Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Na zdjęciu widać starszego mężczyznę siedzacego za biurkiem, w otoczeniu biurowym. Mężczyzna ubrany jest w garnitur.

 Potrzeby są ogromne. Uruchomiona została wielka fala ludzkiej solidarności, a jednocześnie sprzeciwu wobec agresji oraz pomocy dla tych, którzy jej potrzebują – powiedział marszałek Władysław Ortyl w czasie obrad 9. Europejskiego Szczytu Regionów i Miast, który odbywa się w Marsylii pod hasłem „Obywatele w sercu Europy”. Marszałek uczestniczy w szczycie zdalnie. 

 Rozwinięciem na scenie ukraińskiej flagi oraz minutą ciszy, jako hołdem dla wszystkich Ukraińców, którzy zginęli w rosyjskiej agresji na Ukrainę - rozpoczęły się w Marsylii obrady Europejskiego Szczytu Regionów i Miast.

 

Musimy być solidarni i pokazać naszą jedność. Musimy pokazać, że nasze europejskie wartości są dla nas w Europie fundamentalne i bezcenne – mówili w Marsylii politycy, samorządowcy, przedstawiciele wielu organizacji i instytucji z wielu zakątków Europy. - Musimy wesprzeć Ukrainę i Ukraińców. – Musimy głośno przypominać o wartościach, takich jak pokój, solidarność, niepodległość krajów i bezpieczeństwo narodów – brzmiało ze wszystkich ust w Marsylii. - Utrzymanie pokoju zależy od tego, na ile narody Europy solidarnie  połączą się we wspólnej sprawie – mówili uczestnicy szczytu, podkreślając konieczność wspierania uchodźców i  mobilizacji regionów na rzecz współpracy dla Ukrainy.

 

Sesja Solidarni z Ukrainą była pierwszą częścią 9. Europejskiego Szczytu Regionów i Miast w Marsylii. Udział w debacie wzięli między innymi: Frans Timmermans - wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Werner Hoyer - prezydent Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Apostolos Tzitzikostas - przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów oraz Jacqueline Gourault –  francuska minister ds. spójności terytorialnej i współpracy regionalnej.  

 

Jesteśmy w Marsylii, aby pokazać nasze zaangażowanie w potwierdzenie fundamentalnych europejskich  wartości – wolności, praworządności, praw człowieka. Jesteśmy po to, aby pokazać, że nie zgadzamy się na łamanie prawa międzynarodowego. To jest tragedia spowodowana przez rosyjską inwazję, przez reżim, który boi się demokracji i wolności – mówił w czasie obrad przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas.  - Rakiety spadają na miasta i miasteczka na Ukrainie, niszcząc je. Milion Ukraińców opuściło swój kraj. Matki, dzieci, ludzie starsi szukają schronienia w Polsce, Rumunii i innych krajach. Musimy naszą pomoc dać już teraz. W trudnych czasach EKR solidaryzuje się z naszym  partnerem - narodem ukraińskim – podkreślał przewodniczący – Będziemy przekazywać pomoc wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna.

 

Przewodniczący Tzitzikostas przypomniał, że EKR od lata współpracował z ukraińskimi miastami, między innymi Odessą, w wymianie dobrych praktyk.

 

Miejsce Ukrainy jest w Europie. Od dziś mer Kijowa otrzymał honorowe członkostwo w Europejskim Komitecie Regionów. Walcząc o wolność oni walczą o przyszłość Europy, a my jesteśmy silniejsi, bo zjednoczeni – dodał Apostolos Tzitzikostas - przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów.  

 

Z kolei Jacqueline Gourault - minister ds. spójności terytorialnej i współpracy regionalnej Francji podkreślała uniwersalną wagę walki, jaką toczą Ukraińcy.

 

Naród ukraiński walczy o demokrację o Europę, o niezależność – w obliczu tego konfliktu jesteśmy zjednoczeni. Wobec tego kryzysu rolę do odegrania mają zarówno rządy, jak i samorządy z całej Europy.  Prezydencja Francji w UE będzie czuwała nad tym, aby solidarność Europy była mocna. To jest moralne zobowiązanie wobec Europy i jej przyszłości.

 

O ogromnych pieniądzach, które mają szansę trafić do Ukrainy mówił Werner Hoyer – prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego – Pracujemy na rzecz wolnego świata, potępiamy tę agresję ze strony Rosji. Od kilku lat jesteśmy także obecni w Ukrainie. Chcemy pomóc władzom ukraińskim poprzez przeznaczenie kilkuset milionów euro. Już jutro będzie specjalna sesja naszego banku w tej sprawie. Te pieniądze mogą szybko wpłynąć do Ukrainy. Jest szansa na  3 mld euro dla Ukrainy na odbudowę, te pieniądze także mogą być szybko dostępne – zaznaczył prezes Hoyer.  

