Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi na tle lotniska i robót budowlanych

 


Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Autor zdjęć Anna Magda

Autor filmu Monika Konopka, Mateusz Romankiewicz

Biuro prasowe UMWP     

 

Już we wrześniu na lotnisko w Jasionce będzie można dotrzeć pociągiem – powiedział sekretarz stanu Rafał Weber podczas briefingu prasowego, dotyczącego postępu prac przy budowie Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

 

Konferencja, z licznym udziałem regionalnych mediów, odbyła się w Jasionce, tuż przy Porcie Lotniczym, gdzie powstaje właśnie nowa stacja i linia kolejowa w ramach kolei aglomeracyjnej. Tematem briefingu prasowego był stopień zaawansowania robót przy budowie PKA.

 

W konferencji wzięli udział: Rafał Weber - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, poseł RP Andrzej Szlachta, wicemarszałek województwa Ewa Draus oraz Piotr Majerczak – członek zarządu w PKP PLK.

 

Projekt „Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej” w ramach PKA otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Projekt ma zostać zakończony w tym roku. Jego całkowity koszt to ponad 415 mln złotych. Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej wynosi  85%, czyli ponad 208 mln złotych. Projekt obejmuje budowę linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów -Jasionka, budowę dodatkowych  przystanków kolejowych, mijanek, obiektów inżynierskich, parkingów w systemie park and drive oraz montaż stojaków rowerowych.

 

Przy placu budowy PKA chcemy pokazać, jak zaawansowane są prace, by podkreślić, jak mocno nasz rząd dba o inwestycje infrastrukturalne dla Polski i Podkarpacia. Dowodem na to jest chociażby Via Carpatia, która na terenie Polski jest w znacznym stopniu gotowa lub zaawansowana w budowie i w której budowę są zaangażowani nasi sąsiedzi z południa. Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna to inwestycja, która zmienia oblicze komunikacyjne Podkarpacia, pozwalając mieszkańcom z ościennych powiatów stolicy regionu docierać komfortowo do pracy i miejsc nauki. Nasz rząd walczy z wykluczeniem komunikacyjnym, inwestujemy ogromne środki w rozwój komunikacyjny Polski  – mówił w Jasionce wiceminister Rafał Weber.

 

W projekcie Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej udział biorą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz 16 gmin z terenu województwa podkarpackiego: Gmina Miasto Rzeszów, Gmina Boguchwała, Gmina Czarna, Gmina Czudec, Gmina Miasto Dębica, Gmina Głogów Małopolski, Gmina Miasto Kolbuszowa, Gmina Krasne, Gmina Łańcut, Gmina Miasto Łańcut, Gmina Przeworsk, Gmina Miasto Przeworsk, Gmina Sędziszów Małopolski, Gmina Strzyżów,  Gmina Świlcza, Gmina Trzebownisko.

 

To kolejny dobry dzień dla Podkarpacia i przykład dobrej współpracy administracji rządowej  i samorządowej, rządu RP i samorządu województwa. Ta inwestycja bardzo ważna jest dla Rzeszowa, bo będzie bezpośrednim połączeniem miasta z lotniskiem. To dopnie cały wachlarz  wielu inwestycji, które są dla rozwoju tej części regionu realizowane - mówił w czasie briefingu poseł RP Andrzej Szlachta, wymieniając m.in. drogę S-19, Centrum G2A oraz Centrum Nauki  Łukasiewicz. 

 

O działaniach inwestycyjnych realizowanych w ramach PKA przez samorząd województwa mówiła wicemarszałek Ewa Draus.

 

Dla Podkarpacia inwestycje infrastrukturalne to priorytet, rozbudowujemy drogi wojewódzkie i linie kolejowe, budujemy Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną. Powstaje nowy odcinek linii kolejowej do lotniska. Ten projekt to największa z inwestycji realizowana wspólnie z PKP PLK, a jej wartość to ogółem 700 mln złotych. Samorząd województwa we współpracy z gminami buduje zaplecze techniczne, ale także sprawia, że transport będzie realizowany nowymi pojazdami szynowymi. Budowa zaplecza i 10 pojazdów szynowych to łączny koszt ponad 346 mln zł, a wkład własny województwa podkarpackiego wynosi blisko 197 mln zł. Oprócz tego będziemy dysponowali 12 kolejnymi szynobusami w ramach kolejnego projektu, którego wartość to ponad 415 mln złotych – mówiła w czasie briefingu wicemarszałek Ewa Draus.

 

 

 Chcemy wzmocnić rolę transportu kolejowego i polepszenie jakości usług przewozów pasażerskich w obszarze aglomeracji rzeszowskiej. Mamy nadzieję, że trasą do lotniska pasażerowie PKA pojadą już we wrześniu – podkreślał  Piotr Majerczak – członek zarządu w PKP PLK.

 

Nowe pociągi, które będą kursowały w ramach PKA na lotnisko w Jasionce mają dotrzeć na Podkarpacie przed końcem 2023 roku.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Koleją na lotnisko w Jasionce !