logo greenvelo CopyTegoroczne przemyskie obchody Światowego Dnia Turystyki przypadły na dwa dni – 29 i 30  września i odbyły się pod hasłem ”Szlakiem Green Velo w te strony, gdzie biją przemyskie dzwony”.

W pierwszym dniu imprezy, na amatorów aktywnego wypoczynku, czekały wycieczki piesze zorganizowane przez Przemyski Oddział PTTK. W ramach akcji “Odkrywaj Przemyśl” bezpłatnie można było zwiedzić obiekty turystyczne znajdujące się w mieście.

Dzień drugi to rajd rowerowy oraz kiermasz turystyczny, a także występy artystyczne. Na turystów czekali także przewodnicy z PTTK, którzy oprowadzali wycieczki piesze ulicami Przemyśla do ludwisarni Jana Felczyńskiego.

Podczas imprezy nie zabrakło również stoiska Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo promującego najdłuższą trasę rowerową w Polsce. Atrakcją stoiska była kapsuła 5D, w której wyświetlane były filmy o szlaku rowerowym w otoczeniu efektów wizualnych i dźwiękowych, podmuchów powietrza, zapachów czy orzeźwiającego letniego deszczu. Przedstawiciele Województwa Podkarpackiego informowali zainteresowane osoby o przebiegu szlaku i otaczających go atrakcjach turystycznych. Stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających. Wśród licznych pytań dot. zróżnicowania nawierzchni, miejsc noclegowych czy atrakcji turystycznych pytano o Miejsca Przyjazne Rowerzystom na szlaku. Wiele osób, głównie rowerzystów, dzieliło się i opowiadało o swoich doświadczeniach związanych ze szlakiem Green Velo. Każdy kto odwiedził stoisko Green Velo mógł zrobić pamiatkową fotografię w fotobudce.

Rynek w Przemyślu odwiedzili równiez ucestnicy I rajdu rowerowego "Fundusze Europejskie na szlaku Green Velo". Rajd rozpoczął się 24 września 2018 roku w Elblągu (warmińsko- mazurskie) a zakończy 3 października 2018 roku w Końskich (świętokrzyskie). W każdym województwie trwa 2 dni (24-25.09.2018 r. – warmińsko-mazurskie, 26-27.09.2018 r. – podlaskie, 28-29.09.2018 r. – lubelskie, 30.09-01.10.2018 r. – podkarpackie, 2-3.10.2018 r. – świętokrzyskie). Trasa będzie wiodła wzdłuż szlaku Green Velo. Specjaliści ds. Funduszy Europejskich przejadą trasę na rowerach a w miejscowościach, przez które przebiega szlak, będą organizowane spotkania informacyjne, lekcje o Funduszach Europejskich, Mobilne Punkty Informacyjne oraz inne akcje informacyjne dotyczące możliwości korzystania ze środków Unii Europejskiej.