Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi pozuje do zdjęcia na tle fragment drogi asfaltowej

 

Został oddany ostatni fragment drogi ekspresowej S19 w kierunku północnym, tj. z Rzeszowa do granic województwa. Mowa o ponad ośmiokilometrowym odcinku łączącym Zdziary z Rudnikiem nad Sanem. Udział w otwarciu wzięła wicemarszałek Ewa Draus.

 

W wydarzeniu uczestniczyli również: Andrzej Adamczyk - minister Infrastruktury, Grzegorz Puda - minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Rafał Weber – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Jerzy Paul - poseł na Sejm RP, Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki oraz lokalni samorządowcy.

 

Cieszę się, że ta ważna inwestycja doczekała się w końcu realizacji. Ta droga jest nam na Podkarpaciu bardzo potrzebna bo otwiera przed nami wiele nowych możliwości. Dzięki niej będziemy się szybciej i bezpieczniej przemieszczać między północną, a centralną częścią regionu. Droga ta zwiększy także naszą atrakcyjność inwestycyjną, a w jej sąsiedztwie z całą pewnością już niebawem będą lokować się ważne inwestycje – mówi wicemarszałek Ewa Draus.

 

Wykonawcą odcinka było przedsiębiorstwo Mosty Łódź. Wartość kontraktu na projekt i budowę tego odcinka wyniosła prawie 287 mln zł. Zadanie zostało dofinansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. Oddany do użytku kierowców odcinek liczy 8,22 km. W ramach inwestycji powstał również most na Sanie o długości ponad 392 m, a także  osiem wiaduktów, w tym przejścia dla zwierząt dużych i średnich oraz dziewięć przepustów.

 

 

 

Odcinek Zdziary – Rudnik nad Sanem stanowi fragment międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który w Polsce liczy łącznie ponad 700 kilometrów i przebiega po drogach S-8 i S-19. Biegnąc wzdłuż wschodniej granicy Polski, szlak przecina obszary województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego, stanowiąc jednocześnie podstawowe połączenie ważnych ośrodków regionalnych położonych przy wschodniej granicy kraju, tj. miast: Białystok, Lublin i Rzeszów. Na Podkarpaciu trasa będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

 

Autor tekstu: Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMWP

Źródło zdjęć: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej / twitter.com