Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Samolot na pasie startowym oblewany wodą przez dwa wozy strażackie.

 


Był tradycyjny salut wodny, konferencja prasowa i spotkanie marszałków dwóch województw – w takich okolicznościach kolejne nowe, lotnicze połączenie z Jasionki stało się faktem. Od piątku latamy do Olsztyna.

Warmia i Mazury to po Wenecji drugi  nowy kierunek tego lata, jaki ma do zaoferowania port lotniczy z Jasionki. Natomiast 5 lipca ruszy trzecie debiutanckie połączenie Polskich Linii Lotniczych LOT, do Rijeki.

 

Jeszcze godzinę temu byłem w Szymanach, w centrum Warmii i Mazur, a teraz jestem w stolicy Podkarpacia. Niedawno tak szybka podróż wydawała się niemożliwa – mówił marszałek Gustaw Brzezin.

 

 

Samolot, którzy przyleciał z lotniska w Szymanach, na płycie lotniska witał tradycyjny salut wodny. Marszałek Władysław Ortyl i prezes lotniska w Jasionce Adam Hamryszczak witali w terminalu lotniczym, w tym marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Brzezina i prezesa portu Olsztyn-Mazury Wiktor Wójcik. Tuż po lądowaniu odbyła się krótka konferencja prasowa.

 

Droga z Bieszczadów na Mazury od dzisiejszego dnia droga znacznie się skróciła. Cieszę się, że możemy latać również do północno-wschodniej części kraju. Polacy chętnie odpoczywają w Bieszczadach i na Mazurach – mówił Władysław Ortyl.

 

To nowość w ofercie naszego lotniska, które z wychodzi na prostą po kryzysie wywołanym przez pandemię Covid-19. Destynacje, które proponuje Jasionka na rozpoczynające się właśnie wakacje są niezwykle atrakcyjne. Można zaplanować urlop zarówno w kraju jak i w słonecznym Zadarze czy w pięknej Wenecji. Dziękuję marszałkowi Brzezinowi za wspólne starania aby to połączenie stało się faktem – zachwalał marszałek województwa podkarpackiego.

 

Połączenie lotnicze łączące oddalone od siebie o ponad 500 km regiony Polski - Warmię i Mazury oraz Podkarpacie - przynosi nowe możliwości szybkiego oraz komfortowego podróżowania po kraju i odkrywania jego najpiękniejszych zakątków – podkreślał marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin. – Na pewno mieszkańcy północno-wschodniej Polski, pragnący spędzić urlop w urokliwym Rzeszowie czy w kameralnych Bieszczadach, jak również turyści z Podkarpacia - planujący błogi wypoczynek w Krainie Tysiąca Jezior - docenią główną zaletę nowego połączenia linii lotniczych LOT, czyli bardzo wyraźnie zaoszczędzony czas podróży – dodawał.

 

Przy okazji dziękuję marszałkowi Ortylowi za wszystkie działania na rzecz portów regionalnych, które po pandemii znalazły się w bardzo trudnej sytuacji – podsumował.

 

W prezencie przekazał marszałkowi województwa podkarpackiego reprint dzieł Mikołaja Kopernika, który sporą część życia spędził właśnie na Warmii. Natomiast marszałek Ortyl zrewanżował się repliką lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza.

 

Podrzeszowskie lotnisko odwiedził też Wiktor Wójcik, prezes portu lotniczego Olsztyn-Mazury. – Jestem przekonany, że nowa sezonowa trasa Polskich Linii Lotniczych LOT, łącząca Warmię i Mazury z Podkarpaciem, będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem pasażerów. O tym, że warto odwiedzić Krainę Tysiąca Jezior nie trzeba przekonywać, ale perspektywa wielogodzinnej podróży autem czy pociągiem z południa Polski nie była zachęcająca. Dzięki bezpośrednim rejsom prosto z Rzeszowa, Warmia i Mazury są w zasięgu godzinnego lotu – zachęcał Wiktor Wójcik.

 

Kolejna krajowa destynacja z naszego lotniska na pewno poszerzy wachlarz wyboru
dla naszych pasażerów, którzy jeszcze w czerwcu są na etapie planowania urlopów, albo weekendowych wypadów na Mazury. Tym bardziej, że do Olsztyna można polecieć nie tylko na dłuższy wypad, ale też na przykład na weekend, korzystając z piątkowych i poniedziałkowych lotów
w atrakcyjnych cenach – mówił Adam Hamryszczak, prezes lotniska Rzeszów-Jasionka.

 

Rejsy z i do Olsztyna realizowane będą samolotami Bombardier Q400 dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki - do 5 września. Z Jasionki na lotnisko Olsztyn-Mazury samoloty startują
w poniedziałki o godz. 19.55 i lądują o 21.00, zaś w piątki o 20.00, a nad jeziorami są o 21.05.

W przeciwną stronę w poniedziałki od 18.15 do 19.25, zaś w piątki od 18.20 do 19.30. Lotnisko w Szymanach to świetna brama do zwiedzania pięknej Warmii i Mazur. Atrakcyjne są też ceny – na lot.com w wielu terminach można kupić bilet za sto złotych.

W sezonie letnim podrzeszowski port obsługuje 23 kierunki w 12 krajach. To ponad 80 rotacji tygodniowo i tym samym rekord w historii lotniska.

Marszałek Gustaw Brzezin spędzi na Podkarpaciu kilka dni. Po lądowaniu była okazja do krótkiego spotkania z marszałkiem Władysławem Ortylem. Panowie wspólnie pracują w Europejskim Komitecie Regionów. Nasze samorządy współprowadzą także Dom Polski Wschodniej w Brukseli. Tematów więc nie brakowało.

 

 

Autor tekstu i zdjęć: Tomasz Leyko
Autor wideo: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP