Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa dzieci na łódce na rzece.

 


Zakończył się pierwszy turnus kolonii dla dzieci z Ukrainy. Pięćdziesięcioro dzieci wypoczywało w uzdrowiskowym ośrodku w Rymanowie-Zdroju na Podkarpaciu. Inicjatywa zorganizowania wypoczynku wyszła od marszałka województwa podkarpackiego – Władysława Ortyla, a kolonie zorganizował Zespół Szkół Specjalnych w Rymanowie-Zdroju – jednostka podległa samorządowi województwa. Koszty pobytu zostały pokryte z budżetu regionu.

 

W pierwszym, lipcowym turnusie, który trwał od 18 do 30 lipca 2022, uczestniczyły dzieci w wieku od 8 do 14 lat. Wszystkie uciekły do Polski przed toczącą się w Ukrainie wojną i mają status uchodźcy. Ich miejscem zamieszkania stało się tymczasowo Podkarpacie, gdzie przebywają wraz ze swoimi rodzinami, między innymi: w Mielcu, Dębicy, Ropczycach, Boguchwale oraz Krośnie. Są to dzieci znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji materialnej.

 

Podczas dwutygodniowego turnusu dzieci miały zapewnione liczne atrakcje. W programie kolonii znalazły się na przykład piesze wycieczki po malowniczych okolicach Rymanowa oraz wypoczynek nad wodą. Koloniści zwiedzili ruiny zamku w Odrzykoniu, byli nad Jeziorem Solińskim, gdzie pływali statkiem, poznali uroki podróży kolejką wąskotorową, a także odwiedzili Manufakturę Czekolady w Korczynie, gdzie każdy zaprojektował swoje słodycze. Dzieci korzystały też z kompleksu basenowego w Rymanowie-Zdroju oraz bawiły się podczas licznych warsztatów i zajęć przygotowanych specjalnie z myślą o nich.

 

Dzieci miały zapewnione naprawdę bardzo dobre warunki do wypoczynku. Zabieraliśmy je na różne wycieczki, organizowaliśmy gry i zabawy sportowe. Wszystko sprawiło im dużo radości i pozwoliło zapomnieć o trudnych przeżyciach. Co bardzo ważne, wszystkie dzieci podszkoliły język polski, którym posługują się już znacznie lepiej. Każdego dnia dopisywała nam pogoda i dobry humor – mówi Marta Jurczak - kierownik kolonii, która na co dzień pracuje w  Zespole Szkół Specjalnych w Rymanowie-Zdroju.

 

Dziećmi zajmowało się w sumie kilkoro doświadczonych opiekunów. Oprócz polskich wychowawców oraz ukraińskich wolontariuszy był to także psycholog i pielęgniarka. Były też dwie osoby znające język ukraiński, które pomagały w kontaktach między kadrą a dzieciakami. Dzieci mieszkały w obiektach uzdrowiska w Rymanowie-Zdroju. To miejscowość na południu Podkarpacia, która jest nie tylko niezwykle urokliwa, ale słynie również z tego, że jest to jeden z najczystszych ekologicznie regionów Polski, o wyjątkowym klimacie ze źródłami wód leczniczych.

 

Cieszymy się, że zorganizowaliśmy ten pobyt, w pięknej, uzdrowiskowej miejscowości, miejscu przyjaznym dzieciom. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasi mali goście czuli się podczas tego wypoczynku bezpiecznie, by mieli dobrą opiekę, ale przede wszystkim, by liczne atrakcje pozwolimy im zapomnieć o traumie wojny i ucieczki – mówi marszałek Władysław Ortyl.

 

Drugi turnus kolonii odbędzie się również w Rymanowie-Zdroju, od 12 do 26 sierpnia. Tym razem wezmą w nim udział dzieci z Ukrainy, z partnerskich obwodów województwa podkarpackiego: lwowskiego, iwano-frankiwskiego oraz zakarpackiego.

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Monika Konopka 

Biuro prasowe UMWP

Źródło zdjęć: Facebook Sanatorium dla dzieci i młodzieży "Zimowit" Rymanów Zdrój