Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Granicząca z naszym województwem Ukraina została w sposób brutalny, bezpardonowy zaatakowana przez wojska rosyjskie. Atak na Ukrainę, który obserwujemy, nie mieści się w realiach współczesnego świata. Jednoznacznie ponownie jeszcze raz wyrażamy nasze potępienie i sprzeciw wobec agresji, z którą nie mieliśmy do tej pory do czynienia w XXI wieku. Jednocześnie chcemy przekazać informacje o formach możliwej pomocy z naszej strony, którą zamierzamy wesprzeć zarówno mieszkańców Ukrainy jak i uchodźców, którzy przybywają na Podkarpacie, a także Polaków przebywających na Ukrainie lub wracających do kraju

W poniedziałek zbiera się Sejmik Województwa Podkarpackiego. Analizujemy procedury umożliwiające nam przekazanie środków finansowych, które mogą być przeznaczone na zakup materiałów ratunkowych lub przedmiotów niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Zarząd zdecyduje również o przekazaniu wstępnie 50 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego, na rzecz samorządów, które organizują czasowy pobyt dla uchodźców.

Poprzez Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej, którego jesteśmy członkiem, będziemy apelować do samorządów wojewódzkich, aby deklarowały możliwe formy wsparcia. Z podobnym apelem wystąpimy poprzez Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, które skieruje apel o wsparcie do samorządów województwa podkarpackiego. Zwracamy się również do przedsiębiorców o rozważenie możliwości wsparcia w dowolnej formie dla społeczności ukraińskiej. Propozycje i pytania dotyczące pomocy prosimy kierować na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wszystkie podejmowane przez samorząd województwa kroki są konsultowane i uzgadniane z Wojewódzkim Zespołem Zarządzania Kryzysowego przy wojewodzie.      

Władysław Ortyl 
Marszałek Województwa Podkarpackiego