Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Zdjęcie grupowe uczestników spotkania na sali audytoryjnej

 


Autorzy tekstu: Piotr Sitarz, Magdalena Szpytma

Biuro Prasowe UMWP, Oddział współpracy międzynarodowej

Autorzy zdjęć: Krzysztof Witek

Biuro Prasowe UMWP

 

Przedstawiciele Komisji ds. Europy i Międzyregionalnej Rady Parlamentarnej Landtagu Kraju Saary gościli w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie na zaproszenie Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

 

W poniedziałkowym spotkaniu wziął udział Jerzy Borcz, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Na sali obecni byli radni sejmiku wojewódzkiego wchodzący w skład Komisji Współpracy z Zagranicą, Turystyki i Promocji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, na czele z Sabiną Południak, przewodniczącą komisji. Niemiecką delegację reprezentowali posłowie Landtagu Kraju Saary i Pascal Conigliaro, Przewodniczący Komisji ds. Europy i Międzyregionalnej Rady Parlamentarnej Landtagu Kraju Saary.

 

Rozpoczynając spotkanie w Sali Audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego marszałek Władysław Ortyl przywitał gości oraz zwrócił uwagę na to, jak ważna dla funkcjonowania obydwu regionów jest tego rodzaju współpraca:

 Nasze partnerstwo z Krajem Saary trwa już kilkanaście lat. Mamy bardzo dobrą współpracę w zakresie edukacji z licznymi partnerami z naszego województwa. Chcielibyśmy, żeby nasze partnerstwo w większym zakresie dotyczyło gospodarki. W tym kontekście istotną kwestią jest spotkanie na Komisji Współpracy z Zagranicą, Turystyki i Promocji, i rozmowa na temat współpracy międzyregionalnej, zagranicznej, turystycznej i sportowej.

 

Marszałek Władysław Ortyl podkreślił, jak ważna jest dyskusja na tematy oraz o przyszłości Unii Europejskiej:

Musimy mówić o polityce spójności, podnosić problemy z migracją, z Zielonym Ładem i innymi wyzwaniami. Chcemy dbać o środowisko, ale dbać w rozsądnych granicach, aby nie zakłócać naszej konkurencyjności i nie narażać naszych mieszkańców na trudności.

 

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz mówił o kluczowym znaczeniu Samorządu Województwa Podkarpackiego w regionie, w związku z toczącą się na Ukrainie wojną:

W obliczu wyzwań, które przed nami stoją, dobrze się stało, że dzisiaj się spotykamy. W 2022 roku województwo podkarpackie stało się międzynarodowym hubem. Bez infrastruktury i logistyki stworzonej w Rzeszowie, zaopatrzenie armii ukraińskiej byłoby praktycznie niemożliwe.

 

Przewodniczący Komisji ds. Europy i Międzyregionalnej Rady Parlamentarnej Landtagu Kraju Saary, Pascal Conigliaro, podziękował za zaproszenie, a także zwrócił uwagę na istotność rozmów pomiędzy regionami na tematy gospodarcze:

Jesteśmy bardzo przygotowani do tej dyskusji. Cieszymy się, że będziemy mieli możliwość odwiedzić jedno z innowacyjnych przedsiębiorstw na Podkarpaciu, a także cieszymy się na rozmowę o współpracy gospodarczej naszych dwóch regionów.

 

Po spotkaniu w Sali Audytoryjnej, przedstawiciele niemieckiej delegacji uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Współpracy z Zagranicą, Turystyki i Promocji Sejmiku Województwa. Przewodnicząca komisji, Sabina Południak, przedstawiła zadania i rolę organów Samorządu Województwa Podkarpackiego, a także zakres jego działania.

 

W jednym z punktów posiedzenia Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg przedstawił informację na temat współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego z Ukrainą po rosyjskiej inwazji w 2022 roku:

Podobnie jak Kraj Saary Podkarpacie jest województwem przygranicznym. Nawiązaliśmy relacje partnerskie z kilkoma rejonami z Ukrainy. Od pierwszych dni pełnoskalowej agresji Rosyjskiej na Ukrainę, pozostajemy w stałym kontakcie z obwodami partnerskimi. Od lutego 2022 roku ta współpraca nabrała nowego wymiaru, koncentrując się przede wszystkim na działaniach pomocowych.

 

W trakcie komisji poruszono tematy dotyczące gospodarki regionu, transformacji energetycznej, biznesu, potencjału kulturowego i turystycznego Podkarpacia, a także kolejnych sektorów współpracy, choćby w zakresie zdrowia, nauki i badań oraz przedsiębiorczości.

 

Zgodnie z planem czterodniowej delegacji niemieccy parlamentarzyści w niedzielę wzięli udział w śniadaniu roboczym z udziałem Konsul Honorowej Niemiec w Rzeszowie, Agnieszki Buk, a także w niedzielnych uroczystościach dożynkowych powiatu przemyskiego. W poniedziałek delegacja udała się z wizytą do Muzeum-Zamku w Łańcucie oraz do Ośrodka Garncarskiego w Medynii Głogowskiej.

 

Na wtorek, 3 września, na zakończenie pobytu na Podkarpaciu zaplanowano wizytę w Markowej w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, podczas której nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

 

Formalna współpraca Samorządu Województwa Podkarpackiego z Krajem Związkowym Saary trwa od 2009 roku. Regiony współpracują w zakresie wymiany informacji i doświadczeń, wspierania rozwoju gospodarczego i kultury, działań w obszarze rolnictwa i na rzecz ochrony środowiska, czy wymian szkolnych.

 

Obecnie najintensywniejsza kooperacja regionów ma miejsce w branży motoryzacyjnej. Jest to wiodący sektor gospodarczy w Kraju Saary, a w województwie podkarpackim funkcjonują dwa duże klastry motoryzacyjne. Z kolei współpraca w zakresie edukacji do tej pory poskutkowała podpisaniem ponad 20 partnerstw międzyszkolnych.

 

W listopadzie 2023 roku odbyła się pierwsza od początku nawiązania współpracy wizyta Premier Kraju Związkowego Saary w Województwie Podkarpackim. Premier Anke Rehlinger towarzyszyła delegacja przedstawicieli Rządu Kraju Saary, w tym Minister Edukacji i Kultury, Christine Streichert-Clivot oraz Minister Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Sportu, Reinhold Jost.

 

Z kolei w marcu tego roku delegacja Województwa Podkarpackiego odwiedziła, na zaproszenie Premier Anke Rehlinger, Kraj Saary. W składzie delegacji znaleźli się przedstawiciele Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, z Władysławem Ortylem, marszałkiem województwa oraz Piotrem Pilchem, wicemarszałkiem województwa na czele.

 

Galeria zdjęć:

 

Pełna galeria zdjęć: Parlamentarzyści Kraju Związkowego Saary z wizytą na Podkarpaciu