Województwo Podkarpackie rozpoczęło swoje działania związane z realizacją projektu od organizacji wyjazdu studyjnego dla jego partnerów. Celem objazdu było zapoznanie partnerów projektu z miejscami kultu maryjnego znajdującymi się na Podkarpaciu, jak też z innymi atrakcjami turystycznymi naszego regionu, które mogą stanowić uzupełnienie planowanego szlaku pielgrzymkowego.

 

  Sprawozdanie z realizacji objazdu studyjnego dla partnerów projektu „Szlak Maryjny (Światło ze Wschodu)”, w ramach programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.

7-9.06.2017

            Zbiórka uczestników odbyła się planowo  w dniu 7.06 o godzinie 11:00 w na parkingu przy Sanktuarium Matki Boskiej w Dębowcu koło Jasła. Następnie uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzenia całego sanktuarium wraz z przyległym ogrodem. Następnie grupa przejechała do Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy, gdzie grupę oprowadzał kierownik skansenu, pokazując przy tym ekspozycję stałą, chaty Słowian, wieżę widokową oraz Wały Królewskie. Kolejnym punktem była restauracja Brooklin  w Jaśle, gdzie uczestnicy zjedli dwudaniowy obiad. Po obiedzie grupa udała się na górę Liwocz, do sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju, gdzie  z historią kultu Maryjnego zapoznał grupę kustosz tegoż Sanktuarium. Następnie uczestnicy wyjazdu udali się do Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu, gdzie ksiądz wikariusz z tego Sanktuarium opowiedział o kulcie Maryjnym w Tarnowcu oraz o historii kościoła.  Na zakończenie pierwszego dnia grupa udała się na kolację i nocleg do hotelu Venus w Moderówce.

            Drugi dzień objazdu studyjnego (8.06) grupa zaczęła o godzinie 7.00 od śniadania w hotelu Venus. Następnie wszyscy udali się do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, gdzie historię tego miejsca opowiedziała bardzo dokładnie pani dyrektor. Z Bóbrki grupa przejechała do Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie, gdzie ksiądz proboszcz oprowadził uczestników po sanktuarium oraz po muzeum św. Jana Pawła II. Kolejnym punktem było sanktuarium św. Michała Archanioła i Błogosławionego Bronisława w Miejscu Piastowym. Następnie grupa zjadała obiad w restauracji Kasztelanka w Krośnie. Po obiedzie wszyscy udali się do Haczowa, gdzie znajduje się zabytkowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP, który wpisany jest na listę UNESCO. Kustosz kościoła opowiedział szczegółowo o historii tego miejsca oraz o kulcie Maryjnym. Następnie grupa przejechała do Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi, gdzie proboszcz oprowadził grupę zarówno po Bazylice jak i nowo powstałych „Ogrodach Biblijnych”, które powstały w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła. Kolejnym przystankiem na trasie, było Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie grupa miała możliwość zwiedzania tego miejsca z przewodnikiem. Po zakończonym zwiedzaniu, uczestnicy wyjazdu przejechali do Ośrodka Wypoczynkowego Halicz w Solinie na kolację i nocleg. Po kolacji uczestnicy wyjazdu studyjnego udali się na spacer na zaporę wodną w Solinie. Każdy z uczestników miał możliwość przejścia po tzw. koronie zapory.

            Dzień trzeci objazdu studyjnego (9.06) rozpoczął się o 7:30 od śniadania w Ośrodku Wypoczynkowym Halicz. Następnie uczestnicy przejechali do Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości, gdzie kustosz sanktuarium zapoznał uczestników z historią i kultem Maryjnym tego Miejsca. Kolejnym punktem była wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Ustrzykach Górnych, gdzie uczestnicy mieli możliwość na indywidualną modlitwę oraz zwiedzanie. Ostatnim punktem podczas wyjazdu była wizyta w Kalwarii Pacławskiej, gdzie uczestnicy podczas zwiedzania mieli przerwę na obiad. Podczas zwiedzania uczestnicy zapoznali się z historią i kultem Maryjnym, a także mieli możliwość wyjścia na wieżę widokową oraz zobaczenia dróżek kalwaryjskich. Z Kalwarii Pacławskiej, uczestnicy przejechali do Dębowca, gdzie o 19.00 objazd studyjny się zakończył.

 

800x167 interreg Pl Sk Podkarpackie

 

 

 

szlak maryjny 1

szlak maryjny 2

szlak maryjny 3

szlak maryjny 4

szlak maryjny 5

szlak maryjny 6

szlak maryjny 7

szlak maryjny 8