Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Wizualizacja mostu nad rzeką

 


 Autor tekstu: Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP

Źródło zdjęć: PUW

 

W Stalowej Woli powstanie nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 855 wraz z nimnowy most na Sanie. Jest już gotowa dokumentacja projektowa, a jeszcze w marcu – jak zapowiedział marszałek Ortyl - zostanie ogłoszony przetarg na to zadanie. O szczegółach inwestycji poinformowano na konferencji prasowej w Stalowej Woli, podczas której marszałek odebrał od wojewody decyzję ZRID na realizację tego zadania.

 

W konferencji, którą poprowadził prezydent Stalowej Woli – Lucjusz Nadbereżny,uczestniczyli m.in. senator RP - Janina Sagatowskawiceminister infrastruktury -Rafał Weber, wojewoda podkarpacki - Ewa Leniart, radna województwa -Kamila Piech, a także dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich – Piotr Miąso oraz przedstawiciele lokalnych samorządów.

 

Przekazując marszałkowi dokument z decyzją ZRID czyli Zezwoleniem na Realizację Inwestycji Drogowej, wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, jak ważna dla całego regionu jest to inwestycja i jak wiele pracy trzeba było włożyć w to, aby znaleźć się na tym właśnie etapie:

 

Gratuluję marszałkowi województwaoraz PZDW, który wykonał największą część pracy przygotowując dokumentację. Liczę na to, że uda się wkrótce ogłosić przetarg i zgodnie z planem zakończyć inwestycję do 2026 roku – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

 

Marszałek również podkreślał znaczenie tej inwestycji dla rozwoju komunikacyjnego i gospodarczego Stalowej Woli oraz całego regionu. Mówił również o tym, że takie zadania potrzebują dobrego współdziałania i zapowiedział, że w marcu zostanie ogłoszony przetarg na tę inwestycje:

 

Chcemy się dowiedzieć, jakie będą kwoty, jakie będą koszty ostateczne realizacji tej inwestycji. Będziemy też finalizowali z samorządami montaż finansowy, który chcemy zaimplementować. To ważna sprawa, żeby samorządy widziały potrzebę takiej inwestycji, ale też angażowały się w nią w ramach swoich możliwości – mówił marszałek Ortyl.

 

Prezydent Lucjusz Nadbereżny, dziękując marszałkowi w imieniu lokalnych samorządów za tę inwestycję, powiedział:

 

Jest to inwestycja od lat oczekiwana przez mieszkańców nadsańskiego regionu, Stalowej Woli, Pysznicy, Radomyśla i Zaklikowa. A jednocześnie jest to inwestycja, która ma kluczowe znaczenie w strategicznym uzupełnieniu już budowanych czy wybudowanych nowych układów komunikacyjnych w Stalowej Woli. Inwestycja, który cały ten układ komunikacyjny zamyka, dopełnia, a jednocześnie będzie stanowić tak istotną nową bramę dla miasta, dla naszych gmin do drogi szybkiego ruchu S74 – mówił podczas konferencji prezydent Nadbereżny.

 

Senator Janina Sagatowska mówiła z kolei m.in. o tym, że to zadanie jest kontynuacją  działań inwestycyjnych prowadzonych w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Podkreśliła też, że będzie to miało wpływ na zatrzymanie w mieście młodych ludzi:

 

Otwarcie komunikacyjne stwarza szansę rozwoju. Zachęca do przyjścia tutaj nie tylko inwestorów, ale także do tego, aby młodzi tu pozostawali, a także napłynęli nowi mieszkańcy do Stalowej Woli, tak jak kiedyś, gdy była budowana huta – mówiła senator Janina Sagatowska.

 

Wiceminister Rafał Weber podkreślał z kolei wagę i znaczenie dokumentu, który odebrał od wojewody marszałek Ortyl czyli pozwolenia na realizację tej inwestycji:

 

Pozwolenie na budowę, które wydała wojewoda, uprawniainwestora czyli marszałka województwa po pierwsze do ogłoszenia przetargu na budowę tej nowej przeprawy mostowej, ale po drugie uprawnia do tego, aby złożyć wniosek do nas, do Ministerstwa Infrastruktury, na dofinansowanie realizacji tego zadania. Do końca marca oczekujemy na wnioski w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Drógkomponentu: Mosty dla Regionów – powiedział wiceminister Rafał Weber.

 

Inwestycję w imieniu samorządu województwa realizuje Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Gotowa jest już dokumentacja, której opracowanie zostało dofinansowane z budżetu państwa. Nowy odcinek drogi wojewódzkiej 855 wraz z mostem będzie biegł po nowym śladzieTrasa zlokalizowana jest na terenie gmin: Stalowa Wola, Pysznica i Radomyśl nad Sanem w miejscowościach: Stalowa Wola, Brandwica i Rzeczyca Długa. Most będzie miał długość ok. 1760 m i pobiegnie nad rzekami: San oraz Bukowa.Nowy odcinek drogi wojewódzkiej zostanie powiązany z DK nr 77.

 

ramach zadania powstanie także: oświetlenie na całej długości projektowanego odcinka, chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, przepusty drogowe zintegrowane z przejściami dla zwierząt, płotkdla płazów oraz przebudowany zostanie wał przeciwpowodziowy.Przetargma zostać ogłoszony przez PZDW do końca marca. Realizacja robót zaplanowana jest na lata 2023-2026.

 

Most na Sanie w Stalowej Woli będzie jednym z czterech realizowanych na PodkarpaciuWszystkie cztery mosty, które powstaną na Sanie – czyli w Jarosławiu, Sanoku, Stalowej Woli i powiecie brzozowskim otrzymały środki na przygotowanie dokumentacji z rządowego programuMosty dla Regionów.

 

Podczas konferencji w Stalowej Woli, prezydent miasta mówił także o walorach wizualnych nowego mostu, który jego zdaniem, stanie się nowym symbolem architektonicznym Stalowej Woli.

 

Galeria zdjęć: