DSC 4942Bezpłatne wejścia do muzeów, wystawy, festiwale i kiermasz turystyczny – takie atrakcje czekają na gości, którzy przyjadą do Przemyśla w najbliższy weekend. Wszystko za sprawą Światowego Dnia Turystyki, który wczoraj zainicjowało seminarium „Klastry w turystyce – wiedza, innowacyjność, rozwój”, w przemyskiej bibliotece. W godzinach popołudniowych na zamku w Krasiczynie miała miejsce z kolei uroczysta gala, podczas której uhonorowano zasłużonych dla rozwoju turystyki.

Udział w gali obok Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego wzięli między innymi: Dawid Lasek Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla i dr Wojciech Fedyk Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Gala była okazją do uhonorowania zasłużonych dla rozwoju turystyki. Nagrodzonym wręczono honorowe odznaki Ministra Sportu i Turystyki, Statuetki Marszałka Województwa Podkarpackiego i wyróżnienia Prezydenta Miasta Przemyśla.

„Statuetkę Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególną aktywność w rozwoju turystyki i jej promocji” przyznano: Marcinowi Piotrowskiemu – właścicielowi Chutoru Gorajec, Stanisławowi Krycińskiemu – autorowi popularnych przewodników turystycznych oraz Uchwat Team z Glinika Zaborowskiego, Zajazdowi pod Caryńską, Leśnemu Kompleksowi Promocyjnemu „Lasy Bieszczadzkie”, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Przemyskiemu Stowarzyszeniu Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka, Wydawnictwu Arette II z Krosna, Biuru Podróży PAWUK i Stowarzyszeniu Magurycz,

Cykl imprez przygotowanych z okazji Światowego Dnia Turystyki potrwa do niedzieli, 2 października. W sobotę odbędzie się między innymi XVI Ogólnopolski Rajd im. Dr. M. Orłowicza. Z kolei na zainteresowanych historią Przemyśla będą czekać między innymi: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Dzwonów i Fajek, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Twierdzy Przemyśl, Przemyskie Podziemia, Zamek Kazimierzowski, Arboretum w Bolestraszycach, czy Schron Kierowania Obroną Cywilną. Wieczorem natomiast będzie można zwiedzić miasto, Przemyską Kolejką Turystyczną tzw. „ciuchcią”.

W niedzielę, na przemyskim rynku będzie miał miejsce kiermasz turystyczny, gdzie będzie można skosztować regionalnych potraw. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych, jak gry miejskie, konkursy krajoznawcze i działania animacyjne. Odbędą się też koncerty zespołów muzycznych. Przed publicznością wystąpią: „AKWARIUM” 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, Przemyska Kapela „Ta JOJ”, Electro Collective Quartet, The DOT i Biegun Zachodni.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, w Centrum Kulturalnym odbędzie się Festiwal Slajdów Podróżniczych na Ekranie Kinowym „PRZEMYŚLNE podróże”.

Światowy Dzień Turystyki został ustanowiony w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki działającej z ramienia ONZ. Obchody mają kształtować społeczną świadomość dotyczącą znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno w aspekcie kulturowym, politycznym, jak i gospodarczym.

Tekst:
Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP

Foto:
Urząd Miasta Przemyśla