Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Połączenia lotnicze między Rzeszowem a Wenecją to szansa dla obu miast – takie wnioski płynęły z konferencji prasowej, która miała miejsce w Palazzo Ferro Fini, siedzibie Rady Regionalnej Wenecji. Udział w konferencji wzięli - wicemarszałek Piotr Pilch oraz Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka”.

 

Konferencję prasową z udziałem weneckich mediów poprzedziły rozmowy, które zdominowała tematyka współpracy między Podkarpaciem a Wenecją Euganejską. Udział w spotkaniu z przedstawicielami Rady Regionalnej wzięli również Anna Golec-Mastroianni, Konsul RP w Mediolanie oraz Anna Brzechowska, dyrektor biura Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Rzeszowie.

 

Wicemarszałek Piotr Pilch zwrócił uwagę, że Podkarpacie nie powinno mieć kompleksów, jeśli chodzi o ofertę turystyczną:

 

Nie ulega wątpliwości, że Polacy będą korzystali z tego połączenia. Jednak my chcemy, aby te samoloty w drugą stronę też były pełne, dlatego chcemy zaprezentować ofertę turystyczną województwa podkarpackiego. Mamy do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych, jak Bieszczady, ale też piękne, zabytkowe miasta z architekturą średniowieczną, wiele zamków i pałaców. Ale nasz region to także przemysł, w tym ten nowoczesny, jak przemysł lotniczy, ale też samochodowy, jak również z sektora IT - powiedział wicemarszałek.

 

 

Roberto  Ciambetti, przewodniczący Rady Regionalnej Wenecjiodniósł się do wspólnych akcentów z historii łączących Wenecję z Polską, ale mówił też o szansach i nadziejach związanych ze współpracą z Podkarpaciem:

 

Dzięki dziełom włoskiego malarza pochodzącego z Wenecji Bernardo Bellotto, jak „Pejzaż Warszawy” możliwe było zrekonstruowanie Warszawy po zniszczeniach II wojny światowej. Ale to historia, dziś stosunki gospodarcze między Polską a Włochami są bardzo bogate i prężnie się rozwijają. W 2012 roku Polska znajdowała się na trzynastym miejscu jeśli chodzi o wymianę gospodarczą z Włochami, natomiast w 2021 roku znajdowała się już na szóstym miejscu, a wymiana gospodarcza wzrosła do 180 mld euro. Fakt ten pokazuje dynamikę tego wzrostu, który z pewnością byłby jeszcze wyższy gdyby nie pandemia - mówił przewodniczący Rady Regionalnej.

 

Przewodniczący Ciambetti w swojej wypowiedzi nawiązał także do pomocy, jaką Polacy udzielili Ukraińcom. Uważa, że fakt ten pokazuje, że warto podjąć współpracę z Podkarpaciem:

 

Polska jest głęboko chrześcijańskim krajem i to chrześcijaństwo wyraża się ogromnym szacunkiem do człowieka i solidarnością, która jest praktykowana chociażby w postaci pomocy uchodźcom z Ukrainy. Sam widziałem, jak mieszkańcy Podkarpacia przyjmowali Ukraińców, dając im nie tylko dach nad głową, jedzenie i ubrania, ale także ciepło własnych serc i podstawy do tego, aby mieli jeszcze nadzieję. Jest to niezwykła lekcja, która wychodzi poza naszą historię oraz dane gospodarcze i wyjaśnia nam, dlaczego te połączenia lotnicze pomiędzy Rzeszowem a Wenecją są tak ważne. Mamy nadzieję, że dzięki temu staną się one jeszcze głębsze - dodał.

 

Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka” mówił o nadziejach, jakie wiąże z połączeniami lotniczymi do Wenecji:

 

Jest to połączenie długo wyczekiwane i długo pracowaliśmy nad tym, aby uruchomić kierunek włoski. Liczę na to, że ten kierunek będzie funkcjonował w naszej siatce połączeń nie tylko w tym roku, ale także latach kolejnych. Wierzę, że z tych połączeń będą korzystali nie tylko mieszkańcy Podkarpacia, ale także województw sąsiednich, jak również w dużej mierze mieszkańcy Wenecji, a w szczególności liczę na przedsiębiorców - mówił.

 

Camillo Bozzolo z Portu Lotniczego im. Marco Polo w Wenecji nie krył, że te połączenia są ważne dla miasta:

 

Polska jest dla nas ósmym rynkiem, jeśli chodzi o turystykę, tak było w 2019 roku, bo przez nasze lotniska przemieszczało się około 250 tysięcy pasażerów. Z naszej strony mogę zapewnić, że angażujemy się w promocję tej destynacji turystycznej. Już wczoraj wszystkie nasze kanały komunikacyjne były zaangażowanie w promocję tego połączenia - powiedział.

 

Pierwszy lot z Rzeszowa do Wenecji na lotnisko im. Marco Polo odbył się 12 czerwca. Loty będą odbywać się systematycznie raz w tygodniu maszynami należącymi do przewoźnika PLL LOT, aż do 18 września. Maszyna Bombardier Q400 może jednorazowo wziąć na pokład 78 osób.

 

 

Autor tekstu i zdjęć: Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMWP