Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Turystyka

Podkarpackie ma nowy szlak turystyczny - Odkrywcy Czarnego Złota

191114 bobrka1Niewiele osób wie, że przemysł naftowy rozpoczął się na Podkarpaciu, a dokładnie w Bóbrce koło Krosna. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza turystów chcących poznać historię odkrycia ropy naftowej na nowy szlak transgraniczny pn. ODKRYWCY CZARNEGO ZŁOTA.

Szlak Odkrywców Czarnego Złota to nowa transgraniczna trasa turystyczna przebiegająca przez 11 ciekawych miejsc znajdujących się w Polsce i na Słowacji. Wszystkie związane z przemysłem naftowym, jak chociażby Bóbrka koło Krosna, w której Ignacy Łukasiewicz założył pierwszą kopalnię, gdzie ropę naftową wydobywano ręcznie wiadrami na skalę przemysłową. Ze względu na niski poziom trudności, Szlakiem Odkrywców Czarnego Złota podążać może każdy – młodzież, rodziny z dziećmi oraz osoby starsze.

Na Podkarpaciu, w Zadusznikach koło Mielca urodził się Ignacy Łukasiewicz, farmaceuta oraz chemik, który w lwowskiej aptece „Pod Złotą Gwiazdą”, należącą do Piotra Mikolascha, wspólnie ze swoim ukraińskim kolegą, Janem Zehem prowadził badania nad destylacją ropy naftowej. W 1853 roku Łukasiewicz i Zeh, podgrzewając surowiec do temperatury 200-250 st. Celsjusza, uzyskali ciecz, którą potem rafinowali stężonym kwasem siarkowym i roztworem sodu. Otrzymali w ten sposób naftę, która (używając lampy zaprojektowanej przez Łukasiewicza, a wykonanej przez lwowskiego blacharza Bratkowskiego) oświetliła wystawę apteki. Samą lampę naftową po raz pierwszy wykorzystano 31 lipca 1853 roku w szpitalu na lwowskim Łyczakowie, by w nocy przeprowadzić operację wyrostka robaczkowego. Pacjent szczęśliwie przeżył, a lipcową datę przyjmuje się za początek przemysłu naftowego na świecie.

 

W 1854 roku w Bóbrce koło Krosna Łukasiewicz założył pierwszą kopalnię, gdzie ropę naftową wydobywano ręcznie wiadrami na skalę przemysłową. Magazynowano w drewnianych zbiornikach i beczkami na konnych wozach przewożono do destylarni, które były odpowiednikiem dzisiejszych rafinerii. Amerykanie pierwsze kopalnie ropy naftowej uruchomili cztery lata po Łukasiewiczu, w 1858 roku i były to już odwierty, a nie ręcznie kopane szyby, skąd ropę pompowano.


Aby powrócić do tych czasów, wystarczy przemierzyć nowopowstałą trasę turystyczną Odkrywcy Czarnego Złota, która prowadzi przez 11 najciekawszych oraz najważniejszych w Polsce i na Słowacji miejsc, związanych z powstaniem i rozwojem przemysłu naftowego. Są wśród nich: urokliwe źródło Bełkotka w Iwoniczu-Zdroju, w którym wydobywający się z dna gaz powoduje charakterystyczne bełkotanie wody, a także wieś Mikova, gdzie można poznać historię powstania i upadku kopalni ropy naftowej na Słowacji. Do tego trzeba jeszcze dołożyć Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, czyli największy skansen w Polsce z sektorem naftowym. Podczas wyprawy turyści mają również okazję zwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie i zapoznać się z metodą jego produkcji, oraz pokosztować wód mineralnych w słynnym uzdrowisku Iwonicz-Zdrój czy odwiedzić Medzilaborce, gdzie znajduje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy'ego Warhola.

Szlak ze względu na niski poziom trudności, przeznaczony jest dla każdego – młodzieży, rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Dzięki oznakowaniu oraz mapie, która jest dostępna na stronie Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (podkarpackie.travel), można go samodzielnie przemierzyć i to w otoczeniu dodatkowych atrakcji, bo tych na trasie jest pełno. Skrytki z zagadkami i rebusami oraz stemple, które uczestnicy podróży odbijają w wyznaczonych na mapie miejscach, a potem zbierają, by odebrać nagrodę - to tylko kilka z nich.

Upominki czekają na turystów w skansenie w Bóbrce i Sanoku, a także w Muzeum Podkarpackim w Krośnie oraz Pałacu Polanka. Zarówno w tych miejscach, jak i w punkcie informacji turystycznej PROT w Rzeszowie dostępne są również mapy szlaku.

 

Źródło: https://www.biznesistyl.pl
fot.podkarpackie.travel

191114 bobrka