Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

 Grupa ludzi pozuje do zdjęcia, w tle ścianka z rumuńskimi napisami.

 


 Autor tekstu: Krzysztof Witek
 Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć: Dariusz Pawłowski
Oddział współpracy międzynarodowej UMWP

 

Samorząd Województwa Podkarpackiego uczestniczy w 25. edycji Dni Polskich w Rumunii, które odbywają się w Suczawie i Nowym Sołońcu. Delegacja w składzie Małgorzata Jarosińska – Jedynak, radne województwa: Renata Butryn. Monika Brewczak i Kamila Piech oraz dyrektor departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Sołek przebywa w Rumunii na zaproszenie Związku Polaków. To wydarzenie, organizowane jest z okazji rocznicy pierwszego zjazdu Polonii rumuńskiej, co roku gromadzi przedstawicieli władz samorządowych, działaczy polonijnych oraz mieszkańców obu krajów.

 

22 sierpnia delegacja wzięła udział w sympozjum naukowym „Droga do solidarności. Relacje polsko-rumuńskie na przestrzeni wieków”. Konferencja zgromadziła historyków, socjologów oraz innych ekspertów, którzy omawiali zarówno historyczne, jak i współczesne aspekty relacji między Polską, a Rumunią. W programie znalazł się również wernisaż wystawy poświęconej 80-leciu polskiego wychodźstwa do Rumunii.

 

Po południu, delegacja odwiedziła Nowy Sołoniec, gdzie złożyła wizytę w Szkole Podstawowo-Gimnazjalnej im. H. Sienkiewicza. Wieczorem przedstawiciele województwa uczestniczyli we mszy św. połączonej z projekcją filmu ,,Ulmowie. Błogosławiona Rodzina”.

 

Drugiego dnia pobytu w Rumunii, delegacja miała okazję spotkać się z Niculaiem Barbă, wiceprzewodniczącym Rady Województwa Suczawa. Rozmowy koncentrowały się na możliwościach dalszej współpracy oraz inicjatywach wspierających polską społeczność w Rumunii. Spotkanie to było również okazją do wizyty w Domu Polskim w Suczawie, instytucji, która odgrywa kluczową rolę w integracji Polaków żyjących w Rumunii, a także zwiedzania zabytków regionu.

 

Na zakończenie dnia w ramach obchodów 25. Dni Polskich odbyła się promocja wydawnictw poświęconych relacjom polsko-rumuńskim oraz podsumowanie prac sympozjum i organizacji Dni Polskich.

 

Sympozjum na przestrzeni lat stało się największym forum dialogu polsko-rumuńskiego. Nie ma chyba w regularnej bilateralnej współpracy podobnego wydarzenia, które łączyłoby tak ściśle dwa narody. Tu, w Suczawie, wygłoszono już kilkaset referatów, przemówień i rozpraw naukowych, a ich tematyczna różnorodność świadczy o bogactwie relacji polsko-rumuńskich- podkreśliła Małgorzata Jarosińska – Jedynak, członek zarządu.

 

Jestem niezwykle dumna z tego, że forum stało się platformą prezentacji polskiej i rumuńskiej kultury oraz niezwykle bogatej historii obu państw. Forum to także miejsce, w którym jest przestrzeń na przełamywanie stereotypów, a także poruszanie kwestii trudnych, a nawet dzielących nasze narody – dodała Małgorzata Jarosińska – Jedynak.

 

Kulminacyjnym wydarzeniem obchodów 25. Dni Polskich są Polonijne Dożynki w Nowym Sołońcu, które odbyły się w sobotę 24 sierpnia br.

 

Zgodnie z historią dożynki rozpoczęły się tradycyjnym powitaniem konną banderią, a następnie została odprawiona uroczysta msza święta. W programie znalazła się także prezentacja stoisk z płodami rolnymi oraz wyrobami regionalnymi, które ukazywały bogactwo i różnorodność polskiego dziedzictwa kulinarnego i rzemieślniczego. Koncert folklorystyczny, w którym wzięły udział zespoły z Polski oraz polonijne grupy artystyczne z Rumunii, dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń. W trakcie wydarzenia, Pani Marszałek Jarosińska-Jedynak wygłosiła przemówienie, podkreślając znaczenie utrzymywania i rozwijania więzi międzynarodowych oraz znaczenie zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju.

 

Święto Plonów jest nie tylko bogactwem tradycji, tak pięknie i okazale kultywowanej w  polskich wsiach i miasteczkach. To także obchodzony przez kolejne pokolenia naszych przodków, niezbywalny element naszej kultury. Na Podkarpaciu spuściznę przodków traktujemy z wielkim szacunkiem i pietyzmem, albowiem to ona kształtuje naszą tożsamość i jednocześnie pielęgnuje obyczaje ojców. Dla nas Dożynki są nieodłącznym elementem miłości do Ojczyzny i poczucia dumy z bycia Polakami. Jak widzę tu - w Nowym Sołońcu, że Państwa przywiązanie do kraju przodków jest niezwykle silne, z dumą patrzycie na polskie symbole narodowe, przekazujcie wiedzę o Polsce kolejnym pokoleniom - za co z tego miejsca z całego serca bardzo dziękuję - powiedziała Małgorzata Jarosińska – Jedynak, członek zarządu.

 

Dni Polskie to od 25 lat przedsięwzięcie łączące sympozjum na temat szeroko pojętych relacji polsko-rumuńskich na przestrzeni wieków oraz imprezy kulturalne. Od 2006 r. stałym elementem Dni Polskich są także polonijne dożynki w Nowym Sołońcu, podczas których prezentują się wszystkie polskie środowiska z Rumunii, a także sąsiedzi Rumuni i inne narodowości.

 

Związek Polaków w Rumunii powstał 16 marca 1990 roku pod nazwą Związek Polaków w Rumunii w Bukareszcie „Dom Polski” z inicjatywy grupy bukareszteńskich Polaków. Związek Polaków w Rumunii zrzesza obecnie 14 filii lokalnych: Bukareszt, Konstanca, Jassy, Suczawa, Seret, Ruda, Radowce, Nowy Sołoniec, Kaczyka, Plesza, Pojana Mikuli, Păltinoasa, Gura Humorului, Moara. Siedzibą Związku Polaków jest Dom Polski w Suczawie.

 

Związek Polaków jest jedyną organizacją polonijną w Rumunii. Zrzesza Polonię bukowińską, zamieszkałą przede wszystkim w skupiskach wiejskich w województwie Suczawa, oraz Polaków rozproszonych po kraju zorganizowanych w Stowarzyszenia, działające w dużych miastach. Związek działa głównie na rzecz zachowania i pielęgnowania tradycji, nauczania języka polskiego, utrzymywania kontaktu z Polską oraz roztacza opiekę nad rumuńską Polonią.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Podkarpackie- serwis samorządu województwa