Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ludzie siedzący na sali

 


 

Autor tekstu: Tomasz Leyko, Justyna Róg
Autor zdjęć i wideo: Tomasz Leyko
Montażysta wideo: Michał Hubala

Kancelaria Zarządu UMWP

 

O tym jak pomóc ukraińskim małym i średnim przedsiębiorstwom dyskutowano dziś w Komitecie Regionów. Ten trudny i wrażliwy temat poruszono podczas debaty na temat spraw lokalnych w Unii Europejskiej.

 

Inicjatorem dyskusji o wspomnianej problematyce i głównym mówcą był marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Ponadto w Komitecie Regionów debatowano dziś m.in. o polityce spójności na obszarach wiejskich oraz o kryzysie energetycznym i jego skutkach dla europejskich gospodarstw domowych.

 

 

Marszałek Władysław Ortyl nakreślił aktualną sytuację panującą na Podkarpaciu w związku z wojną za naszą wschodnią granicą. Podkreślił, że narzędzia sprzyjające długofalowemu rozwojowi współpracy polsko-ukraińskiej, obejmują nie tylko pomoc humanitarną, lecz również podtrzymanie współpracy gospodarczej.

 

Z mojego doświadczenia wynika, że potrzebujemy lepszej koordynacji naszych działań w Unii Europejskiej i powinna ona obejmować trzy elementy. Szybszy rozwój infrastruktury transportowej łączącej Unię Europejską z Ukrainą. Po drugie wsparcie firm rozważających relokację swojej aktywności do Unii Europejskiej i tworzenie dedykowanych programów pomocowych z udziałem ekspertów. Trzeci element to pomoc finansowa i techniczna ze strony Unii Europejskiej.

 

Zdaniem marszałka strategiczne znaczenie mają nowe rozwiązania infrastrukturalne, przede wszystkim z dziedziny transportu. Kluczowe działania pozwalające na usprawnienie transportu transgranicznego to np. inwestycje polegające na poprawie i udrożnieniu transportu kolejowego oraz transportu kołowego, budowa i rozwój terminali przeładunkowych oraz wsparcie przejść granicznych różnego typu.

 

Uruchomienie regularnych przewozów z Ukrainy pozwoliłoby nie tylko polskim, lecz także innym unijnym i ukraińskim partnerom na wspólne przezwyciężenie problemów z transportem produktów. Jest to szczególnie istotne ze względu na sukcesywne zwiększanie się liczby przedsiębiorstw na zachodzie Ukrainy oraz konieczność zastąpienia transportu morskiego kolejowym z uwagi na rosyjską blokadę portów czarnomorskich. Aby podjąć takie działanie, niezbędne jest doprowadzenie stanu technicznego infrastruktury kolejowej do należytych parametrów oraz zapewnienia możliwości przeładunkowych towarów – dodał marszałek.

 

W kwestii wsparcia dla firm rozważających relokację swojej aktywności do Unii Europejskiej i tworzyć dla nich odpowiednie programy pomocowe marszałek wskazał, że taką potrzebę działania potwierdzają obserwacje i dane statystyczne.

 

Już od początku 2022 roku zauważyliśmy znaczne ożywienie zainteresowania i wzrost zapytań ze strony inwestorów z Ukrainy, którzy decydowali się przenosić działalność do Polski ze względu na sytuację w ich kraju. Wśród projektów ukraińskich przeważają innowacyjne firmy z sektorów wysokiej technologii (IT, lotnictwo, szczególnie drony, przemysł kosmiczny) ale też np. usługi prawnicze i inne – dodał marszałek.

 

Jak przekazał marszałek obywatele Ukrainy od początku roku założyli w Polsce ponad 10 tys. firm. To ok. 5 proc. wszystkich zarejestrowanych w tym czasie działalności gospodarczych. Na Podkarpaciu to około 300 podmiotów. We wrześniu tego roku co dziesiąta nowa firma w Polsce była zakładana przez obywateli Ukrainy. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego także stara się udzielić możliwie szerokiego wsparcia doradczego zgłaszającym się do niej podmiotom ukraińskim.

 

13 października w Rzeszowie podpisano List Intencyjny między Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego a West Ukrainian Business Club. Podpisane porozumienie jest w chwili obecnej wypełniane konkretnymi działaniami.

 

Warto w tym miejscu dodać, że również Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działające w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego organizuje specjalne warsztaty. Szkolenia na nich dotyczą przedsiębiorczości i funduszy pomocowych. Wojna utrudniła te kontakty, jednak nadal widać symptomy sieciowania.

 

Na koniec swojego wystąpienia marszałek zaapelował aby Unia Europejska wypracowała nieszablonowe mechanizmy wsparcia w zakresie pomocy technicznej dla Ukrainy

 

 

Galeria zdjęć: