

Autor tekstu Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Autor zdjęć Anna Magda
Biuro prasowe UMWP
Cieszymy się, że możemy zaprezentować atuty regionu młodym zdolnym, przyszłym biznesmenom, ekonomistom i inżynierom, którzy szukają miejsc, w których będą chcieli zakładać i rozwijać swoje kariery – mówił marszałek Władysław Ortyl, witając na Podkarpaciu amerykańskich studentów. To uczestnicy 4. edycji Stażu Prezydenckiego organizowanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz Polsko-Słowiańską Federalną UniąKredytową w Nowym Jorku oraz General Electric Polska sp. z o.o.
20 wyróżniających się w swych dziedzinach studentów z kilkunastu amerykańskich uczelni zostało stypendystami tegorocznej edycji Stażu Prezydenckiego. Głównym założeniem projektu "Staż Prezydencki" jest umożliwienie studentom pozyskanie wiedzy o współczesnej Polsce oraz zdobycie doświadczeń w trakcie spotkań z przedstawicielami władzy i biznesu. Tegoroczna, 4. już edycja stażu to 9 dni pobytu w Polsce, w czasie których jest szansa na poznanie specyfiki naszego kraju, jego atutów, wyzwań i kultury.
Studenci mieli już okazję zostać przyjęci przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę a teraz biorą udział w poznawaniu polskich regionów. Podczas realizacji programu młodzież odwiedza Warszawę, Lublin, Rzeszów oraz poznaje atrakcje Mazowsza, Lubelszczyzny i Podkarpacia zapoznając się z polską historią, tradycją i kulturą oraz współczesnym, zmieniającym się dynamicznie obliczem wschodnich terenów naszego kraju.
Na Podkarpaciu stażyści spędzają dwa dni, których program został wypełniony po brzegi. W siedzibie urzędu marszałkowskiego stażystów przyjął marszałek Władysław Ortyl.
Podkarpacie jest regionem, który dynamicznie się zmienia i od półtora roku znalazł się na ustach wielu ludzi na świecie. Słowo Rzeszów nie jest łatwo wymówić, ale z racji roli, jaką nasz region i jego stolica zaczęły pełnić w sytuacji wojny na Ukrainie, nazwa ta jest coraz le piej znana na świecie. Oczywiście, jako region chcemy pokazywać nasze inteligentne specjalizacje, nasze inwestycje w infrastrukturę, w kulturę oraz to, jak dynamicznie się zmieniamy i rozwijamy. Ale wojna w Ukrainie, w której totalitaryzm walczy przeciwko demokracji sprawiła, że staliśmy się hubem światowej pomocy dla sąsiadów z Ukrainy oraz regionem, który zdał egzamin z empatii i pomocy dla ukraińskich uchodźców. Cieszymy się, że możemy pokazać Państwu wycinek naszej pracy. Mamy nadzieję, że obraz naszych starań oraz pięknai dynamiki Podkarpacia zabiorą Państwo ze sobą, wraz z dobrymi wspomnieniami. Zapraszamy na Podkarpacie, jest tu wiele możliwości pracy i rozwoju dla młodych ludzi – mówił marszałek Władysław Ortyl, prezentując największe atuty regionu.
Podczas spotkania z marszałkiem stypendyści pytali o wizję rozwoju regionu, atuty Podkarpacia oraz doświadczenia gospodarza województwa, po 10 latach stania na czele samorządu województwa. Interesowały ich także największe wyzwania dla regionu.
W czasie spotkania w siedzibie samorządu województwa stypendyści mieli okazję poznać gospodarczą specyfikę regionu, dzięki prezentacji Marcina Dojnika, kierownika Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera UMWP oraz w pigułce zobaczyć uroki najpiękniejszych zakątków Podkarpacia podczas prezentacji Joanny Sitarz, kierownika Oddziału rozwoju i promocji turystyki w Departamencie Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP.
Dwa dni na Podkarpaciu stypendyści spędzają bardzo intensywnie. Wśród miejsc, które odwiedzili pierwszego dnia wizyty w regionie były Politechnika Rzeszowska, Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz, Podkarpackie Centrum Innowacji, hub medyczny MEDEVAC. Drugiego dnia pobytu zwiedzają m.in. Muzeum Zamek w Łańcucie oraz Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
W 4. edycji Stażu Prezydenckiego bierze udział 20 studentów. Do tej pory w programie udział wzięło już 60 amerykańskich studentów. Część z nich to osoby o polskich korzeniach, które mają polskich rodziców albo dziadków. Niektórzy z nich jeszcze urodzili się w Polsce, ale od praktycznie samego początku swojego życia przebywali w USA. Bardzo duża część studentów, którzy brali udział do tej pory w programie, to obywatele amerykańscy, którzy nie mieli do tej pory styczności z Polską.
Pełna galeria zdjęć: Facebook | Amerykańscy studenci z wizytą u marszałka