Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Dwie miniflagi, stojące na biurku.

 

Rozwój branży lotniczej, kosmonautycznej, motoryzacyjnej oraz informatycznej. To najważniejsze tematy poruszane podczas wizyty Anny Clunes, Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na Podkarpaciu.

Była to pierwsza wizyta Ambasador w województwie. Marszałek Władysław Ortyl podzielił się założeniami strategicznymi rozwoju województwa na najbliższe lata oraz omówił specyfikę regionu, wraz z jego priorytetami i wyzwaniami w celu wspólnej współpracy z ambasador.

 

Ważny jest dla nas rozwój dróg, w szczególności Trasy Via Carpatia, a także ochrona zdrowia i zastosowania nowych technologii medycznych, ekologii i rozwoju branży turystycznej, gdyż to wszystko decyduje o jakości życia, w czym Podkarpacie przoduje. Województwo przeznacza środki finansowe na rozwój infrastruktury drogowej, zieloną gospodarkę, jest miejscem najlepszym do inwestowani. – omawiał podczas spotkania marszałek Władysław Ortyl.

 

Marszałek podkreślił znaczenie inwestycji w obszarze edukacji i szkolenia przyszłych kadr, nawiązując przy tym do uruchomienia 5 lat temu kierunku medycznego na Uniwersytecie Rzeszowskim, a także inżynierii medycznej na Politechnice Rzeszowskiej oraz powstającego Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Poruszano także temat „Podkarpackiej Doliny Wodorowej”, współpracy gospodarczej podkarpackich i brytyjskich firm, wzajemnych relacjach oraz rozwoju współpracy handlowej.

Po zakończonym spotkaniu Ambasador Anna Clunes wraz z delegacją udała się do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów  
w Markowej. Towarzyszył jej Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego – Piotr Pilch. Wizyta rozpoczęła się od zapalenia zniczy przed pomnikiem rodziny Ulmów, a zakończyła się wpisem do księgi pamiątkowej Muzeum.

 

 

Tekst: Katarzyna Gieroń, Anna Magda

Kancelaria Zarządu UMWP

Zdjęcia: Mateusz Romankiewicz 

Zdjęcia: Muzeum Polaków Ratujących Żydów
podczas II wojny światowej
im. Rodziny Ulmów w Markowej

Biuro Prasowe UMWP