Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Czterech mężczyzn pozujących do zdjęcia.

 


12 nowoczesnych szynobusów zyska Podkarpacie dzięki dwóm umowom podpisanym właśnie w urzędzie marszałkowskim.

 

Bardzo dobrze rozwija się nam Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna i przewozy kolejowe w regionie, stąd potrzeba kolejnych szynobusów –powiedział marszałek Władysław Ortyl, tuż przed złożeniem podpisu pod dokumentami na zakup szynobusów. Podpisy złożyli także: w imieniu województwa wicemarszałek Piotr Pilch, a w imieniu dostawcy pojazdów prezes Newag S.A. Zbigniew Konieczek. Łączna wartość umów to ponad 415 milionów złotych brutto. Gościem konferencji był minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.  

  

Dzięki podpisanym umowom Podkarpackie wzbogaci się o 12 sztuk nowych pojazdów szynowych, przeznaczonych do obsługi połączeń kolejowych na terenie całego regionu. Pojazdy IMPULS wyprodukuje i dostarczy firma NEWAG S.A. z Nowego Sącza. Nowy tabor będzie zarówno elektryczny, jak i hybrydowy.

 

Zakup nowego taboru jest konieczny przy inwestycjach, które przeprowadziliśmy w ostatnich latach. Remontujemy naszą infrastrukturę, budujemy nowe linie, uruchomiliśmy Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną, więc potrzebujemy nowych pociągów. Cieszę się, że w ramach umowy, którą dzisiaj podpisujemy są pojazdy tzw. hybrydowe. Dzięki nim będziemy mogli proponować połączenia na trasach, w których na części odcinków nie ma trakcji elektrycznej - podkreślał tuż przed podpisaniem umowy marszałek Władysław Ortyl – Cieszymy się, że te pociągi  kupujemy dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego ze starej perspektywy finansowej, co pokazuje, że do końca dobrze wykorzystujemy każdą złotówkę, inwestując ją w region  – podkreślał gospodarz województwa.

 

 

Podkarpackie od lat dobrze wykorzystuje unijne fundusze, ma jeden z najwyższych wskaźników wykorzystania środków i ta umowa jest także tego dowodem. Jesteśmy świadkami tego, że nawet na tej końcówce, kiedy większość środków jest już wykorzystana, udaje się podpisać umowy ważne dla województwa i jego mieszkańców – mówił w czasie konferencji minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda - Cieszę się, że dziś możemy pokazać, że unijnymi środkami, w czasie który jest momentem po pandemii i kiedy za naszą granicą toczy się wojna, że tymi pieniędzmi wspieramy polskich przedsiębiorców. Polska podpisała nową umowę partnerstwa, czyli umowę na nowe, korzystne rozwiązania dotyczące środków europejskich. W umowie zawarte jest finansowanie na kolejną perspektywę w kwocie 76 mld euro czyli około 350 mld złotych, które będziemy wykorzystywać  na projekty przyczyniające się do rozwoju polskiej gospodarki, a więc także rozwoju firm, innowacyjności, bezpieczeństwa – podkreślał minister Puda.

     

 

 

Nowosądecka firma NEWAG S.A. dostarczy Podkarpaciu 8 sztuk nowych pojazdów szynowych IMPULS 2 z napędem elektrycznym w wersji czteroczłonowej oraz 4 sztuki nowych, trzyczłonowych, dwunapędowych (tzw. hybrydowych) zespołów trakcyjnych.

 

Te szynobusy są bardzo w regionie potrzebne. Przypomnę, że realizujemy jeden z największych projektów w infrastrukturze kolejowej czyli Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną i jest to projekt za ponad 700 mln złotych. Ten tabor będzie służył zarówno temu projektowi, ale także będzie wykorzystany w innych miejscach regionu, gdzie uruchamiamy nowe linie np. takie, jak tę z Ustrzyk. Nowe szynobusy będą służyły mieszkańcom, na liniach, które już obsługujemy i na tych, które planujemy uruchomić -  mówił w czasie uroczystości wicemarszałek Piotr Pilch

 

 

Pierwsza z podpisanych umów opiewa na kwotę 263,22 mln zł brutto i dzięki niej firma wyprodukuje i dostarczy na Podkarpacie 8 pojazdów szynowych IMPULS 2 typu 31WE w wersji czteroczłonowej, wraz z symulatorem jazdy do prowadzenia szkoleń maszynistów, wraz z niezbędną dokumentacją techniczną, usługą serwisową oraz 6-letnią gwarancją na szynobusy. Czteroczłonowy pojazd może zabrać na pokład 400 pasażerów, jest klimatyzowany i ma udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.  

 

Częścią podpisanej umowy jest dostawa stacjonarnego symulatora jazdy wraz z jego instalacją, uruchomieniem i przeszkoleniem pracowników, którzy będą prowadzić pojazdy. Symulator zostanie umieszczony w dedykowanym pomieszczeniu, zlokalizowanym w budynku nowego zaplecza technicznego PKA, które powstanie w sąsiedztwie stacji Rzeszów Staroniwa.

 

Na Podkarpaciu jeździ już 16 naszych pojazdów. Ta umowa jest na dwanaście kolejnych.  Elektryczny zespół trakcyjny IMPULS 2 to nasz pojazd flagowy – podkreślał prezes firmy Newag S.A. Zbigniew Konieczek - Rodzina pojazdów Impuls liczy sobie już ponad 200 sztuk, które z sukcesem eksploatowane są zarówno na terenie Polski, jak i we Włoszech – dodał prezes, zaznaczając, że nowe szynobusy są wyposażone we wszystkie nowoczesne rozwiązania, a na wyposażeniu mają nawet defibrylator.    

 

Druga z zawartych umów ma wartość 152,44 mln zł brutto i dotyczy dostawy 4 trójczłonowych dwunapędowych zespołów trakcyjnych tzw. hybryd, które mogą być zasilane zarówno z sieci trakcyjnej, jak również silników spalinowych. Umowa obejmuje także kompleksową obsługę serwisowo-utrzymaniowo-naprawczą. Gwarancja na szynobusy obowiązuje na 10-lat. Każdy z czterech pojazdów ma miejsce dla 300 pasażerów. 

 

Kupowany przez Podkarpacie Hybrydowy Zespół Trakcyjny IMPULS 2 typu 36WEh jest pierwszym polskim pojazdem szynowym, który oprócz napędu elektrycznego posiada równocześnie napęd spalinowy. Pozwala to na kierowanie go na te odcinki tras kolejowych, gdzie nie ma sieci trakcyjnej.

 

Produkowane przez Newag pojazdy mają trafić na Podkarpacie w listopadzie 2023 roku. Obie umowy będą refundowane w 85 procentach ze środków unijnych, z II etapu projektu zakupu taboru kolejowego do wykonywania przewozów pasażerskich na terenie Województwa Podkarpackiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.  

Galeria zdjęć:

Pełna galeria na: Facebook | Nowoczesne szynobusy trafią na Podkarpacie

 

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak – Nieduży 
Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro prasowe UMWP