Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi. Pozują do zdjęcia. Machają.

 


Autor tekstu Aleksandra Gorzelak –Nieduży 

Autor zdjęć Anna Magda 

Biuro prasowe UMWP

 

Cieszymy się, że możemy zaprezentować atuty regionu młodym zdolnym, przyszłym biznesmenom, ekonomistom i inżynierom, którzy szukają miejsc, w których będą chcieli zakładać i rozwijać swoje kariery – mówił marszałek Władysław Ortyl, witając na Podkarpaciu amerykańskich studentów. To uczestnicy 4. edycji Stażu Prezydenckiego organizowanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz Polsko-Słowiańską Federalną UniąKredytową w Nowym Jorku oraz General Electric Polska sp. z o.o. 

 

20 wyróżniających się w swych dziedzinach studentów z kilkunastu amerykańskich uczelni zostało stypendystami tegorocznej edycji Stażu Prezydenckiego. Głównym założeniem projektu "Staż Prezydencki" jest umożliwienie studentom pozyskanie wiedzy o współczesnej Polsce oraz zdobycie doświadczeń w trakcie spotkań przedstawicielami władzy i biznesu. Tegoroczna, 4. już edycja stażu to 9 dni pobytu w Polsce, w czasie których jest szansa na poznanie specyfiki naszego kraju, jego atutów, wyzwań i kultury. 

 

Studenci mieli już okazję zostać przyjęci przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę a teraz biorą udział w poznawaniu polskich regionów. Podczas realizacji programu młodzież odwiedza Warszawę, Lublin, Rzeszów oraz poznaje atrakcje Mazowsza, Lubelszczyzny i Podkarpacia zapoznając się z polską historią, tradycją i kulturą oraz współczesnym, zmieniającym się dynamicznie obliczem wschodnich terenów naszego kraju. 

 

Na Podkarpaciu stażyści spędzają dwa dni, których program został wypełniony po brzegi. W siedzibie urzędu marszałkowskiego stażystów przyjął marszałek Władysław Ortyl.

  

Podkarpacie jest regionem, który dynamicznie się zmienia i od półtora roku znalazł się na ustach wielu ludzi na świecie. Słowo Rzeszów nie jest łatwo wymówić, ale z racji roli, jaką nasz region i jego stolica zaczęły pełnić w sytuacji wojny na Ukrainie, nazwa ta jest coraz le piej znana na świecie. Oczywiście, jako region chcemy pokazywać nasze inteligentne specjalizacje, nasze inwestycje w infrastrukturę, w kulturę oraz to, jak dynamicznie się zmieniamy i rozwijamy. Ale wojna w Ukrainie, w której totalitaryzm walczy przeciwko demokracji sprawiła, że staliśmy się hubem światowej pomocy dla sąsiadów z Ukrainy oraz regionem, który zdał egzamin z empatii i pomocy dla ukraińskich uchodźców. Cieszymy się, że możemy pokazać Państwu wycinek naszej pracy. Mamy nadzieję, że obraz naszych starań oraz pięknai dynamiki Podkarpacia zabiorą Państwo ze sobą, wraz z  dobrymi wspomnieniami. Zapraszamy na Podkarpacie, jest tu wiele możliwości pracy i rozwoju dla młodych ludzi – mówił marszałek Władysław Ortyl, prezentując największe atuty regionu. 

 

Podczas spotkania z marszałkiem stypendyści pytali o wizję rozwoju regionu, atuty Podkarpacia oraz doświadczenia gospodarza województwa, po 10 latach stania na czele samorządu województwa. Interesowały ich także największe wyzwania dla regionu.    

 

W czasie spotkania w siedzibie samorządu województwa stypendyści mieli okazję poznać gospodarczą specyfikę regionu, dzięki prezentacji Marcina Dojnika, kierownika Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera UMWP oraz w pigułce zobaczyć uroki najpiękniejszych zakątków Podkarpacia podczas prezentacji Joanny Sitarz, kierownika Oddziału rozwoju i promocji turystyki w Departamencie Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP.    

 

Dwa dni na Podkarpaciu stypendyści spędzają bardzo intensywnie. Wśród miejsc, które odwiedzili pierwszego dnia wizyty w regionie były Politechnika Rzeszowska, Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz, Podkarpackie Centrum Innowacji, hub medyczny MEDEVAC. Drugiego dnia pobytu zwiedzają m.in. Muzeum Zamek w Łańcucie oraz Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. 

 

W 4. edycji Stażu Prezydenckiego bierze udział 20 studentów. Do tej pory w programie udział wzięło już 60 amerykańskich studentów. Część z nich to osoby o polskich korzeniach, które mają polskich rodziców albo dziadków. Niektórzy z nich jeszcze urodzili się w Polsce, ale od praktycznie samego początku swojego życia przebywali w USA. Bardzo duża część studentów, którzy brali udział do tej pory w programie, to obywatele amerykańscy, którzy nie mieli do tej pory styczności z Polską.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Amerykańscy studenci z wizytą u marszałka