Wielokrotnie w czasie obrad podkreślano rolę samorządów terytorialnych w radzeniu sobie z kryzysem humanitarnym, jaki spowodowała rosyjska agresja na Ukrainę. Wprost z Kijowa zabrzmiał w Marsylii głos Jurija Andrijczuka - koordynatora ds. pomocy humanitarnej dla ukraińskich regionów.    

 

30 lat temu udało nam się zdobyć niepodległość. A dziś musimy znów o nią walczyć. Potrzebujemy pomocy, będzie ona dla nas bezcenna, ale musi być natychmiastowa, nie za 10 dni, ale jutro i pojutrze – mówił wprost z Kijowa – Cały czas docierają do nas prośby z całego kraju. Jeżeli tylko pomoc dotrze do naszych granic, to przerzucimy ją tam, gdzie jest potrzebna. Pomoc humanitarną rozdzielimy szybko, pomiędzy 24 nasze regiony mówił Jurij Andrijczuk,  koordynator ds. pomocy humanitarnej dla ukraińskich regionów. – My walczymy nie tylko dla siebie, ale też dla Europy – te słowa wprost z Kijowa zabrzmiały w Marsylii na sali plenarnej szczytu.  

 

Podczas debaty w Marsylii głos zabrał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

 

Do dziś już ponad 600 tysięcy osób przekroczyło polsko-ukraińską granicę i przeszło przez województwa podkarpackie i lubelskie. Wiemy, że uchodźcy idą przez Rumunię, Węgry, Słowację, ale większość z nich trafia na zachód przez nasze polskie dwa regiony – mówił do uczestników marsylskiego szczytu marszałek Władysław Ortyl. - Potrzeby są ogromne, ale jednocześnie uruchomiona został wielka fala ludzkiej solidarności i sprzeciwu wobec agresji oraz pomocy dla tych, którzy jej potrzebują. Dziś nie pytamy o finansowanie, koszty, udzielamy pomocy. Zaprzyjaźnione z nami regiony z Europy przyjmują uchodźców do siebie. Jeszcze raz samorządy terytorialne udowodniły, że są blisko ludzkich spraw.

Konieczne jest uruchomienie Mechanizmu Ochrony ludności. Trafiają do nas kobiety z dziećmi na rękach. Mężczyźni wracają, by walczyć za Ukrainę. Walczą o swoją wolność, ale także za sprawy Europy. Putniowska Rosja morduje cywilną ludność Ukrainy. Z tym, nie możemy się pogodzić, musimy się sprzeciwić – mówił z całą stanowczością marszałek Ortyl.

 

Marszałek zaapelował do społeczności międzynarodowej o kolejne działania na rzecz przyszłości Ukrainy.

 

Chcemy wezwać społeczność europejską o nadanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej. Nie patrzmy na procedury. Tam trwa wojna! Możemy to zrobić już dziś, bądźmy solidarni z Ukrainą!  Niech żyje wolna Ukraina! – spuentował swe wystąpienie marszałek Władysław Ortyl.    

 

Tuż po zakończeniu tej części marsylskiego szczytu odbyła się zdalnie konferencja prasowa z udziałem marszałka Władysława Ortyla poświęcona pomocy, jaką udziela Polska i polskie regiony przybywającym do naszego województwa uchodźcom zza wschodniej granicy. Dziennikarze z wielu zakątków Europy zadawali marszałkowi pytania, między innymi o skalę potrzeb,  zaangażowanie ze strony samorządów, instytucji, organizacji a także zwykłych mieszkańców Podkarpacia. Odpowiadając na pytanie dziennikarza z Holandii marszałek zaapelował do społeczeństw zachodniej Europy o pomoc dla uciekinierów ze strefy wojny. 

   

Dziękujemy wielu regionom z Europy za solidarność, za pomoc. Apelujemy do holenderskiego społeczeństwa o zaangażowanie w przyjmowanie uchodźców. Myślę, że rząd holenderski może wspierać swą pomocą, także finansową te regiony i samorządy, które znajdują się na pierwszej linii przyjmowania uchodźców. My przyjmujemy, zaopatrujemy i odsyłamy w głąb Polski i za granicę. Rząd holenderski, regiony i miasta  mogą zadeklarować przyjęcie  jakiejś liczny osób, aby ta skumulowana grupa, już prawie 600 tysięcy osób, które do nas napłynęły znalazła tymczasowy dom w różnych miejscach Europy – podkreślał i apelował marszałek Władysław Ortyl.

 

Marszałek podkreślał również po raz kolejny, że na forum Europejskiego Komitetu Regionów musi wybrzmieć kwestia przyjęcia Ukrainy jako kandydata do Unii Europejskiej. 

Europejski Szczyt Regionów i Miast to spotkanie przedstawicieli samorządów lokalnych organizowane co dwa lata przez Europejski Komitet Regionów dla omawiania wyzwań stojących przed Unią Europejską.

Wieczorem przed ratuszem w Marsylii odbędzie się demonstracja solidarności z broniącymi się przez agresją ze strony Rosji Ukraińcami.   

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak – Nieduży, Daniel Kozik
Autor zdjęć: Justyna Róg
Kancelaria Zarządu UMWP