180319 plakat rydyk 2018b Copy

Tradycyjny spęd owiec, koncerty z muzyką pogranicza, tradycyjne „mieszanie” owiec oraz poświęcenie wody, drewna, zapalenie watry i degustacja lokalnych produktów serowarskich czekają na wszystkich, którzy pod w połowie maja odwiedzą Ustrzyki Górne. 18 maja rozpocznie się tam Redyk Karpacki - Na pasterskim szlaku.

Tradycyjny Redyk Karpacki - na pasterskim szlaku odbędzie się w dniach od 18 do 20 maja w Ustrzykach Górnych przy Zajeździe pod Caryńską.

Redyk to tradycyjna wędrówka pasterzy z kilkuset owcami przez tereny państw karpackich czyli Rumunię, Ukrainę, Polskę, Słowację i Czechy. Te wędrówki doprowadziły do zasiedlenia Karpat i powstania wspólnej, wysokogórskiej kultury pasterskiej, łączącej społeczności zamieszkujące Karpaty. Przepęd kilkuset owiec wraz z psami pasterskimi, osłami i końmi, które prowadzone są przez pasterzy z Polski, Ukrainy i Rumunii trwa od maja do września. Pasterze wraz ze zwierzętami dziennie pokonują około 15 km, a w całości ich trasa wynosi ponad 1200 km.

PROGRAM

18 maja (piątek)

godz. 10.00 - 14.00 - Konferencja poświęcona odtworzeniu tradycyjnych pieśni pasterskich,
godz. 17.00 - spędzenie owiec do koszoru,
godz. 19.00 - muzyka pogranicza - występ amatorskiego zespołu folkowego

19 maja (sobota)

godz. 12.30 - msza pasterska w kościele w Ustrzykach Górnych
godz. 14.00- tradycyjna ceremonia „miszania” owiec, poświęcenie owiec, wody, szczypek, drewna, zapalenie watry, pieczenie barana,
- kiermasz produktów lokalnych i serowarskich oraz degustacja,
-warsztaty muzyczne z udziałem Jana Karpiela-Bułecki oraz warsztaty z przędzenia wełny i warsztaty zielarskie,
- gry i zabawy pasterskie
- występy zespołów folkowych: Carpathia, Kapela z Przypadku, Jan Karpiel-Bułecka, Werchowyńcy, Trąbici, Inula,
godz. 20.30 - występ zespołu Drewutnia

20 maja (niedziela)

- wyprowadzenie owiec w stronę miejsca wypasowego - Bacówka Caryńskie
godz. 13.00 - pokazy serowarskie przy bacówce

Przez cały czas trwania Redyku będą również prowadzone warsztaty fotograficzne

Pasterstwo Transhumancyjne to forma pasterstwa wędrownego, polegająca na sezonowym przepędzaniu trzód - zwłaszcza owiec - pod nadzorem pasterzy, ustalonymi szlakami z pastwisk nizinnych na górskie hale. Reliktem transhumancji w Polsce jest właśnie Redyk Karpacki.
W Europie pasterstwo transhumancyjne powoli zanika. Tradycyjne społeczności transhumancyjne wobec spadku opłacalności ekstensywnego pasterstwa zostały gospodarczo zmarginalizowane, górskie wioski wyludniły się w wyniku masowych migracji do miast, transhumancja dzisiaj jest bardzo ograniczona.

Redyk jest organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, w ramach projektu pn. Szlak Kultury Wołoskiej, finansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

180319 plakat rydyk 2018b