Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna po prawej daje kobiecie z dzieckiem po lewej kanapkę.

 

Z polsko-ukraińskiej granicy w Krościenku wyruszył w czwartek, 4 marca pierwszy pociąg ewakuacyjny. Wsiadło do niego ok. 250 osób, uchodźców z Ukrainy.

Transport został uruchomiony na linii kolejowej, która na przygranicznym odcinku nie była eksploatowana od 12 lat. Na wyremontowanym przez PKP PLK odcinku Uherce-Krościenko doszło niestety do awarii. Z szyn wypadł pierwszy zestaw kołowy.  Nie było jednak zagrożenia dla podróżnych. W zatrzymanym pociągu pasażerowie mieli zapewnione bezpieczne warunki do oczekiwania na przesiadkę, która nastąpiła w szybkim czasie i podstawiony nowy pociąg ruszył w dalszą ustaloną trasę do Tarnowa. Pasażerom w drodze do Tarnowa towarzyszyła Anna Huk – członek zarządu.

Wśród osób które ewakuowały się pociągiem była m.in. młoda matka z dzieckiem, która przez Polskę wybiera się do Włoch. Poniżej zamieszczamy relację wideo z rozmowy z nią:

 

 

Do transportu uchodźców Samorząd Województwa Podkarpackiego udostępnił dwa spalinowe składy pociągów, które mogą jednorazowo zabrać około 300 osób. Na stacji w Krościenku był wicemarszałek Piotr Pilch, który rozmawiał z wsiadającymi do pociągu uchodźcami oraz lokalnymi samorządowcami.

 

Musimy pomagać na wszelkie możliwe sposoby. Stąd te połączenia kolejowe z Krościenka, w uruchomienie których zaangażował się samorząd województwa. Nawet jeżeli czasami jest „pod górkę” i nie wszystko idzie zgodnie z planami, nie poddajemy się – mówi wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Działania na linii kolejowej 108 to nie jedyne wsparcie ze strony samorządu województwa dotyczące transportu kolejowego. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego przeznaczył także do dyspozycji służb wojewody podkarpackiego trzy pociągi elektryczne, które mogą być wykorzystane do transportu uchodźców na różnych trasach. To EN 63A oraz EN64 stanowiące własność województwa podkarpackiego oraz EN57, który na zlecenie urzędu marszałkowskiego realizuje połączenia regionalne. Są to trójczłonowe, elektryczne pociągi, które mogą pomieścić 250-300 osób.

 

 

Pociągi te stanowią obecnie rezerwę do realizacji połączeń aglomeracyjnych w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, pozwoli to zachować dotychczasowy rozkład jazdy pociągów na Podkarpaciu i nie będzie więc żadnych utrudnień, ani zmian w rozkładzie jazdy.

Samorząd Województwa Podkarpackiego wyraził także zgodę na bezpłatne przejazdy kolejowe dla obywateli Ukrainy w ramach połączeń regionalnych.

Do akcji transportu uchodźców koleją włączyły się również następujące urzędy marszałkowskie: małopolski, śląski, dolnośląski, świętokrzyski, które oddają do dyspozycji kolejowych spółek POLREGIO i Intercity swoje tabory.

Galeria zdjęć:

 

Autorzy tekstu: Daniel Kozik, Monika Konopka

Autorzy zdjęć:. Anna Magda, Michał Hubala

Autor wideo: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP