FARNBOROUGH AIR SHOW 2024
- Krzysztof Witek
Autor tekstu: Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP
Autor zdjęć: Dariusz Pawłowski
Oddział współpracy międzynarodowej UMWP
Międzynarodowe wydarzenie - targi przemysłu lotniczego w Farnborough, to cel dwudniowej wizyty marszałka Władysława Ortyla w Wielkiej Brytanii. Z najnowszymi rozwiązaniami z sektora lotnictwa cywilnego, jak i wojskowego, zapoznali się również uczestniczący w wydarzeniu podkarpaccy przedsiębiorcy oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Dolina Lotnicza.
Pierwszego dnia marszałek Władysław Ortyl spotkał się między innymi z wiceprezesem Embraera - João Pedro Taborda. Rozmowy dotyczyły zwiększenia obecności tej firmy w Polsce i jej potencjalnych inwestycji. Marszałek rozmawiał również z Jessicą Taylor – dyrektor wykonawczą Aerospace Components Manufactures o potencjalnej misji gospodarczej z Podkarpacia, która miałaby odwiedzić odbywające się w Stanach Zjednoczonych targi AEROSPACE ALLEY. W wydarzeniu tym spotykają się firmy z branży lotniczej z całego świata, a przede wszystkim te ze Stanów Zjednoczonych, skupione w stowarzyszeniu ACM.
Marszałek Władysław Ortyl uczestniczył również w spotkaniu biznesowym z udziałem Bartosza Wiśniewskiego, zastępcy Ambasadora RP w Londynie, Alana Fishera – prezesa Farnborough Aerospace Consortium i Rafała Owczarka – dyrektora Biura Zagranicznego PAIH w Londynie. Rozmowy dotyczyły współpracy pomiędzy Doliną Lotniczą a FAC. Marszałek zaprosił uczestników spotkania na Podkarpacie, na przyszłą edycję wydarzenia Aerospace and Defense Meetings, która odbędzie się w maju.
Drugi dzień pobytu na targach lotniczych – oprócz zwiedzania stoisk – wypełniły również spotkania i rozmowy biznesowe. Marszałek spotkał się między innymi z przedstawicielami firmy Supernal: Dianą Cooper, dyrektorem ds. partnerstw i polityki oraz Nathanem Trailem, dyrektorem ds. polityki międzynarodowej, stanowej i lokalnej.
Supernal to firma zajmująca się zaawansowaną mobilnością powietrzną, która opracowuje elektryczny pojazd pionowego startu i lądowania (eVTOL) oraz ekosystem ziemia - powietrze wspierający rozwijającą się branżę. Firma jest częścią grupy Hyundai Motor. Supernal pracuje obecnie nad certyfikacją swojego pojazdu eVTOL do użytku komercyjnego w Stanach Zjednoczonych od 2028 roku – oraz w UE i Wielkiej Brytanii.
Nie jest to nasze pierwsze spotkanie i rozmowy biznesowe. Z przedstawicielami tej firmy spotkałem się już w ubiegłym roku, w Brukseli, gdzie rozmawiałem o rozwiązaniach z zakresu inteligentnej zrównoważonej mobilności w Europie – mówi marszałek Władysław Ortyl.
O zrównoważonej mobilności marszałek rozmawiał również z Ricky Sandhu – pomysłodawcą takich projektów jak: Urban-Air Port i Urban.MASS. Urban-Air Port projektuje, rozwija, produkuje, sprzedaje i obsługuje infrastrukturę naziemną, powietrzną i cyfrową dla nowych form zrównoważonego miejskiego transportu lotniczego, takich jak taksówki powietrzne i autonomiczne drony dostawcze. Air One to z kolei pierwszy na świecie miejski port lotniczy dla zaawansowanej mobilności powietrznej.
Podkarpacie ma nie tylko wspaniałe tradycje w branży lotniczej, swoisty „gen lotnictwa”, silny przemysł lotniczy skupiony w Dolinie Lotniczej, ale także ambicje i aspiracje, aby sięgać dalej, by wchodzić w nowe obszary mobilności lotniczej, tak by być w światowej czołówce. Stąd nasz udział w tego typu wydarzeniach, na których spotykają się wiodące firmy z branży lotniczej z całego świata. Musimy pozyskiwać kolejnych inwestorów, podejmować nowe wyzwania, aby nasz region nadal dynamicznie się rozwijał – mówi marszałek Władysław Ortyl.
Marszałek spotkał się także z przedstawicielami firmy Apollo Aerospace oraz Gardner Aerospace. Obie działają w branży lotniczej, a ich firmy zlokalizowane są również na Podkarpaciu – w Mielcu i Nowej Dębie. Firma Gardner Aerospace produkuje części m.in. dla Airbus, ATR, Bombardier, Gulfstream. Rozmowy dotyczyły m.in. planowanego przez nie zwiększenia mocy produkcyjnych poprzez rozbudowę swoich zakładów w Mielcu.
W targach w Wielkiej Brytanii biorą także udział przedstawiciele Urzędu Miasta Rzeszowa wraz z prezydentem Konradem Fijołkiem. Przedsiębiorcy biorący udział w targach w Wielkiej Brytanii to: Aleksandra Florczak, DRONEHUB Sp. z o.o. Aneta Łobodzińska, Centrum Naukowo-Technologiczne Systemów Bezzałogowych Sp. z o.o. i Grzegorz Łobodziński, Fotoacc. Ich udział w wyjeździe został sfinansowany z Funduszy Europejskich z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, Priorytet 1 Konkurencyjna i Cyfrowa Gospodarka, Działanie 1.3 Wsparcie MŚP – Dotacja, nazwa projektu „Wsparcie MŚP w wejściu na rynki zagraniczne”.