Włoskie smakiCzym jest turystyka kulturowa, jak skutecznie promować lokalne produkty i rozwijać turystyczny potencjał regionu – na te i inne pytania próbowano odpowiedzieć podczas spotkania w Leżajsku. Wzięli w nim udział uczestnicy konferencji naukowej pt. „Artyści włoscy na ziemiach południowo-wschodniej Rzeczypospolitej w czasach nowożytnych” oraz samorządowcy z Podkarpacia.

Pierwszy dzień obrad łańcuckiej dwudniowej konferencji naukowej pt. „Artyści włoscy na ziemiach południowo-wschodniej Rzeczypospolitej w czasach nowożytnych” zakończyło ciekawe wydarzenie towarzyszące w Leżajsku. We Franciszkańskim Ośrodku Kultury odbyła się promocja miasta Piuro w Lombardii we Włoszech, które stało się swoistym studium turystyki kulturowej, będąc jednocześnie ważnym elementem z punktu widzenia promocji tej dziedziny gospodarki w regionie. Był to także pozytywny przykład budowania relacji polsko – włoskich regionu.

Na spotkanie zaproszeni zostali nie tylko uczestnicy naukowej części konferencji z Łańcuta, lecz również przedstawiciele lokalnych samorządów, ale także przedstawiciele szkół i przedsiębiorców z Leżajska i okolic. Stronę włoską reprezentowali przedstawiciele samorządu, osoby zajmujące się promocją kultury, turystyki i kuchni i przedsiębiorcy z branży turystycznej. Choć jednym z celów tego spotkania było zapoznanie przybyłych ze sztuką, kuchnią i walorami turystycznymi tego pięknego włoskiego regionu, to jednak celem nadrzędnym i dalekosiężnym było nawiązanie współpracy pomiędzy miastami Piuro i Leżajsk. Efektem tego ma być rozpoczęcie budowania na tej linii współpracy w zakresie rozwoju turystyki kulturowej, jako ważnej gałęzi gospodarki Podkarpacia, bazującej na wspólnych doświadczeniach, ale co równie ważne na walorach obu regionów.

Włoscy goście, z burmistrzem miasta Piuro na czele, przedstawili przybyłym historię i walory pięknego i bogatego w historię miasta i regionu. Po prezentacji, burmistrzowie miast Piuro - Omar Iacomella oraz Leżajska - Ireneusz Stefański zadeklarowali wzajemną chęć bliższego poznania walorów miast i regionów oraz budowania relacji pomiędzy ich władzami, instytucjami i mieszkańcami. Tą część spotkania uświetniły występy kwartetu smyczkowego oraz kwintetu gitarowego ze szkoły muzycznej w Leżajsku. Następnie uczestnicy prezentacji wysłuchali w Bazylice Ojców Bernardynów koncertu organowego w wykonaniu m.in. pasjonata muzyki organowej samego burmistrza miasta Piuro.

Równocześnie z koncertem w Ośrodku Kultury doszło już do wstępnych rozmów na temat współpracy na polu edukacji, co było możliwe dzięki obecności przybyłych wraz z burmistrzami przedstawicielami szkół. Dyrektorzy placówek wymienili się ze stroną włoską pomysłami na temat zakresu wspólnych projektów. Lucia Gianoli – włoska nauczycielka, związana ze stowarzyszeniem Promocji Społecznej BAITE, przedstawiła projekty realizowane przez szkoły z Piuro, które są silnie skoncentrowane na zaangażowaniu uczniów i opierają się na zastosowaniu narzędzi, jakie dają nowe technologie. W Piuro została stworzona sieć telewizji internetowej, którą pod okiem nauczycieli współtworzą uczniowie nagrywając krótkie filmy, których sami są bohaterami, co jest przykładem świetnego połączenia zabawy z edukacją. Ustalono, że w drodze kontaktów roboczych, strona włoska, prześle propozycję współpracy i opis projektów przedstawicielom naszych szkół. Następnie zostaną powołane grupy robocze, które będą pracowały nad wypracowaniem i realizacją wspólnego projektu.

Na zakończenie wydarzenia w Leżajsku pojawił się długo oczekiwany element włoskiej promocji, mianowicie poczęstunek, na który składały się przygotowane miejscu i osobiście przez naszych gości dania kuchni włoskiej. Dopełnieniem tej kulinarnej podróży były wspaniałe włoskie wina pochodzące z tamtego regionu. Ta prawdziwa uczta dla podniebienia uzmysłowiła uczestnikom, na jak wielu różnych poziomach może odbywać się współpraca pomiędzy naszymi regionami.

Obie strony umówiły się na organizację rewizyty, podczas której Podkarpackie będzie prezentować walory regionu.

W drugim dniu konferencji w Łańcucie, goście ponownie powrócili do naukowego aspektu spotkania, który zakończył się długim zwiedzaniem wraz przewodnikiem pomieszczeń Muzeum i Zamku.

Tomasz Wasielewski, Kancelaria Zarządu

Fot. Marian Matkowski, Leżajsk