Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Delegacja z Lomabrdii wraz z członkiem zarządu województwa

 


Kolejne dary dla walczącej Ukrainy docierają na Podkarpacie. Wiele transportów dla Ukraińców przekazali Włosi stąd dziś w Urzędzie Marszałkowskim gościliśmy delegację z Lomabrdii.

 

Pierwszym punktem wizyty było spotkanie z Marszałkiem Władysławem Ortylem. Następnie włoscy politycy: Matteo Luigi Bianchi i Lorenzo Bernasconi udali się na przejście graniczne w Korczowej. Tam towarzyszył im Stanisław Kruczek - członek zarządu województwa, który opowiadał im o organizacjach współpracujących z Urzędem Marszałkowskim niosącym pomoc potrzebującym z Ukrainy m.in.: Rapid Relief Team, World Center Kitchen czy Caritas Polska.

Komendant Straży Granicznej, który towarzyszył im podczas spotkania w Korczowej, zaznaczył jak istotna jest bardzo dobra współpraca ze służbami granicznymi z Ukrainy. Dzięki tej dobrej współpracy łatwiej jest udzielać tej najpotrzebniejszej pomocy. Jesteśmy w stanie na przykład szybko przerzucić karetkę przez granicę praktycznie bez zatrzymywania się, która ratuje ludzkie życie. 

Stanisław Kruczek podkreślał jak ważna jest rola służb mundurowych.

 

To właśnie dzięki nim: Strażnikom Granicznym, Strażakom, Policjantom czy Służbom Wojsk Obrony Terytorialnej realizowana jest ta pierwsza i najważniejsza pomoc. Wskazują drogę, pomagają wysiąść z pociągu, lokują wszystkich wedle potrzeb, tak aby nikt nie został bez pomocy. Na nich spoczywa ten wielki ciężar, któremu dzielnie stawiają czoło każdego dnia i każdej nocy – mówił Stanisław Kruczek.

 

Kolejnym punktem wizyty był Dworzec Główny w Przemyślu. Tam Lombardczycy zapoznali się z obecną sytuacją uchodźców i zobaczyli jak sprawnie działa pomoc humanitarna. Cały mechanizm pomocy przedstawił im ks. Paweł Konieczny.

Matteo Luigi Bianchini - włoski poseł, był pod ogromnym wrażeniem naszego zaangażowania i niesionej pomocy.

 

Pozostaje mi złożyć ogromne podziękowania za ta ogromną i bezinteresowną pomoc. Wasza pomoc jest bezcenna. Staliście się teraz centrum Europy, stolicą pomocy. W imieniu moim i moich bliskich jeszcze raz bardzo dziękuję – mówił jeden z włoskich polityków.

 

Galeria zdjęć:

 

Autor tekstu: Kamil Dudzik
Autorzy zdjęć: Anna Magda, Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu UMWP