Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Czwórka osób stoi na tle flag.

 


 Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

Przyleciała z Ameryki i nosi królewską koronę. Mowa o Królowej Parady 3 Maja, Gabrieli Ner, która odwiedziła urząd marszałkowski wraz z Pierwszą Damą Dworu Emilią Bryg. Takich niecodziennych gości podjęli wspólnie marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch. Wizyta to efekt współpracy samorządu województwa ze środowiskiem polonijnym w USA.

 

Gabriela Ner zdobyła swój tytuł w marcu 2024 roku, podczas 25. jubileuszowej Gali Wyborów Królowej Parady. Przez najbliższy rok będzie reprezentować Polonię podczas wielu imprez, jakie odbywają się w środowisku polonijnym.Uroczystość honorowym patronatem objęła Małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Agata Kornhauser-Duda

 

Królowa Parady Gabriela Ner otrzymała również tytuł Ulubienicy Publiczności, zaś Emilia Bryg została Miss Obiektywu. Gabriela Ner, urodzona na Florydzie, ma dziadków mieszkających w Leżajsku, zaś Emila Bryg urodziła się w Tarnowie i siedem lat temu przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. 

 

Podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim rozmawiano o atutach Podkarpacia, pielęgnowaniu polskich korzeni i tradycji, a także o planach obu pań na przyszłość, którą wiążą z biznesem. Gabriela Ner oraz Emilia Bryg podkreślały, że chcą promować Polskę orazpolskie regiony w USA, a szczególnie Podkarpacie i zamierzają zachęcić do tego inne młode osoby ze środowiska polonijnego. 

 

Parada Dnia Konstytucji 3 Maja w Chicago odbyła się w tym roku po raz 133. Są to największeobchody święta poza Polską, odbywające się od 1891 roku, w których biorą udział przedstawiciele amerykańskiej Polonii i mieszkańcy Chicago.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: „Królowa” z wizytą u marszałka