logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

pbu ban 160

 

logo rozeta 160

 

klauz rodo 160

190531 daliowa1W beskidzkiej miejscowości Daliowa, od 17 do 19 maja 2019 r., trwały warsztaty zielarskie będące kolejnym zadaniem przewidzianym do realizacji w ramach projektu ROZETA. Osobą prowadząca zajęcia była zielarka i fitoterapeutka Joanna Sadowska-Wrzecionko, będąca miłośniczką dzikich roślin oraz poszukiwaczką tzw. dzikiego smaku.

Wydarzenie miało charakter kompleksowy ze względu na możliwość uzyskania podstawowej, ale przekrojowej wiedzy w zakresie: wyszukiwania, rozpoznawania, zbioru oraz przetwarzania roślin w różnorakich celach.
Bliskie sąsiedztwo Jaśliskiego Parku Krajobrazowego, a więc nieskażone środowisko naturalne, sprzyjało spacerom w terenie, zbieraniu roślin rosnących dziko na łąkach, polanach oraz w ogrodzie gospodarzy. Omawiano zasady dotyczące pozyskiwania, przechowywania i wykorzystania ziół, a także ich zastosowania w domowej apteczce, kuchni i kosmetykach.

Podczas warsztatów uczestnicy uzyskiwali usystematyzowaną wiedzę o określonych zastosowaniach omawianych roślin. Pierwszy dzień poświęcony był m.in.: maceratom, olejom ziołowym, maściom, kiszonkom, odwarom i naparom.

Drugi dzień przeznaczono na tworzenie naturalnych kosmetyków i preparatów zdrowotnych np.: kremu do twarzy, peelingu ziołowego, czy maści na ukąszenia i rany.

Dnia trzeciego poszukiwano dzikiego smaku w kuchni. Odbył się krótki spacer w celu utrwalania wiedzy i zbioru ziół, a następnie wspólnie przygotowano dziki obiad składający się z: przystawki, zupy, dania głównego oraz deseru z wykorzystaniem roślin rosnących na swoich naturalnych stanowiskach.