Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Przez cztery dni na Podkarpaciu przebywa delegacja regionu Maramuresz z Rumunii. W planie ich wizyty znalazły się między innymi spotkania z przedsiębiorcami oraz wizyta w urzędzie marszałkowskim, gdzie przyjęli ich marszałek Władysław Ortyl oraz członek zarządu Anna Huk.

Marszałek Władysław Ortyl podczas spotkania mówił o atutach Podkarpacia. Zwrócił uwagę na zachodzącą rozbudowę infrastruktury drogowej i kolejowej, pozyskiwanie firm, rozwój startupów oraz atrakcyjność turystyczną naszego regionu. Mówił też o naszych inteligentnych specjalizacjach – lotnictwie i kosmonautyce, motoryzacji i jakości życia.

 

Jako samorząd województwa chcielibyśmy rozwijać współpracę przemysłową z regionem Maramuresz. Uważamy, że rozwój gospodarki w oparciu o przemysł jest niezwykle ważny, bo pozostawia trwałe miejsca pracy związane z produkcją, badaniami i innowacjami – podkreślał marszałek.

 

Cieszę się, że Podkarpackie jest tym ważnym kierunkiem polityki międzynarodowej prowadzonej przez region Maramuresz. To oznacza, że nasze partnerstwo jest dojrzałe i dostrzegacie państwo korzyści płynące z tych relacji. Łączy nas jeszcze kwestia bardzo ważna, jaką jest współpraca w zakresie Strategii dla regionu Karpat. Dziękuję za wsparcie w tej ważnej dla nas sprawie. Samorządy chcą tej strategii, wiedzą że jest ona niezwykle potrzebna i korzystna dla ich rozwoju. Mam też nadzieję, że będą państwo skutecznie docierać z tą informacją do instytucji rządowych – mówił Władysław Ortyl.

 

Delegacja przybyła w składzie: Ionel Ovidiu Bogdan - przewodniczący Rady Województwa Maramuresz, Paul Habina -  doradca przewodniczącego ds. Turystyki, Maties Ioan - burmistrz gminy Miresu Mare, Gheorghe Paul Szaniszlo - pracownik współpracy międzynarodowej oraz Marius Muresan - doradca w Biurze Turystyki.

Goście z Rumunii odbyli szereg spotkań i rozmów o charakterze gospodarczym, zwiedzili między innymi tereny przemysłowe w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym AEROPOLIS, gdzie odwiedzili dwie firmy - Succon Automation Damian Wąsik oraz Skala-Tech. Tam dowiedzieli się, jak Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego pozyskuje w imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego krajowych i zagranicznych inwestorów oraz na jakie korzyści mogą liczyć przedsiębiorcy lokujący swoje biznesy na Podkarpaciu. Delegacja rumuńska złożyła także wizytę w Zakładzie Produkcyjno-Usługowym Cmol-Frut w Cmolasie oraz zapoznała się z funkcjonowaniem portu lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Zagraniczni goście spotkali się też z przedstawicielami Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, z którymi prowadzili rozmowy o wzmocnieniu współpracy w branży turystycznej pomiędzy partnerskimi regionami. Goście z Rumunii aktywnie spędzają czas na Podkarpaciu, oprócz rozmów biznesowych zwiedzali zabytki. Na ich trasie znalazł się między innymi Zamek w Łańcucie.

Delegacja z Rumunii weźmie też udział w EKOGALI, która odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce. Tam zapozna się z regionalnymi produktami ekologicznymi i będzie rozmawiać z lokalnymi wytwórcami produktów oraz żywności wysokiej jakości.

Tekst: Daniel Kozik

Zdjęcia: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP