Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa dzieci siedzi po prawej i patrzą się na ekran.

 


Autor tekstu i zdjęć: Paulina Bąk-Jachna

Oddział współpracy międzynarodowej UMWP

 

Dwudziestoosobowa grupa młodych ludzi z USA odwiedziła Podkarpacie w ramach 5 . edycji Stażu Prezydenckiego. Program Stażu Prezydenckiego został zainicjowany w 2017 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i jest realizowany przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Polsko–Słowiańską Federalną Unią Kredytową oraz General Electric Company i jej spółką–córką: General Electric Company Polska. Od 2023 r. Województwo Podkarpackie wspólnie z Województwem Lubelskim i Fundacją Narodową zostało partnerem strategicznym tego przedsięwzięcia.

 

Staż Prezydencki ma na celu umożliwienie amerykańskim studentom oraz ich kolegom mającym polskie pochodzenie pozyskania doświadczenia zawodowego poprzez wizyty studyjne w spółkach skarbu państwa i międzynarodowych firmach prywatnych w Polsce. Program Stażu przewiduje również atrakcje kulturalne oraz turystyczne.

 

W tym roku podczas realizacji programu młodzież odwiedziła Warszawę, ziemię lubelską i podkarpacką. Podczas dwudniowej wizyty na Podkarpaciu młodzież spotkała się w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz z panem Karolem Ożogiem, Wicemarszałkiem Województwa Podkarpackiego, który kierując do nich słowa powitania podkreślił:

 

Podkarpacie, jak będą mieli państwo okazję się przekonać, jest niezwykle ciekawym regionem, który charakteryzuje się dużą różnorodnością przyrodniczą i kulturową, połączoną z dynamicznym rozwojem przemysłu. Dwa dni to bardzo mało czasu, aby poznać nasze województwo, ale mam nadzieję, że dotrą państwo do ciekawych zakątków naszego regionu, zwiedzą unikatowe zabytki architektury, czy wreszcie skosztują naszych lokalnych przysmaków tradycyjnej podkarpackiej kuchni – powiedział Karol Ożóg.

 

W ramach programu młodzież uczestniczyła w warsztatach malowania ceramiki w ośrodku garncarskim w Medyni Głogowskiej, zwiedziła piękne wnętrza Muzeum – Zamku w Łańcucie, poznała niezwykłą historię rodziny Ulmów, Samarytan z Markowej, odwiedzając Skansen i Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej, a także zapoznała się z twórczością Andyego Warhola prezentowaną w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

 

W związku z agresją Rosji na Ukrainę i wojną toczącą się za wschodnią granicą Rzeczypospolitej Polskiej, ważnym elementem wizyty spotkanie z dowódcą wojsk sojuszniczych stacjonujących w Jasionce, który opowiadał o codziennej służbie żołnierzy i konflikcie zbrojnym na Ukrainie. W swoim wystąpieniu wyraził uznanie za wysiłek polskiego państwa, jego władz i obywateli w niesienie pomocy milionom uchodźców wojennych.

 

W dotychczasowych czterech edycjach stażu wzięło udział 80 studentów amerykańskich, głównie z uczelni o profilu ekonomicznym i technicznym.

 

Galeria zdjęć:

{galeria}2024/06/10_mlodziez_usa[/galeria}