Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Turystyka

Bike Town w Przemyślu pod patronatem Green Velo

180510 logo bike town

Już po raz piąty na ulicach zabytkowego miasta odbyło się jedyne takie w Polsce, wyjątkowe wydarzenie miejskie Bike Town Przemyśl, na które co roku zjeżdżają się rowerowi miłośnicy z całego kraju i z zagranicy. Tegoroczna majówka zachwyciła słoneczną pogodą, różnorodną ofertą rowerowych dyscyplin i całą serią atrakcji. Kilka tysięcy widzów przez dwa intensywne dni dzieliło z zawodnikami sportowe emocje, z zachwytem oglądając ekstremalne wyczyny miłośników dwóch kółek.

Tydzień przed główną imprezą odbył się 14. Maraton Rowerowy Twierdza Przemyśl organizowany przez Przemyskie Towarzystwo Cyklistów, będący częścią rowerowego cyklu maratonów górskich Cyklokarpaty. Na wszystkich trasach podzielonych na trzy dystanse: Hobby - 30 km, Mega – 40 km oraz Giga – 70 km usytuowanych na ulicach Przemyśla oraz szlakach Pogórza Przemyskiego wystartowało ponad 720 zawodników. Po raz pierwszy w zawodach wzięły udział polskie grupy zawodowe MTB: jak JBG2 czy CST.

Gwoździem głównego programu pierwszego dnia festiwalu były zawody w dyscyplinie, w której kolarstwo górskie przeniesiono do miejskiej przestrzeni. Doka Downhill City Tour to widowiskowy zjazd ulicami miasta Przemyśla, który w tym roku obchodził swój jubileusz, bowiem 10 lat temu odbyły się tu pierwsze w Polsce zawody downtown w miejskim downhillu. W tym roku trasę liczącą 1300 metrów z siedemnastoma przeszkodami o różnym stopniu trudności przemierzyło 60 zawodników. W kategorii Junior zwyciężył Damian Wojtowicz z wynikiem 2:07.04. W kategorii Hobby Hardtrail: Przemysław Lipiec ze Stor Raving Team z wynikiem 2:07.18. W kategorii Hobby Full: Piotr Krajewski z Dirt It More z wynikiem 2:00.81. W wyścigu wzięły udział dwie zawodniczki, zwyciężczyni Justyna Duda z wynikiem 2:19.71 oraz Natalia Budner. Znany światowy zawodnik w Downhillu, Ben Moore z Wielkiej Brytanii został zwycięzcą w kategorii Elita z wynikiem 1:50.05.

Dużo doskonałej zabawy dostarczył wyrabiający refleks, koordynację i zmysł równowagi specjalny tor pumptrack, na którym ćwiczyć może każdy, zarówno początkujący, jak i profesjonalny rowerzysta. Chętni do treningów i jazdy bez pedałowania pojawiali się na staromiejskim Rynku już o wczesnych godzinach porannych. Miano najszybszego w zawodach Pumptrack w kategorii Junior zyskał Patryk Kopko z wynikiem 16:69. Natalia Budner w kategorii Kobiety uzyskała wynik 16:52. W kategorii Open zwyciężył Marcin Rot z wynikiem 13:41.
Uczestnicy pragnący sprawdzić swoje umiejętności z techniki jazdy wyczynowej mogli podszkolić się z Szymonem Taszem, wielokrotnym Mistrzem Polski w downhillu i szkoleniowcem MTB.

Wspaniałe show akrobacji rowerowych zapewnił publiczności Krystian Herba, wielokrotny mistrz Polski w trialu rowerowym, rekordzista Guinessa w zdobywaniu najwyższych budynków świata. Organizatorzy zadbali o najmłodszych uczestników, na których w Strefie Malucha czekały gry i zabawy przygotowane przez Fundację Kult. Tymczasowo stworzone Miasteczko Ruchu Drogowego pozwoliło odwzorować zdarzenia sytuacji z którymi rowerzyści spotykają się na co dzień i nauczyć młodych rowerzystów zasad przepisów ruchu drogowego. W ustawionej na rynku Odlotowej Kapsule, czyli kinie 5D można było wybrać się w wyobrażoną podróż Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo.

Niedzielny poranek zaczął się od słynnego przemyskiego Downhillu, czyli jazdy na płynnej, przyjemnej, pięknej i stosunkowo łatwej trasie, zaczynającej się na stoku narciarskim. Autorem tej cenionej przez rowerzystów trasy jest Szymon Tasz. Nagroda dla najmłodszego pokolenia riderów powędrowała do Krystiana Kruka, który uzyskał wynik 1:18.79. Natalia Budner otrzymała wynik 1.31.86. Zwycięzcą w kategorii Hobby Hardtrail został Przemysław Lipiec z wynikiem 1:21.69. Ponowny zwycięzca Piotr Krajewski uzyskał wynik 1:15.23 w kategorii Hobby Full. Mateusz Kostusiak jako Elita uzyskał wynik 1:21.19.

Najbardziej widowiskowym i najdłużej wyczekiwanym wydarzeniem były zaliczane do międzynarodowego cyklu we Freeridzie zawody Dirt FMB World Tour. Dirt czyli spektakularne skoki na ogromnych przeszkodach ustawionych w samym centrum przemyskiego rynku co roku przyciąga najliczniejszą publiczność. W tym roku pojawił się nowy rodzaj przeszkód ziemnych mających podstawę z rusztowania i bardzo cienką warstwę ziemi. W zawodach wzięło udział 21 zawodników z Polski, Niemiec, Czech, Ukrainy, Anglii i Rosji. Razem do walki stanęła ścisła czołówka Polski czyli rozpoznawani na całym świecie bracia Godziek. Rywalizację tę wygrał Dawid Godziek zdobywając najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej ocenianej przez certyfikowanych w FMBA sędziów za najlepszy lot oraz fenomenalną sztuczkę. Zdobywcą drugiego miejsca został jego starszy brat, dwukrotny najlepszy rider FMB World Tour, Szymon Godziek oraz trzeciego Marcin Rot. Czwarte miejsce zdobył Vilibald Vitek z Czech oraz piąte Paweł Stachak.

Kilkumiesięczna praca ponad 80 osób zajmujących się tym, co jest ich niezwykłą pasją pokazała, że można przygotować spektakularne, bezpłatne, miejskie wydarzenie plenerowe będące dużym wyzwaniem dla miłośników ekstremalnej jazdy na rowerze oraz wspaniałym sportowym widowiskiem dla wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających miasto na siedmiu wzgórzach. Organizatorzy Waldek Hryniszyn z Fundacji Azymut i Maciek Kucbora z VeloProjekt zapraszają na przyszłoroczną majówkę i zdradzają, że już szykują nowe, imponujące dyscypliny w przyszłorocznej edycji festiwalu.

Podczas imprezy Województwo Podkarpackie promowało atrakcje turystyczne regionu w tym Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Uczestnicy imprezy, mieszkańcy oraz liczni turystyści mogli obejrzeć filmy dotyczące Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo w kapsule 5D. Ośmiominutowe seanse dostarczyły niezwykłych wrażeń i przybliżyły niezwykłe atrakcje, jakie można napotkać na rowerowej trasie. Do zwiedzania na dwóch kółkach najdłuższej trasy rowerowej w Polsce, zapraszał będzie również Krystian Herba, pięciokrotny rekordzista Guinnessa w trialu rowerowym, dając codziennie pokazy akrobatyczno-rowerowe.

Całość stoiska uzupełniały materiały promujące największe atrakcje turystyczne regionu. Podkarpacki odcinek trasy rowerowej Green Velo spotkał się z dużym zainteresowaniem.