Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Dwóch stojących mężczyzn. Na dole widać siedzący tłum.

 


Europosłowie Kosma Złotowski i Ryszard Czarnecki wraz z Ursulą von der Leyen - szefową Komisji Europejskiej oraz delegacją parlamentarną z 13  krajów w czwartek 7 kwietnia udali się do Kijowa, gdzie mieli wesprzeć walczących mieszkańców Ukrainy i spotkać się z Wierchowną Radą Ukrainy oraz Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ponad 30 osobowej delegacji Parlamentarzystów przewodniczył Europoseł Andrius Kubilius - były Premier Litwy.

Droga delegacji Parlamentu Europejskiego do Kijowa wiodła przez nasz region: lotnisko w Jasionce i dworzec w Przemyślu. Marszałek Władysław Ortyl przy współpracy z posłem Kosmą Złotowskim  koordynował pobyt  delegacji w naszym regionie. Na dworcu PKP w Przemyślu delegację powitał i towarzyszył gościom do chwili odjazdu pociągu do Kijowa członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek. Parlamentarzyści zapoznali się z rolą jaką pełnił Przemyśl i tamtejszy dworzec, który był piątym w naszym regionie, najważniejszym dla uchodźców z Ukrainy przejściem graniczny z punktem recepcyjnych wspomaganym przez nasz samorząd wojewódzki. Przez cały okres wojny na Ukrainie, wicemarszałek Piotr Pilch koordynuje działania pomocowe dla uchodźców ze strony samorządu województwa. 

Ukraina nadal potrzebuje pomocy w tym ciężkim dla nich czasie. Tym bardziej cieszymy się, że członkowie parlamentów europejskich i parlamentów krajowych chcą odwiedzić i nieść pomoc i otuchę bezpośrednio mieszkańcom Ukrainy – powiedział Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego, podczas powitania przybyłej delegacji.

Dziękuję za przyjęcie i pomoc  na Podkarpaciu dla naszej delegacji w drodze do Kijowa. Słowa uznania i podziękowania dla obywateli Polski i Podkarpacia za pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Jestem niezwykle zdumiony jak zorganizowana jest pomoc i jak wielu wolontariuszy niesie pomoc potrzebującym. Wasze otwarte ręce i serca powinny być przykładem dla wszystkich. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy za to - powiedział przewodniczący delegacji Andrius Kubilius.

Delegacja odwiedziła Irpień i Buczę. Następnie złożyli wizytę w Wierchownej Radzie Ukrainy, gdzie podpisali się pod wspólną deklaracją. Wyrazili w niej potępienie rosyjskiej agresji i zbrodni dokonanych na cywilnych mieszkańcach Ukrainy. W drodze powrotnej delegacja przejeżdżała przez podkijowskie wsie.

Duże podziękowania należą się Caritasowi Archidiecezji Przemyskiej i dyrektorowi ks. Arturowi Jańcowi, który gorącym posiłkiem przywitał podróżnych z Europy w restauracji Caritasu na Dworcu w Przemyślu. Należy nadmienić, że właśnie to miejsce od samego początku wojny służy i żywi wszystkie służby mundurowe, sanitariuszy oraz wolontariuszy pomagającym uchodźcom z Ukrainy na Przemyskim Dworcu. Dworzec Kolejowy w Przemyślu jest najważniejszym miejscem w naszym Regionie i w dalszym ciągu służy jako jeden wielki przytułek dla uchodźców, gdzie mogą się posilić, przespać i zdecydować o dalszej drodze swojego pobytu na uchodźctwie.

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu i zdjęć: Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu UMWP

 Eurodeputowani pojechali pociągiem do Kijowa