Otwórz/zamknij mapę strony

160 serW ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 w dniach 16-17 września br. w Beskidzie Niskim odbyła się impreza pn. „Wołoska Koliba – Folkowe spotkania na pasterskim szlaku”, którą zorganizowało Województwo Podkarpackie w ramach projektu PLSK.01.01.00-18-0068/16 pt. „Szlak Kultury Wołoskiej”. Partnerem wiodącym w projekcie jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” wraz z pozostałymi partnerami (Detská organizácia Fénix, o.z. Územná organizácia Snina, Województwo Podkarpackie, Regionálna rozvojová agentúra Svidník, Województwo Małopolskie, Związek Podhalan w Polsce, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER, Obec Oravská Polhora, Obec Malatiná, Obec Zázrivá).


W ramach imprezy w pierwszym dniu w Osławicy na terenie Bacówki u Franosa odbyła się konferencja, której tematyka dotyczyła zagadnień związanych z odtworzeniem tradycji pasterskich i serowarskich. Z prezentacją wystąpili: w ramach otwarcia konferencji Monika Maślanka-Preneta – przedstawiciel Województwa Podkarpackiego, koordynator projektu, Józef Michałek – przedstawiciel partnera projektu DELTA PARTNER pt. Być pasterzem w obecnych czasach, Baca Jarosław Buczek – Wojewoda Wołoski z Ochotnicy Górnej pt. Historia Wojewodów Karpackich, Robert Bańkosz pt. Tradycje serowarskie w Karpatach oraz Joanna Wrzecionko pt. Zielarstwo, a tradycja wołoska. O zdrowym trybie życia, zdrowym żywieniu i korzystaniu z bogactwa otaczającej nas natury. Uczestnicy konferencji i turyści poznali kulturę wołoską oraz uczestniczyli w takich wydarzeniach jak m.in.: nawoływanie trąbitów do przybycia owiec, przepęd owiec i rozpoczęcie Osodu, powitanie gości przez bacę Władysława Franosa i poczęstunek bryndzą, obwołanie nowego Wojewody Wołoskiego przez Radę Wojewodów, którym został Paweł Królikowski, koncerty zespołów folkowych, spacer zielarski z Jolantą Harną pt. „Pastwisko - stołówka dla zwierząt, apteka dla ludzi”, warsztaty wokalno-muzyczne i z tworzenia kapeli karpackiej, które prowadził Bogdan Bracha. Ponadto pokazy wytwarzania tradycyjnej biżuterii koralikowej oraz gry i zabawy pasterskie (konkurs na wyklejenie najładniejszej owieczki, geocaching rodzinny) oraz pokazy łucznictwa tradycyjnego/ strzelanie z łuku.


Podczas drugiego dnia imprezy o godz. 11 w kościele w Jaśliskach odprawiona została msza pasterska w której udział wzięła Pani Maria Kurowska - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego i Paweł Królikowski – Wojewoda Wołoski oraz Józef Michałek, który przybliżył zgromadzonym wiernym tematykę kultury pasterskiej. Po mszy impreza była kontynuowana na terenie siedziby Fundacji Pomosty Karpat w Daliowej gdzie zgromadzonych gości i turystów przywitała Pani Marszałek. W ramach imprezy przygotowano kiermasz produktów przetwórstwa lokalnego i rękodzieła (wypiek chleba, stoiska z miodami, lokalnymi serami, przetworami, sokami ekologicznymi, kosmetykami naturalnymi, rzeźba, ikony, wyroby koronkarskie, ceramika, książki), wystawę naturalnej wielkości owiec i baranów wykonanych z siana przez Andrzeja Wrzecionko, kącik zielarstwa i ziołolecznictwa (pokaz ziół lokalnych, kiermasz przetworów zielarskich, promocja książki „Terenowa Apteczka Ziołowa”), spacer zielarski, opowieść pasterską Joanny Sarneckiej z serii „Opowieści z walizki”, pokaz filmu o kulturze wołoskiej, wystawę fotografii o tematyce pasterskiej, gry i zabawy pasterskie (pasterski geocaching rodzinny, animacje dla dzieci w wykonaniu grupy Karpaty Łączą), pokazy łucznictwa tradycyjnego, strzelanie z łuku, warsztaty taneczne prowadzone przez Martę Berdel, warsztaty wokalno-muzyczne, z tworzenie kapeli karpackiej prowadzone przez Bogdana Brachę, pokaz procesu powstawania serów kozich „Od dojenia do degustacji” oraz koncerty (Roland Gubun i Peter Denis ze Słowacji, Smereko - Maria Gajewska, Tereściacy, Carpathia - trąbici z Ukrainy, Inula – Gosia Wilczyńska i Grzegorz Mazur oraz gwiazdy wieczoru Żmije oraz Megitza Trio). Imprezę poprowadził aktor teatralny i filmowy – Stanisław Jaskułka.

Monika Maślanka-Preneta

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego