Otwórz/zamknij mapę strony

181128 redykW dniach 6-7 października br. Województwo Podkarpackie w ramach projektu „Szlak Kultury Wołoskiej” zorganizowało wydarzenie pn.: „Wołoska Koliba-folkowe spotkania na pasterskim szlaku” .

 

 

 

 

 

W pierwszym dniu wydarzenia w Komańczy odbyła się konferencja, której tematyka obejmowała zagadnienia z zakresu dziedzictwa Karpat („Roślinność krajobrazu pasterskiego Karpat”, „Ekosystemy nieleśne. Użytkowanie, czy ochrona”, „Szałasy pasterskie w krajobrazie Karpat”). Natomiast w Osławicy przy Bacówce „U Franosa” zorganizowano osod owiec, któremu towarzyszyła m.in. wystawa sprzętu pasterskiego, kiermasz produktów rękodzielniczych, a także pokaz przygotowania sera wołoskiego.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje dodatkowe, a mianowicie dwudniowe warsztaty wokalno-muzyczno-taneczne poprowadzone przez panią Mariannę Jarę, warsztaty tworzenia tradycyjnej biżuterii koralikowej poprowadzone przez panią Ewelinę Matusiak-Wyderkę, pokazy łucznictwa tradycyjnego przygotowane przez Stowarzyszenie Łuczników z Sanoka, gry i zabawy dla najmłodszych zorganizowane przez Fundację „Karpaty Łączą” oraz konkurs amatorskich zespołów folkowych (ŁemMy, Kapela Carpatia, Śpiewanki z Mokrego, Inula, Tereśniacy, Józef Sowa).

Drugi dzień imprezy rozpoczął się uroczystą mszą pasterską w kościele w Wisłoku Wielkim z udziałem Trąbitów i zespołu muzycznego Wałasi. Od godziny 14.00 przy Chacie nad Wisłokiem rozpoczął się jarmark rękodzieła i produktów przetwórstwa lokalnego wraz z kącikiem zielarstwa. Nadleśnictwo Rymanów i Fundacja „Karpaty Łączą” promowały karpackie atrakcje turystyczne oraz prowadziły gry i animacje dla najmłodszych. Leśnicy uczyli dzieci rozpoznawania tropów zwierząt, a dziewczyny w Fundacji poprowadziły rodzinną grę terenową. Na scenie odbywał się dalszy ciąg konkursu amatorskich zespołów folkowych (Wałasi, Bukowianie, Łopienka, Kapela rodzinna Roberta Myszkala). W łemkowskiej Chacie nad Wislokiem trwał dalszy ciąg warsztatów rękodzielniczych oraz przygotowane specjalnie dla dzieci przez Joannę Sarnecką i Macieja Harnę „Opowieści z walizki”. Dorośli natomiast bardzo licznie uczestniczyli w spacerze zielarskim poprowadzonym przez Jolantę Harnę. Chatę nad Wisłokiem zdobiła piękna wystawa fotograficzna przedstawiająca obrazy z życia pasterzy przygotowana przez Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotografików.
Wieczorem po ogłoszeniu wyników konkursu folkowego (widzowie zagłosowali na zespół Bukowianie) na scenie wystąpiły „Kapela Maliszów” i zespół „Widymo”.

Opracowała: Agata Sarna

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego