Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Dwóch mężczyzn nieisie wiązankę kwiatów∑ pod pomnik.

 


 Autor tekstu: Anna Magda

Autor zdjęć: Gabriela Kwiatek

Kancelaria Zarządu UMWP

 

W Baligrodzie odsłonięto pomnik poświęcony społeczności żydowskiej, która zamieszkiwałatę miejscowość do 1942 roku. W uroczystości wzięli udział Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal. W wydarzeniu uczestniczył również wicemarszałek województwa, Karol Ozóg.

 

Dzisiejsza uroczystość świadczy o tym, że Żydzi razem z Polakami troszczyli się o dobro wspólnej Ojczyzny, współtworzyli społeczeństwo, jego kulturę i wartości takie, jak szacunek, wolność, przyjaźń i bezpieczeństwo. Pomnik jest symbolem trwałości, ale też wspólnych doświadczeń, które łączą narody polski i żydowski. Misja Fundacji, pełna troski o należyte upamiętnienie tego miejsca oraz społeczności żydowskiej, jest godna pochwały. Wyrażam podziw dla Państwa determinacji, aby w ramach prowadzenia Fundacji także edukować, podążając śladami historii, aż do XVII wieku, kiedy to pierwsi Żydzi osiedlili się tutaj, w Baligrodzie - mówił podczas otwarcia marszałek.

 

Na pomniku umieszczono tablicę informującą, że Żydzi osiedlili się w Baligrodzie w XVII wieku, przyczyniając się do rozwoju regionu przez kolejne stulecia. Przed II wojną światową w Baligrodzie mieszkało około 1000 Żydów, z których większość zginęła podczas Zagłady. Napis kończy się słowami: „Ich pamięć jest błogosławieństwem”. 

 

Pomnik zlokalizowany jest na cmentarzu żydowskim w Baligrodzie, założonym w pierwszej połowie XVIII wieku. Podczas II wojny światowej cmentarz został zdewastowany przez Niemców, którzy wywieźli wiele macew i użyli ich do wybrukowania baligrodzkiego rynku. Po wojnie cmentarz popadł w zaniedbanie, aż do momentu wpisania go do rejestru zabytków w 1990 roku.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Odsłonięto pomnik upamiętniający Żydów Baligrodzkich