jest Słowacja i czym ona jest. Ale kiedy wymieniamy nazwisko Andy”ego Warhola i mówimy,  że wywodzi się z naszych ziem, to wówczas wszyscy już kojarzą Słowację - mówił predseda Kraju Preszowskiego Milan Majersky – Dziękujemy, ze w naszych działaniach nas wpieracie i ze naszymi inicjatywami możemy się wzajemnie dopełniać. Dziś  mamy finisz wystawy, ale on nie musi oznaczać niczego smutnego, a raczej oznacza początek czegoś kolejnego, jeszcze lepszego.  Dziękuję za to, że pomagacie nam pokazywać kolejnym pokoleniom, kim był Andy Warhol., bo przychodzą kolejne pokolenia, które go nie znają, a dostają szansę, by go poznać. Nasza współpraca z Podkarpaciem się nie kończy i dziękuję za każdy jej przejaw. A ten finisaż to duch nadziei, że nasze współdziałanie będzie się dalej świetnie rozwijać - podkreślał w Rzeszowie Milan Majersky, Predseda Samorządowego Kraju Preszowskiego.

 

Predseda przypomniał, że w Medzilaborcach, gdzie prezentowane są na co dzień prace Andy’ego Warhola trwa duża inwestycja, która jest zarówno rozbudową muzeum, przekształceniem przestrzeni wokół niego, jak i inwestycją w stworzenie nowego, nowoczesnego sposobu prezentacji spuścizny artysty. 

 

Dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować u Państwa tę wystawę. Dziękujemy za wspólne działania, które pokazują, że nasze serca biją w podobnym rytmie - mówiła w muzeum konsul generalna Republiki Słowacji w Krakowie Zlata Siposova. 

 

Wystawa poświęcona życiu i twórczości Andy’ego Warhola wędruje po Europie z uwagi na kompleksową modernizację muzeum w Medzilaborcach, gdzie na co dzień jest prezentowana.  Do tej pory gościła  w Dubrowniku, zaś po ekspozycji rzeszowskiej trafi do Karkowa, Wrocławia a później do Nicei.

 

Andy Warhol uznawany jest za rewolucjonistę sztuki, twórcę pop-artu i ikonę popkultury. To artysta, który przeszedł drogę od dobrze prosperującego grafika reklamowego do artysty-gwiazdy o popularności porównywalnej z gwiazdami filmowymi czy idolami muzyki pop. To twórca, którego sposób bycia, strój, kolor włosów, każdy gest był równie ważny, jak realizowana przez niego praca graficzna.  Artysta  urodził się w 1928 roku w Pittsburgu w Pensylwanii, jako Andrej Varchola. Jego rodzice, Andrij (Andrew) Varchola i Ulija (Julia) Zavacka, byli imigrantami. Pochodzili z mniejszości grekokatolików łemkowskich (rusińskich) z wioski Miková, usytuowanej na północy Słowacji. Dziś w niedalekich Medzilaborcach istnieje Muzeum Sztuki Nowoczesnej gromadzące dzieła i pamiątki związane z artystą. Rzeszowska wystawa w całości oparta jest na zbiorach tego muzeum. 

 

W czasie finisażu zaprezentowana została publikacja, przygotowana przez Słowaków, poświęcona wystawie „Andy Warhol przed i po”. 

 

Cieszymy  się, że z naszą wystawą możemy być częścią kulturowej układanki waszego regionu- mówił Martin Cubjak, dyrektor muzeum w Medzilaborcach, podkreślając że publikacja wydana po polsku i po słowacku jest śladem, który zostanie po prezentacji prac Warhola w Rzeszowie. Zaprosił także wszystkich za rok - na otwarcie całkowicie  zrewitalizowanego muzeum w Medzilaborcach. 

 

Podczas finisażu jego goście wysłuchali wykładu Michała Ruta o wpływie pop-artu na dzisiejszy diznajn „Kupować to bardziej amerykańskie niż myśleć” oraz wzięli  udział w specjalnym oprowadzaniu po wystawie „Andy Warhol przed i po" z Dorotą Rucką-Marmaj i Michałem Rutem.   

 

W wirydarzu muzeum kilkuset gości wydarzenia wsłuchało się w dźwięki muzyki Karpat, podczas koncertu zespołu Tołhaje. Muzycy przedstawili repertuar z płyty „Mama Warhola”. Ta płyta bieszczadzkiej grupy Tołhaje powstała na podstawie rusińskich pieśni ludowych, zaśpiewanych przez mamę Andy’ego Warhola – Julię. Mama twórcy pop-artu, z tęsknoty za rodzinnymi Karpatami po wielu latach pobytu na emigracji w USA, nagrała winylową płytę z tradycyjnymi utworami, którą wysłała do swojej siostry we wsi Mikova na Słowacji. Karpackie melodie, przeplatane głosem Julii w muzycznym dialogu, stały się inspiracją do stworzenia nowoczesnego brzmienia zaaranżowanego w charakterystycznym stylu Tołhajów. Projekt muzyczny zespołu Tołhaje "Mama Warhola" został zrealizowany we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy'ego Warhola i Stowarzyszeniem im. Andy’ego Warhola w Medzilaborcach na Słowacji.

 

- Cieszymy się, że muzeum mogło gościć tak interesującą i elektryzującą publiczność wystawę oraz, że właśnie w tak imponujący sposób żegnamy Andy’ego Warhola. Zapraszamy na nasze kolejne wydarzenia, nasze drzwi stoją szeroko otworem – podkreślał Bogdan Kaczmar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. 

 

Zanim odbył się finisaż wystawy, goście z Kraju Preszowskiego, podczas wizyty na Podkarpaciu odwiedzili Markową i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. W towarzystwie wicemarszałka Karola Ożoga zwiedzili markowską ekspozycję, poświęconą Ulmom i innym bohaterskim rodzinom. Predseda Milan Majersky wraz z wicemarszałkiem Karolem Ożogiem złożyli w miejscu pamięci kwiaty i zapalili znicze, ku czci tych wszystkich, którzy wykazali się odwagą, podczas II wojny światowej,  ratując swych żydowskich sąsiadów.

 

Goście ze Słowacji odwiedzili także Skansen w Markowej, poznając historię rodziny Szylarów. W markowskim kościele predseda wraz z delegacją oddali część relikwiom Błogosławionej Rodziny Ulmów oraz poznali szczegóły procesu beatyfikacji markowskiej rodziny.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęc: Finisaż wystawy Andyego Warhola w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie