Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupka ludzi siedzi przy długim stole.

 


 Dziękujemy za solidarność i liczymy, że niemieccy samorządowcy nadal będą wspierać swą pomocą naszych sąsiadów z Ukrainy oraz uchodźców uciekających przed wojną – mówił wicemarszałek Piotr Pilch, podczas spotkania z Markusem Rinderspacherem, wiceprzewodniczącym Landtagu Bawarii.

W spotkaniu uczestniczyli także członek zarządu województwa Stanisław Kruczek, Sławomir Schultis - dyrektor Studium Języków Obcych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Maria Wiącko  z Towarzystwa Polsko – Niemieckiego oraz były senator RP Mieczysław Janowski.

Przedstawiciele regionów mówili o ogromnej akcji pomocowej, koordynowanej przez samorząd województwa podkarpackiego, która od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę przekazywana jest w różne rejony objętego wojną kraju oraz dociera do uchodźców. Wicemarszałek Piotr Pilch oraz członek zarządu Stanisław Kruczek szczegółowo prezentowali zarówno działania samego samorządu Podkarpacia, jak i pomoc płynąca z różnych zakątków Europy.

Markus  Rinderspacher wiceprzewodniczący Landtagu Bawarii deklarował chęć  pomocy ze strony swego regionu i jego mieszkańców.

W czasie spotkania marszałkowie zaapelowali do przedstawicieli niemieckich landów o wsparcie działań pomocowych na rzecz udręczonych wojną Ukraińców. 

Humanitarne wsparcie dla Ukrainy płynie także z Niemiec. Za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP w Monachium z ofertą pomocy zgłosiły się niemieckie organizacje pozarządowe z całego kraju (Netzwerk Ziviler Krisenstab – Sieć Cywilny Zespół Kryzysowy). Do tej pory z Niemiec przekazane zostały transporty z różnorodną pomocą humanitarną, zawierające między innymi materiały higieniczne i opatrunkowe, sprzęt medyczny, środki medyczne i leki, odzież oraz sprzęt strażacki. Planowane są kolejne transporty.

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Autor zdjęć: Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMW