190531 daliowa1W beskidzkiej miejscowości Daliowa, od 17 do 19 maja 2019 r., trwały warsztaty zielarskie będące kolejnym zadaniem przewidzianym do realizacji w ramach projektu ROZETA. Osobą prowadząca zajęcia była zielarka i fitoterapeutka Joanna Sadowska-Wrzecionko, będąca miłośniczką dzikich roślin oraz poszukiwaczką tzw. dzikiego smaku.

Wydarzenie miało charakter kompleksowy ze względu na możliwość uzyskania podstawowej, ale przekrojowej wiedzy w zakresie: wyszukiwania, rozpoznawania, zbioru oraz przetwarzania roślin w różnorakich celach.
Bliskie sąsiedztwo Jaśliskiego Parku Krajobrazowego, a więc nieskażone środowisko naturalne, sprzyjało spacerom w terenie, zbieraniu roślin rosnących dziko na łąkach, polanach oraz w ogrodzie gospodarzy. Omawiano zasady dotyczące pozyskiwania, przechowywania i wykorzystania ziół, a także ich zastosowania w domowej apteczce, kuchni i kosmetykach.

Podczas warsztatów uczestnicy uzyskiwali usystematyzowaną wiedzę o określonych zastosowaniach omawianych roślin. Pierwszy dzień poświęcony był m.in.: maceratom, olejom ziołowym, maściom, kiszonkom, odwarom i naparom.

Drugi dzień przeznaczono na tworzenie naturalnych kosmetyków i preparatów zdrowotnych np.: kremu do twarzy, peelingu ziołowego, czy maści na ukąszenia i rany.

Dnia trzeciego poszukiwano dzikiego smaku w kuchni. Odbył się krótki spacer w celu utrwalania wiedzy i zbioru ziół, a następnie wspólnie przygotowano dziki obiad składający się z: przystawki, zupy, dania głównego oraz deseru z wykorzystaniem roślin rosnących na swoich naturalnych stanowiskach.