Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi przy stole

Przedstawiciele Królestwa Arabii Saudyjskiej przyjechali na Podkarpacie, aby spotkać się z parlamentarzystami, przedstawicielami przedsiębiorców oraz regionalnymi władzami. W spotkaniu uczestniczy także Ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej -Saad Saleh Alsaleh. Podczas dwudniowej wizyty goście odwiedzą Rzeszów, Krosno i Bóbrkę.

 

Spotkanie rozpoczęło się od wizyty w podrzeszowskiej Jasionce, w tamtejszym Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl. Obecna była także wojewoda Ewa Leniart, Dariusz Urbanik – zastępca prezydenta Rzeszowa oraz grupa parlamentarzystów z Polsko-Saudyjskiej Grupy Parlamentarnej na czele z przewodniczącą Ewą Kołodziej oraz wiceprzewodniczącymi: Joanną Frydrych, Zbigniewem Chmielowcem oraz Markiem Rząsą. Kilkuosobowej delegacji z Saudyjsko-Polskiej Grupy Przyjaźni przy Radzie Konsultacyjnej przewodniczył Hazza Bakr Al-Qahtani — przewodniczący grupy. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele podkarpackich przedsiębiorców oraz czołowych klastrów. Obecny był także Mariusz Bednarz - Prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

 

Witając gości marszałek Władysław Ortyl powiedział, że cieszy go ta wizyta, gdyż będzie z pewnością okazją do nawiązania biznesowych kontaktów dla podkarpackich firm i klastrów. Marszałek omówił gościom wiodące dziedziny podkarpackiej gospodarki, czyli inteligentne specjalizacje, do których zalicza się: lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja, jakość życia oraz informacja i telekomunikacja.

 

Jesteśmy województwem, które dynamiczne rozwija się w obszarze przemysłu, wprowadzamy wiele innowacji, mamy wiele startupów, ale również ważny jest dla nas obszar społeczny, któremu także poświęcamy wiele uwagi – mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

Marszałek zapewnił, że choć za naszą wschodnia granicą toczy się wojna nasz region jest bezpiecznym miejscem do inwestowania:

 

Dzisiaj szczególnie potrzebujemy i takich wizyt, i takich rozmów, aby myśleć o przyszłości naszego kraju i naszego województwa. Dla nas każda wizyta, każdy plan na przyszłość są bardzo istotne. Jesteśmy też gotowi z tym potencjałem eksportowym, który mamy kierować się do innych krajów, w tym do Arabii Saudyjskiej – dodał marszałek Ortyl.

 

Przewodniczący saudyjskiej grupy Hazza Bakr Al-Qahtani powiedział, że cieszy go możliwość odwiedzenia Podkarpacia, gdyż Arabii Saudyjskiej bardzo zależy na rozwijaniu współpracy z Polską i polskimi regionami:

 

Cieszymy się, że możemy być tutaj, w Polsce, żeby wzmacniać nasze relacje na wielu płaszczyznach, zarówno w sferze politycznej, jak i handlowej – mówił przewodniczący saudyjskiej grupy.

 

Szef saudyjskiej delegacji podkreślał, że jego kraj znajduje się w grupie państw G20 i jest wiodącym producentem ropy naftowej na świecie, ale jak dodał, Arabia Saudyjska dywersyfikuje swój przemysł zgodnie ze strategią 2030, która przewiduje między innymi rozwój w obszarze odnawialnych źródeł energii, farmaceutyków czy biotechnologii.

 

Potencjał do rozwoju z Polską i Podkarpaciem jest ogromny. Musimy zachęcać wzajemnie przedsiębiorców do odkrywania naszych wspólnych możliwości, bo nasze gospodarki się uzupełniają, ale poziom wymiany handlowej jest wciąż poniżej naszych możliwości i ambicji. Powinniśmy więc tworzyć ten dobry grunt pod wspólne działania. Bardzo zależy nam na rozmowach, ale nie chcemy zatrzymywać się na słowach, tylko podejmować konkretne działania – dodał Hazza Bakr Al-Qahtani.

 

Przewodniczący saudyjskiej delegacji dodał również, że jego kraj działa intensywnie na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie i wspiera ukraińskich uchodźców.

 

Saad Saleh Alsaleh - Ambasador Arabii Saudyjskiej, który towarzyszył delegacji podkreślił, że jest to jego druga wizyta na Podkarpaciu. Podziękował lokalnym władzom oraz polskiemu rządowi za wysiłki czynione rzecz Ukrainy i ukraińskich uchodźców oraz podkreślił, że oba kraje mogą wspólnie prowadzić wiele  projektów na rzecz uchodźców. Ambasador mówił także o wielu możliwościach współpracy pomiędzy obydwoma krajami oraz regionami:

 

Zapraszamy do udziału w misjach, do odwiedzin Arabii Saudyjskiej, a my będziemy ze swojej strony zachęcać naszych przedsiębiorców do współpracy z polskimi firmami. Potencjał jest w tym zakresie wielki, ale nie do końca go wykorzystujemy – mówił ambasador Arabii Saudyjskiej.

 

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart mówiła o możliwościach regionu, jego centralnym położeniu w Europie oraz podkreśliła znaczenie dobrych kadr, którymi może pochwalić się Podkarpacie:

 

Ten potencjał kadrowy jest doceniany przez inwestorów, pojawiają się u nas przedstawiciele znaczących marek, widząc możliwości dobrego wykorzystania potencjału ludzkiego, jak i dobrego połączenia komunikacyjnego – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

 

Przewodnicząca Polsko-Saudyjskiej Grupy Parlamentarnej - Ewa Kołodziej nie kryła zadowolenia, że spotkanie mogło się odbyć na Podkarpaciu:

 

Cieszę się, że możemy się spotkać w tym gościnnym regionie. Wierzę, że wszystkie spotkania i rozmowy będą udane, a Polska i Arabia Saudyjska zacieśnią swoje relacje – powiedziała poseł Ewa Kołodziej.

 

Delegacja z Arabii Saudyjskiej odwiedziła jedną z firm działających w Inkubatorze Technologicznym Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznego Aeropolis, a także zobaczyła Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”.

 

Podczas dwudniowej wizyty goście oprócz Rzeszowa odwiedzą jeszcze Krosno i Bóbrkę.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Delegacja z Arabii Saudyjskiej na Podkarpaciu

 

Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP