Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Dwoje ludzi na tle flag

 


Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Autor zdjęć  Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP 

 

Chcielibyśmy stworzyć szansę dla bliższej współpracy z partnerami z Mongolii, na przykład w sferze przedsiębiorczości – deklarował marszałek Władysław Ortyl podczas spotkania  
z Honorowym Konsulem Mongolii w Krakowie Urtnasan Tsakhiur. Odbyło się ono w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie. 

 

Wizyta miała charakter kurtuazyjny. To nie pierwszy pobyt na Podkarpaciu konsula Mongolii. Poprzednio Honorowy Konsul Mongolii w Krakowie Urtnasan Tsakhiur odwiedziła region  w październiku 2021 roku, z okazji wręczenia nagrody im. Benedykta Polaka w Łańcucie.  

 

W czasie wizyty u marszałka województwa w Rzeszowie rozmowy koncentrowały się wokół kwestii współpracy w zakresie kultury i sztuki. Konsul zachęcała do ożywienia współpracy kulturalnej oraz w sferze edukacji. Pretekstem do zawiązania bliższych relacji może stać się wystawa prezentująca Mongolię, która mogłaby gościć w WDK w Rzeszowie.

 

Wiosną 2019 roku na Podkarpaciu zaprezentowana została wystawa „Piękna Mongolia”, czyli cykl fotografii, których autorem jest słynny mongolski fotograf Bayar Balgantseren. Na wernisażu zorganizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie pojawił się wówczas m.in. Ambasador Mongolii Bataa Nemekh.

 

Oprócz możliwości ponownego zaprezentowania w tej formie uroków Mongolii w Rzeszowie, rozmawiano także o organizacji koncertu Mongolskiego Zespołu Ludowego „Sedaa”, który mógłby przybliżyć tradycje mongolskiego folkloru.

 

Ważnym tematem spotkania była także kwestia współpracy gospodarczej. Marszałek Władysław Ortyl zaproponował możliwość organizacji spotkania przedsiębiorców w Mongolii  
z przedstawicielami biznesu oraz organizacji około biznesowych z Podkarpacia.

 

Galeria zdjęć: