Zanieczyszczenia środowiskowe
- Monika Konopka
Autor tekstu: Monika Konopka
Departament Ochrony Środowiska
Autor zdjęć: Uniwersytet Rzeszowki
Uniwersytet Rzeszowski stał się miejscem debaty poświęconej zanieczyszczeniom środowiskowym. Naukowcy i specjaliści rozmawiali o aktualnym stanie, wyzwaniach oraz możliwościach skutecznego im zapobiegania. W wydarzeniu uczestniczył dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP – Andrzej Kulig wraz z zastępcą – dyrektor Moniką Maziarz.
Konferencję otworzył rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Adam Reich, który witając gości, mówił o wadze problemu zanieczyszczeń środowiskowych, które – przyjmując różne formy – są jednym z największych wyzwań współczesności.
Wśród tematów pierwszego dnia konferencji znalazły się m.in. kwestie dotyczące mikroplastików oraz ich wpływu na zdrowie, o których mówił Sedat Gundogadu, naukowiec z Turcji oraz Joana Prata z Portugalii. O pestycydach w świeżych produktach spożywczych mówił Maciej Tankiewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Zisis Vryzas z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach, która omówiła znaczenie stosowania nowych metod oceny ryzyka pestycydów.
W imieniu Departamentu Ochrony Środowiska UMWP referat pt. „Ambitne założenia w zakresie ochrony klimatu i poziomów recyklingu jako zagrożenie zachowania wysokiego poziomu ochrony środowiska jako całości”, wygłosiła Iwona Rachowicz. W wystąpieniu skupiła się m.in. na omówieniu wytycznych Unii Europejskiej, które nakładają na państwa członkowskie ambitne cele – jak chociażby w przypadku dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków. Tzw. dyrektywa budynkowa zakłada odejście od paliw kopalnych w domach i przejście na odnawialne źródła energii.
Odnawialne źródła energii odgrywają kluczową rolę w transformacji energetycznej, stanowiąc istotny element Europejskiego Zielonego Ładu. Oczywiście założenie jest słuszne , chociażby ze względu na wyczerpujące się zasoby paliw kopalnych. Jednak zanim bezkrytycznie przyjęte zostały cele w zakresie transformacji energetycznej, należało rzetelnie wyliczyć potencjał poszczególnych państw, dotyczący wytwarzania energii z odnawialnych źródeł – argumentowała Iwona Rachowicz z Departamentu Ochrony Środowiska UMWP.
W wystąpieniu poruszyła również kwestie dotyczące Gospodarki Obiegu Zamkniętego oraz uzyskania odpowiednich poziomów ponownego użycia i recyklingu odpadów w kontekście obowiązków nakładanych na samorządy, a także produkcji i wykorzystania biogazu, w szczególności z odpadów:
Biogaz jest jedynym, sterowalnym, pozyskiwanym lokalnie, odnawialnym zamiennikiem gazu ziemnego, źródłem czystej, taniej i łatwej do zmagazynowania energii. Eksperci są zgodni co do tego, że Polska ma ogromny potencjał, który daje możliwości do dynamicznego rozwoju tego sektora – mówiła Iwona Rachowicz.
Dzięki hybrydowej formule konferencji mogli w niej uczestniczyć naukowcy z Polski, ale także z wielu innych państw: Turcji, Grecji, Węgier, a nawet Chin. Celem konferencji oraz intencją organizatorów - oprócz przedstawienia aktualnego stanu wiedzy i wymiany doświadczeń w zakresie zanieczyszczenia środowiska – jest aktywizacja i integracja społeczności akademickiej, stworzenie miejsca sprzyjającego wymianie idei i informacji.
Galeria zdjęć: