Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Autor tekstu i zdjęć: Krzysztof Witek
Biuro Prasowe UMWP
Autor wideo: Sebastian Kieszkowski

 

Na peronie stacji Żurawica Rozrządowa odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli Poseł na Sejm RP Marek Kuchciński, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wicemarszałek Województwa Piotr Pilch, wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk oraz wójt gminy Orły Bogusław Słabicki.

 

 

Tematem spotkania było potwierdzenie zapowiadanej przed kilkoma miesiącami ważnej dla miejscowości inwestycji, jaką jest budowa drogi łączącej krajową „77” z terminalem kolejowym T1 w Żurawicy. Planowana inwestycja ma wpłynąć nie tylko na udrożnienie i poprawę komunikacji na trasie droga krajowa – terminal w Żurawicy. Planowana inwestycja ma nie tylko poprawić komunikację, ale także wspierać rozwój suchego portu w Żurawicy, który w przyszłości ma stać się strategicznym centrum logistycznym łączącym wschód z zachodem Europy.

 

Jesteśmy w miejscu wielkiej, planowanej, rozpoczętej inwestycji transportowej i infrastrukturalnej, nad którą prace podjęte zostały już ponad rok temu. Jej celem jest wzmocnienie i rozwój współpracy transportowej pomiędzy Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym. Ośrodek przemyski tj. Przemyśl, Żurawica, Medyka – nabierają w tym momencie szczególnego znaczenia, stąd niezwykle potrzebne są tu tego typu inwestycje drogowe i kolejowe – powiedział Poseł na Sejm RP Marek Kuchciński.

 

Spotykamy się w miejscu, które ma naprawdę wielki potencjał. Koncepcja Trójmorza czyli połączenia Bałtyku z Morzem Czarnym służy Podkarpaciu, całej Polsce, ale jest też interesem Unii Europejskiej, stąd też właśnie tego typu procesy należy pilnować i zaznaczać na arenie Europy. Samorząd województwa podkarpackiego współpracując z gminami Orły i Żurawica, przygotował koncepcję drogi, która tę strefę będzie uaktywniała i umożliwiała sprawny dojazd dla transportu kołowego ciężarowego. Otrzymaliśmy kwotę prawie 100 milionów złotych na tę inwestycję i w tej chwili przygotowywany jest jej plan funkcjonalno-użytkowy – mówił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

 

Będzie to bardzo skomplikowana inwestycja, przebiegać będzie przez teren uprzemysłowiony z infrastrukturą kolejową, z sieciami energetycznymi, a więc będzie wiązać się z budową rond, wiaduktów – dodał marszałek Ortyl.

 

Te wielkie zagadnienia polityki międzynarodowej konkretyzują się właśnie w takich inwestycjach, realizowanych na terenach gmin Orły i Żurawica. Niezmiernie się cieszymy, że panowie marszałkowie życzliwie podeszli do tej inwestycji, bo jest ona przedsięwzięciem, które było przygotowywane przez co najmniej kilka lat – powiedział gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk.

 

Cieszymy się, że to środki, które będą lokowane na terenach gminy Orły i Żurawica dadzą kolejne koło zamachowe dla naszych regionów, żebyśmy mogli się dalej prężnie rozwijać- podkreślił wójt gminy Orły Bogusław Słabicki.

 

Podsumowując wypowiedzi poprzedników, wicemarszałek Piotr Pilch podkreślił, iż ogrom środków skierowanych w nasze strony z myślą o rozwoju województwa podkarpackiego to przede wszystkim zasługa dotychczasowej dobrej współpracy.

 

To są środki, które zdobył samorząd województwa podkarpackiego dzięki dobrym decyzjom zarządu województwa i odpowiednio przygotowanym wnioskom o środki zewnętrzne  – podsumował wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Droga łącząca „krajówkę” (rozpoczynająca swój bieg na wysokości miejscowości Duńkowiczki) z Żurawicą Rozrządową ma pozwolić na lepsze skomunikowanie obu punktów. Obecnie bowiem jedyną drogą dojazdową do żurawickiego terminala kolejowego jest ulica wiodąca przez centrum tej miejscowości.

 

Prace projektowe dotyczące drogi łączącej krajową 77 z terminalem T1 w Żurawicy Rozrządowej – według wcześniejszych zapowiedzi – mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Rozpoczęcie budowy drogi, które zapewne przebiegać będzie w formule „zaprojektuj-wybuduj”, spodziewane jest na lata 2025 – 2026.

 

Galeria zdjęć:

 

Pełna galeria zdjęć: Podkarpackie- serwis samorządu województwa