Otwórz/zamknij mapę strony

200228 dostepnoscBieszczady mają być bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych – zapowiedziała dziś w Lutowiskach Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Góry zostaną objęte rządowym programem Dostępność Plus. Obecny w Chreptiowie marszałek Władysław Ortyl, zapewnił o wsparciu tej inicjatywy.

- Osoby z niepełnosprawnościami chcą podróżować, zwiedzać, cieszyć się kontaktem z przyrodą. Często jednak nie mają tych samych możliwości by realizować swoje plany dotyczące rekreacji. Dlatego tak ważne jest każde działanie, które zbliża nas do wypracowania rozwiązań zwiększających na to szanse. Program Dostępność Plus przewiduje wsparcie także w tym zakresie. Dostępność może być przewagą konkurencyjną i warto o to zadbać już dziś, otwierając dla osób ze szczególnymi potrzebami obszary atrakcyjne turystycznie – mówiła dziś podczas konferencji minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Gotowość do współpracy zgłosił marszałek Władysław Ortyl, podkreślając potrzebę współdziałania wielu podmiotów.

- Bardzo się cieszę się, że mamy do czynienia z tak dużą aktywnością lokalnych samorządowców. Zmiany, które pozytywnie wpłyną na jakość turystyki w Bieszczadach, nie mogą być wprowadzane jedynie przez jeden podmiot. Dlatego cieszy to współdziałanie, w które angażują się lokalni samorządowcy, województwo i polski rząd – mówił marszałek Ortyl.

W konferencji "Fundusze Europejskie udostępniają Bieszczady" uczestniczyli także: wicewojewoda Jolanta Sawicka, prezes zarządu głównego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Witold Tomaka, pełnomocnik zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ds. Dostępności Benedykt Wojcieszak oraz przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Program Dostępność Plus to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Koncentruje się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli.

[1]

[2]

 

[1]
fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

[2]

fot. Sylwia Tęcza/dep. Promocji, Turystki i Współpracy Gospodarczaj

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego