Bardzo cieszymy się że Wschodnie Szlak Rowerowy wkracza w swoje kolejne etapy. Na Podkarpaciu jest on gotowy w 97 procentach. Myślę, że jeszcze nie wszyscy mają świadomość, jak wielkie możliwości niesie ze sobą ten szlak dla kreowania kolejnych inwestycji oraz wielu pozytywnych inicjatyw, które powinny wokół niego powstać - powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas konferencji podsumowującej dotychczasową realizację projektu Wschodni Szlak  Rowerowy Green Velo, w Rzeszowie. Jej gośćmi byli ambasadorzy szlaku czyli aktorka Joanna Jabłczyńską i Karol Golonka i Marcin Szczurkiewicz z Kabaretu Skeczów Męczących z Kielc. W konferencji uczestniczyli także wicemarszałek Bogdan Romaniuk oraz zastępca dyrektora PZDW Joanna Szozda - Kalamarz.

O perspektywach, jakie niesie ze sobą powstanie szlaku rowerowego Green Velo, w kontekście rozwoju województwa mówił marszałek Władysław Ortyl. Marszałek przypomniał także, że pomysłodawcą budowy szlaku była śp. Grażyna Gęsicka - Minister Rozwoju Regionalnego w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Piękno miejsc, przez które przebiega trasa Green Velo podkreślał wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

Z kolei o trudności budowy podkarpackiego odcinka Wschodniego Szlaku Rowerowego mówiła Joanna Szozda – Kalamarz zastępca dyrektora w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.

Atuty miejsc, przez które przebiega szlak promowali ambasadorzy marki Green Velo – aktorka Joanna Jabłczyńska oraz Karol Golonka i Marcin Szczurkiewicz w Kabaretu Skeczów Męczących.

Długość trasy przebiegającej przez województwo podkarpackie wynosi prawie 460 km. Przebiega ona przez powiaty lubaczowski, jarosławski, przemyski, Miasto Przemyśl, rzeszowski,  Miasto Rzeszów, łańcucki, leżajski, niżański, stalowowolski oraz tarnobrzeski.

Green Velo to liczący prawie 2 tysiące kilometrów trasa rowerowej, która swój bieg rozpoczyna w Elblągu (w warmińsko-mazurskim) i kończy w Końskich (świętokrzyskie). Trasa rowerowa to projekt, który połączył we wspólnym wysiłku pięć województw Polski Wschodniej – warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Dzięki wspólnemu wysiłkowi Polska Wschodnia zyskała jedną, spójną trasę rowerową, która łączy wiele niepowtarzalnych atrakcji, zabytków, krajobrazów, smaków, a nade wszystko niezwykłych wrażeń, które pozostają po jej obejrzeniu.

         Cała trasa jest dobrze oznakowana. Jej nawierzchnia jest zróżnicowana. Współtworzą ją lokalne drogi o nawierzchni bitumicznej, nieutwardzone drogi leśne i polne oraz miejskie ścieżki rowerowe. Częścią trasy są pieszo-rowerowe kładki, wśród nich ta w Przemyślu. Na terenie Podkarpacia znajduje się 48 tzw. MOR-ów czyli Miejsc Obsługi Rowerzystów. Można  w nich odpocząć przez kolejnym etapem jazdy. Są to zwykle wiaty chroniące rowerzystów, ławki, stojaki i tablice opisujące najciekawsze elementy, jakie czekają na danym odcinku trasy.

         Projekt „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.  Koszt budowy infrastruktury na podkarpackim odcinku trasy to 74 mln złotych. 85 procent tej kwoty to środki unijne, 10 procent pochodzi z budżetu państwa, a kolejne 5 procent z budżetu województwa.

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Fot. Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe