Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi

 


Autor tekstu i zdjęć: Monika Konopka

Autor Video: Mateusz Romankiewicz / Michał Hubala 

Biuro Prasowe UMWP 

 

W związku z trwającą już od roku wojną w Ukrainie, na Podkarpacie przyjechało kilkorodziennikarzy – przedstawicieli niemieckich i szwajcarskich mediów.Między innymi  z Berliner Zeitung, tygodnika Stern oraz szwajcarskiej grupy CH Media. Wizytę zorganizowała Ambasada RP w Berlinie we współpracy z Polską Agencją Prasową.

 

Z dziennikarzami spotkał się w piątek, 24 lutego Stanisław Kruczek. Spotkanie odbyło się w hubie medycznym(Medevac Hub), który zlokalizowany jest w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym AEROPOLIS w Jasionce, przy tamtejszym lotniskuStanisław Kruczek mówił m.in. o różnych formach pomocy realizowanej przez samorząd województwa dla Ukrainy i uchodźców wojennych. 

 

Ważne jest, aby to, co robimy dla Ukrainy, było pokazywane na całym świecie, a szczególnie w Niemczech. Podkarpacie stało się obecnie wielkim hubem, nie tylko medycznym, humanitarnym, ale także w wielu innych obszarach ze względu na nasze połączenia komunikacyjne. Komunikujemy i łączymy Europę, świat z walczącą Ukrainą – mówi Stanisław Kruczek.

 

 

W spotkaniu uczestniczyli również: wiceprezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego -Krystian Kapinosprzedstawiciele Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej: Adam Szyszka i Sławomir Klusekrzecznik prasowy Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka - Waldemar Mazgaj oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej, którzy koordynują pracę hubu medycznego w Jasionce.

 

Uruchomiony w Jasionce we wrześniu, 2022 roku hub medyczny (Medevac Hub)służy do ewakuacji medycznej pacjentów z Ukrainy i jest finansowany w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności. Stanowi część szerszego programu ewakuacji medycznej dla pacjentów z Ukrainy uruchomionego przez Unię Europejską w marcu 2022 roku i jednocześnie część większego pakietu pomocy humanitarnej dla Ukrainy udzielonej przez UE. O jego funkcjonowaniu mówił m.in. Sławomir Klusek, który podał, że hub od początku jego uruchomienia przyjął i przekazał dalej do różnych krajów Europy ok. 500 osób, w tym blisko 400 pacjentów, a pozostałe osoby to ich opiekunowie.

 

Medevac Hub jest to miejsce, które po raz pierwszy zostało zorganizowane na terenie Europy, w przypadku takiego konfliktu. Zawsze mieliśmy do czynienia z innymi formami np. centra recepcyjne uchodźców, jakieś obozy. A tutaj mamy do czynienia z miejscem tranzytowym, gdzie opiekujemy się pacjentami poszkodowanymi w wyniku działań wojennych i myślę, że to jest interesujące dla dziennikarzy – powiedział Sławomir Klusek.

 

Hub zapewnia bezpieczną przestrzeń dla pacjentów przybywających z Ukrain przed ich odlotem na leczenie do szpitali w innych krajach europejskich. W centrum pacjenci majązapewnioną całodobową opiekę pielęgniarską, badania przesiewowe, szczepienia i wsparcie psychologiczne. O tym wszystkim mogli się właśnie dowiedzieć niemieccy dziennikarze, dla których wizyta w hubie medycznym była jednym z pierwszych punktów dwudniowego pobytu na Podkarpaciu.

 

Niemieccy czytelnicy są bardzo zainteresowani tym co się dzieje teraz w Polsce, wiedzą, że Polska jest bardzo ważna w czasie tej wojny, tego konfliktu  i Rzeszów, jako największy hub, takie miejsce logistyczne, jest bardzo ważne, Niemcy o tym wiedzą. Tylko nie wiedzą, co się konkretnie dzieje, dlatego przyjechaliśmy zobaczyć jak to wszystko na co dzień wygląda -mówił Tomasz Kurianowicz, redaktor naczelny Berliner Zeitung.

 

Przedstawiciele niemieckojęzycznych mediów podczas swojej dwudniowej wizyty odwiedzą także Przemyśl oraz Muzeum Rodziny Ulmów w Markowej. W planie mają również spotkanie z przedstawicielami rzeszowskich mediów i wizytę w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Rzeszowie. Jednym z punktów programu jest też udział w konferencji Europa Karpat, w Krasiczynie.

 

Galeria zdjęć: