180612 umweltKilkadziesiąt tysięcy ludzi wzięło udział w tegorocznej edycji berlińskiego Umweltfestivalu poświęconemu ochronie, środowiska, zdrowemu trybowi życia i ekologicznemu jedzeniu. Na imprezie nie zabrakło również stoiska promującego Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, biegnący przez pięć województw Polski wschodniej.

Umweltfestival odbył się pod Bramą Brandenburską w Berlinie w miniony weekend już po raz dziesiąty. Zgłosiło się na niego kilkuset wystawców promujących ekologiczne jedzenie, zdrowy styl życia, kontakt z naturą, ale także zrównoważony, ekologiczny transport, jakim jest niewątpliwie rower. Nie bez przyczyny partnerem wydarzeniem był największa niemiecka organizacja rowerzystów ADFC, ale także niemieckie federalne ministerstwo środowiska.

Na stoisku przygotowanym przez pięć województw Polski wschodniej można było bezpłatnie dostać mapy i foldery ze wszystkich pięciu województw, oczywiście głównie w języku niemieckim, ale też angielskim, bo na imprezie pojawiło się wielu turystów z innych krajów.

Częstym pytaniem, które padało od niemieckich rowerzystów była, możliwość zakupienia aktywnego wypoczynku na trasie Green Velo u touroperatora. I tu pojawia się wciąż problem, bo jeszcze bardzo niewiele firm sprzedaje taką ofertę turystyczną.

W organizację promocji Green Velo w Niemczech bardzo intensywnie włączył się Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT) w Berlinie, który zapewnił miejsce, ale także nagłośnił w berlińskich mediach udział szlaku Green Velo na Umweltfestivalu. Jeszcze przez imprezą pracownicy ZOPOT – u rozsyłali berlińskim mediom informacje prasowe o szlaku Green Velo.

Imprezie towarzyszyła największa na świcie demonstracja rowerowa - Zjazd Gwiaździsty - Sternfahrt organizowany przez berlińskie stowarzyszenie ADFC. Do Berlina pod Bramę Branderburską z całych Niemiec i nie tylko, (nasze stoisko odwiedzili rówież rowerzyści ze Szczecina) przybyło ponad półmiliona rowerzystów, którzy wzięł udział w demonstracji.