170614 berlin Copy

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi wzięło udział w tegorocznej edycji berlińskiego Umweltfestivalu poświęconemu ochronie, środowiska, zdrowemu trybowi życia i ekologicznemu jedzeniu. Na imprezie pojawiło się także mobilne kino 5D, które promowało Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, biegnący przez pięć województw Polski wschodniej.

Umweltfestival odbył się pod Bramą Brandenburską w Berlinie w miniony weekend już po raz dziesiąty. Zgłosiło się na niego kilkuset wystawców promujących ekologiczne jedzenie, zdrowy styl życia, kontakt z naturą, ale także zrównoważony, ekologiczny transport, jakim jest niewątpliwie rower. Nie bez przyczyny partnerem wydarzeniem był największa niemiecka organizacja rowerzystów ADFC, ale także niemieckie federalne ministerstwo środowiska.

Pięć regionów Polski wschodniej: Świętokrzyskie, Podkarpackie, Lubelskie, Podlaskie i Warmińsko - Mazurskie przywiozło do Berlina mobilne kino 5D, gdzie prezentowano w tej technologii filmy, promujące Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Na stoisku można było bezpłatnie dostać mapy i foldery ze wszystkich pięciu województw, oczywiście głównie w języku niemieckim, ale też angielskim, bo na imprezie pojawiło się wielu turystów z innych krajów.

Częstym pytaniem, które padało od niemieckich rowerzystów była, możliwość zakupienia aktywnego wypoczynku na trasie Green Velo u touroperatora. I tu pojawia się wciąż problem, bo jeszcze bardzo niewiele firm sprzedaje taką ofertę turystyczną.

W organizację promocji Green Velo w Niemczech bardzo intensywnie włączył się Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT) w Berlinie, który zapewnił miejsce, ale także nagłośnił w berlińskich mediach udział szlaku Green Velo na Umweltfestivalu. Jeszcze przez imprezą pracownicy ZOPOT – u rozsyłali berlińskim mediom informacje prasowo o szlaku Green Velo i mobilnym kinie 5D, które przyjedzie do stolicy Niemiec.

Imprezie towarzyszyła największa na świcie demonstracja rowerowa - Zjazd Gwiaździsty - Sternfahrt organizowany przez berlińskie stowarzyszenie ADFC. Do Berlina pod Bramę Branderburską z całych Niemiec i nie tylko, (nasze stoisko odwiedzili rówież rowerzyści ze Szczecina) przybyło ponad półmiliona rowerzystów, którzy wzięł udział w demonstracji.

 

 

Około 250 wystawców zaprezentuje alternatywy dla środowiska i zrównoważony sposób życia na największym rynku ekologicznego w Niemczech