Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Kobieta i mężczyzna w eleganckich ubraniach. Między nimi czek.

 


100 milionów złotych – takie środki trafiły do Województwa Podkarpackiego z Programu Inwestycji Strategicznych. Dzięki nim możliwa będzie budowa kolejnego etapu „drogi lotniskowej”, modernizacja drogi Polańczyk – Wołkowyja oraz rozbudowa i przebudowa drogi wojewódzkiej na odcinku Sieraków – Harasiuki. Rządową promesę z rąk wojewody podkarpackiej odebrał marszałek Władysław Ortyl.

To już kolejna edycja, w ramach której do województwa podkarpackiego popłynęło rządowe wsparcie w wysokości 2 mld 87 mln zł. To o 333 miliony więcej niż w ramach pierwszego naboru. Te środki trafią do samorządów na realizację 341 inwestycji. W całym kraju program wsparcia dla wszystkich regionów wyniósł 30 mld zł.

Marszałek Władysław Ortyl nie krył zadowolenia z kolejnych pieniędzy dla Podkarpacia:

Te pieniądze będą dobrze wydane i na pewno z korzyścią dla mieszkańców województwa. Droga lotniskowa będzie otwierała kolejne tereny pod inwestycje, a droga Polańczyk-Wołkowyja zwiększy przepustowość ruchu w okolicy Jeziora Solińskiego, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia rozwoju turystyki w Bieszczadach. Nie zapominamy także o północnej części regionu, dlatego będziemy przebudowywać drogę wojewódzką 858 na odcinku Sieraków – Harasiuki wraz z rozbiórką i przebudową mostu na rzece Borowina – mówił marszałek.

W ramach pierwszego naboru dofinansowanie dla samorządów z regionu wyniosło 1 mld 754 mln zł. Samorządy wnioskowały o środki, m.in. na poprawę bezpieczeństwa i dostępności poprzez remonty i budowę nowych dróg. Wśród beneficjentów znalazł się m.in. samorząd województwa podkarpackiego, który otrzymał blisko 70 mln zł na modernizację dróg wojewódzkich w Bieszczadach.

Wojewoda Ewa Leniart, gratulując samorządowcom otrzymanych środków zwróciła uwagę na lokalny charakter rządowego wsparcia.

Wsparcie polskiego rządu to nie tylko spektakularne projekty jak Via Carpatia. To także niewielkie, ale bardzo ważne zadania - strategiczne z punktu widzenia społeczności lokalnej. O tym jak działa Program Inwestycji Strategicznych doskonale widać na przykładzie właśnie wsparcia takich inicjatyw jak „Wisłokostrada” w Rzeszowie czy budowa sali gimnastycznej w Rzepedzi. W ramach Funduszu środki trafiają blisko ludzi, do samorządów, poprawiając jakość naszego życia – mówiła wojewoda.

Wraz z marszałkiem promesy finansowe odebrali także prezydenci miast – Tarnobrzega, Przemyśla, Krosna i Rzeszowa.

Galeria zdjęc:

Autor tekstu i zdjęć: D. Kozik

Biuro Prasowe UMW