Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Dwie osoby przy stole

 


 

To świetna okazja, aby jeszcze lepiej poznać naszych czeskich sąsiadów, zbliżenia się we współpracy i wymiany doświadczeń – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas swego pobytu w Pardubicach, regionie położonym na wschodzie Czech. Wizyta studyjna w Pardubicach to część 213. posiedzenia prezydium Europejskiego Komitetu Regionów, które odbywa się w Pradze.

 

W Pardubicach marszałek Władysław Ortyl oraz członkowie EKR wraz z przewodniczącym Komitetu Regionów Vasco Alves Cordeiro spotkali się z m.in. z Martinem Netolickym - prezesem Regionu Pardubice oraz Romanem Linkiem – zastępcą Przewodniczącego Regionu Pardubice. Gościem specjalnym spotkania był Volodymyr  Czubirko, przewodniczący Zakarpackiej Rady Obwodowej, jako że Zakarpacie jest ukraińskim partnerem obwodu pardubickiego.

 

Podczas spotkania prezentowano specyfikę i atuty regionu Pardubic. Rozmawiano także o pomocy obwodu pardubickiego dla Ukrainy od chwili wybuchu wojny na Ukrainie.

 

Dyskutowano również o wsparciu, jakiego Komitet Regionów udziela w sytuacji kryzysu uchodźców oraz o unijnych środkach poświęconych na pomoc dla Ukrainy oraz krajów i regionów, które przyjęły u siebie największe grupy ukraińskich obywateli.   

 

Goście odwiedzili "Automatické Mlýny" czyli zrewitalizowany teren poprzemysłowy, który dzięki współpracy 5 inwestorów (UE, państwo, region, miasto i inwestor prywatny) zrealizowali inwestycje o wartości 750 mln CZK/ 30,4 mln EUR. To nowoczesne, kreatywne centrum kulturalne ukazuje jak dzięki dobrej współpracy przekształcić architektoniczną perełkę w centrum, które służy jako regionalna galeria/punkt kulturalny, miejski ośrodek szkolenia zawodowego i przestrzeń dla firm.

 

Członkowie Komitetu Regionów mieli także okazję podczas spaceru po stolicy regionu poznać piękno Pardubic.

 

Województwo pardubickie znajduje się we wschodniej części Republiki Czeskiej i jest otoczone pięcioma innymi regionami. Północno-wschodnia część regionu w pobliżu Gór Orlickich stanowi również czesko-polską granicę państwową. Pardubice to stolica regionu, położona w centrum Kotliny Pardubickiej u zbiegu Łaby i Chrudimki. Najwyższy szczyt regionu Králický Sněžník znajduje się na granicy państwowej z Polską.

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Autor zdjęć: Justyna Róg

Kancelaria Zarządu UMWP