Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Obraz przedstawia dużą salę konferencyjną wypełnioną uczestnikami siedzącymi i zwróconymi w stronę sceny, na której znajdują się ekrany. Na scenie przemawia mówca, prawdopodobnie przedstawiciel rządu lub organizacji. Scena jest udekorowana niebieskimi ekranami z napisem „World Urban Forum” (Światowe Forum Miejskie), a także logiem Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz innymi grafikami związanymi z konferencją.

 


 Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży
 Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć: Dariusz Pawłowski
Oddział Współpracy Międzynarodowej UMWP

 

To wydarzenie, podczas którego dyskutowane są – w skali globalnej - wyzwania dla rozwoju miast i regionów oraz sposoby radzenie sobie z nimi. Podkarpacia nie mogło na nim zabraknąć – mówi członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która reprezentowała samorząd województwa podczas dwunastej sesji Światowego Forum Miejskiego (WUF12). 

 

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum) to prestiżowa międzynarodowa konferencja organizowana przez ONZ-Habitat, poświęcona rozwojowi obszarów miejskich i osiedli ludzkich. Jest to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast. Odbywa się co dwa lata i za każdy razem gości tysiące uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe. 

 

12.edycja forum została zorganizowana przez UN-Habitat we współpracy rządem Egiptu. Odbyła się w Kairze, w Egipskim Międzynarodowym Centrum Wystawowym.

 

Kolejne fora organizowane są jako próba odpowiedzi na niespotykane dotąd wyzwania dla miast, w których – w skali globalnej - żyje ponad połowa światowej populacji. Stąd potrzeba współpracy i wymiany doświadczeń, jak zadbać o zrównoważony i sprawiedliwy rozwój miast. Organizowane co dwa lata Światowe Forum Miejskie (WUF) jest przestrzenią do dyskusji o wyzwaniach. Wśród nich są: szybka urbanizacja, niedobór mieszkań oraz skutki zmian klimatycznych. 

 

Podczas WUF12 w Kairze dyskutowano między innymi o tym, jak rozwiązania dla tych problemów znaleźć na poziomie lokalnym.  Hasłem przewodnim tegorocznego forum jest: „Wszystko zaczyna się w domu: lokalne działania na rzecz zrównoważonych miast i społeczności”. 

 

W Kairze debatowano między innymi o Celach Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), rozwiązywaniu pilnych problemów, takich jak: niewystarczające mieszkalnictwo, rosnące ubóstwo miejskie oraz o  dostępie do podstawowych usług dla mieszkańców miast. 

 

Przez kilka dni uczestnicy forum, reprezentujący miasta i regiony z wielu zakątków świata, dzielili się doświadczeniami, między innymi prezentując innowacyjne strategie i udane inicjatywy społeczności, które sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi miast, jednocześnie zachęcając do współpracy między lokalnymi władzami i lokalną społecznością. Dyskutowano o dobrych praktykach miejskich, ukazując rozwiązania możliwe do zastosowania w innych miejscach i dające szansę na jeszcze lepsze kształtowanie przyszłości miast. 

 

Członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak uczestniczyła w Światowym Forum Miejskim już po raz kolejny. W 2022 roku jako wiceminister funduszy i polityki regionalnej organizowała 11. edycję wydarzenia w Katowicach, a  w 2020 roku reprezentowała polski rząd podczas forum w Abu Zabi.

 

Galeria zdjęć: