Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna przed widownią

 


Autor tekstu: Kamil Dudzik, inf. prasowa WSIiZ

Kancelaria Zarządu UMWP

Źródło zdjęć: WSIiZ

 

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie razem z Cisco Networking Academy zainaugurowała w środę 1 lutego program Start IT – Cisco4Ukraine.Został onzaprojektowany z myślą o ukraińskich uchodźcach, którzy chcą budować swoje umiejętności cyfrowe. Celem programu jest przeszkolenie 10 000 osób,bezpłatnie na wszystkich poziomach za pośrednictwem platformy Skills For All,w ciągu najbliższych 2 lat. 

 

Jesteśmy głęboko przekonani, że uruchomienie programu Start IT, oprócz istniejących inicjatyw realizowanych przez Cisco Networking Academy, pomoże stworzyć pulę talentów z odpowiednimi umiejętnościami cyfrowymi potrzebnymi do transformacji cyfrowej – powiedział Guy Diedrich, SVP i Global InnovationOfficer w Cisco. 

 

Kursy w ramach programu Start IT – Cisco4Ukraine obejmują dwa obszary: Cyberbezpieczeństwo i Programowanie, a niebawem dołączą do nich kolejne: Analiza Danych i Sieci Komputerowe. Kursy prowadzone są w języku ukraińskim. 

 

Te działania są jak najbardziej potrzebne i korzystne dla społeczności ukraińskiej pokrzywdzonej wojną. Samorząd Województwa Podkarpackiego również realizuje podobne projekty wspomagające przedsiębiorczość, choćby Inkubatory Rozproszone – rozbudowaną i wielowymiarową pomoc Ukrainie dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw - realizowaną przez Rzeszowską Agencja Rozwoju RegionalnegoW czasie tak wielkiego kryzysu na Ukrainie takie działania wspierające są niezbędne - komentował Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego obecny podczas uroczystej inauguracji projektu

 

Program w Polsce opiera się na 3 kluczowych filarach: wzmacnianiu krajowego bezpieczeństwa cybernetycznego, transformacji cyfrowej kluczowych branż oraz rozwijaniu umiejętności cyfrowych. Współpraca Cisco i WSIiZ ma długą historię. W 2000 roku w siedzibie WSIiZ powstała pierwsza Akademia Regionalna Cisco Networking Academy, która w wyniku dynamicznego rozwoju w krótkim czasie stała się drugą co do wielkości Akademią Cisco w Europie.

 

Nowe możliwości rozwoju zawodowego są szczególnie ważne dla Ukrainek, które musiały zrezygnować z dotychczasowej pracy i szukają odpowiedniego zatrudnienia – powiedział Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce. 

 

Po oficjalnej inauguracji programu Start IT – Cisco4Ukraine odbyła się debata „NOWOCZESNA UKRAINA – EDUKACJA, GOSPODARKA, TECHNOLOGIE” z udziałem przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej Polski i Ukrainy, szkolnictwa wyższego oraz sektora IT, czyli m.in.: Justyna Orłowska – Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowejprof. Wojciech Misiąg – Dyrektor Instytutu Badań i Analiz Finansowychdr Alina Yakymchuk – Doktor Nauk Ekonomicznych, specjalistka ds. public administration oraz ekologii. Podczas inauguracji obecna była także Erin  Nickerson - konsul generalna USA w Krakowie.Wystąpienia wprowadzające wygłosili dr. Guy Diedrich – „Edukacja jako fundament transformacji cyfrowej” oraz prof. Tadeusz Pomianek, prezydent WSIiZ – „Co możemy zrobić dziś na rzecz lepszego jutra Ukrainy?”.

 

Galeria zdjęć: